Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Pociąg Warszawa - Wrocław szybszy... na jeden dzień

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
08-08-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Pociąg Warszawa - Wrocław szybszy... na jeden dzień
Fot. Dawid Licheniak, SM42.pl
Jak podaje PKP Intercity, dzięki działaniom PKP PLK od 3 września najszybszy pociąg PKP Intercity będzie pokonywał trasę z Krakowa do Gdańska w 4 godziny i 50 minut, a z Krakowa do Warszawy w 2 godziny i 10 minut – osiągając rekordowe w historii kolei czasy przejazdów. Teoretycznie ucieszyć się mieli pasażerowie jednego z pociągów Warszawa - Wrocław, ale tu na przeszkodzie rekordom stanęły prace torowe.

3 września wejdzie w życie czwarta w tym roku korekta rozkładu jazdy. Będzie obowiązywała do 11 listopada. PKP Intercity poinformowało o skróceniu czasu przejazdu swoich pociągów w kilku relacjach.

Jak czytamy, poprawa dotyczy relacji Warszawa - Kraków Główny i w konsekwencji również Kraków Główny – Gdańsk Główny. Najszybszy pociąg przewoźnika pokona ten drugi odcinek w 4 godziny i 50 minut. To o 17 minut krócej niż dotychczas i o 6 minut krócej niż najlepszy w historii polskiej kolei czas jazdy. Z Warszawy do Krakowa pasażerowie pojadą w krótszym czasie. Dwa składy pokonają tę trasę w 2 godziny i 10 minut, co również stanowi rekord - to o 4 minuty krócej niż siedem lat temu. Około 20 minutowemu skróceniu ulegnie także czas przejazdu między Warszawą Centralną a Poznaniem Głównym, gdzie na magistrali E20 trwa znacznie opóźniona modernizacja. Pociągi miały zresztą pierwotnie przyspieszyć już w czerwcu.

rys. PKP Intercity

Do Wrocławia szybciej... przez jeden dzień

PKP Intercity zapowiedziało też lepszy czas przejazdu na trasie Warszawa Centralna – Wrocław Główny (3 godziny i 34 minuty), jednak pociąg pojedzie tak tylko w dniu 3 września. Potem przez ponad dwa tygodnie pociąg będzie miał czas przejazdu dłuższy o 15 minut. Następnie od 18 września wróci do czasu 3,34h. W relacji do Warszawy najszybszy pociąg pojedzie 3 minuty wolniej, niż pochodzący sprzed lat rekord dla pociągów w tej relacji; w relacji do Wrocławia będzie 6 minut gorzej od rekordu. Dużo ważniejsze jest jednak to, że pozostałe pociągi pojadą w dużo, dużo niższym tempie, a podróż w dalszym ciągu będzie trwać niemal pięć godzin.

Narodowy przewoźnik zapowiedział już wcześniej nowy skład do obsługi połączenia na trasie Lublin Główny – Poznań Główny. IC Koziołek (pierwotnie IC Wieniawski) dołączy do składów IC Lubuszanin oraz IC Górski i będzie trzecim pociągiem kursującym bezpośrednio pomiędzy stolicami województw wielkopolskiego i lubelskiego. Pociąg będzie kursował codziennie a po drodze zatrzyma się między innymi w Łodzi, Tomaszowie Mazowieckim, Radomiu oraz w przywróconej po latach Drzewicy i Przysusze. Z Lublina pociąg wyjedzie po godzinie 8 rano, a do Poznania przyjedzie koło godziny 15. Trasę z Lublina do Radomia IC Koziołek pokona w 1 godzinę i 24 minuty, do Łodzi dojedzie po 3 godzinach i 3 minutach, a całą trasę przejedzie w 6 godzin i 20 minut. W terminie od 3 – 27 września w związku ze zmienioną organizacją ruchu IC Koziołek pokonywać będzie trasę w czasie 6 godzin i 37 minut. Połączenie będzie realizowane elektrycznym zespołem trakcyjnym typu Flirt, wyprodukowanym w siedleckiej fabryce Stadler Polska.

Warszawski Węzeł Kolejowy: część pociągów wraca na Warszawę Centralną

Trwa modernizacja Warszawskiego Węzła Kolejowego i aby zapewnić sprawne kursowanie pociągów, część z nich nadal będzie kierowana przez stację Warszawa Gdańska. Od 3 września do 11 listopada  taka sytuacja będzie dotyczyła 89 pociągów, przede wszystkim jadących w kierunku wschodnim. Na trasę przez Warszawą Centralną wróci natomiast wiele połączeń kursujących w kierunku zachodnim, w tym pociągi Berlin-Warszawa-Express (oprócz ostatniego kursu z Berlina) - podaje PKP Intercity i przypomina, aby dokładnie sprawdzać stacje przyjazdu i odjazdu połączeń do i z Warszawy.

Przewoźnik zapowiada też kolejne pociągi, w których podróżni będą mogli wybrać miejsce ze schematu graficznego. Do listu 100 już udostępnionych połączeń obsługiwanych składami wagonowymi z tą funkcją dołączy kolejnych 18 par połączeń. Niestety, nie podaje jeszcze dokładnej listy. 

Duże zamknięcia torowe w północnej Polsce

Przewoźnik zapowiedział też obsługę nowego przystanku Białystok Zielone Wzgórza. Są też i złe informacje. Od 3 do 23 września br. w związku z budową nowych rozjazdów na stacji Olsztyn Główny, została zaplanowana przerwa w ruchu na odcinku linii kolejowej numer 219 pomiędzy Olsztynem Głównym a stacją w Marcinkowie. We wskazanym okresie zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa (ZKA) na odcinku Ełk – Olsztyn Główny za pociągi: IC Rybak relacji Białystok – Szczecin Główny – Białystok oraz TLK Biebrza relacji Warszawa Wschodnia – Gdynia Główna – Warszawa Wschodnia.

W trakcie dwóch wrześniowych weekendów (8-11 września br. oraz 15-18 września br.) wystąpi przerwa w kursowaniu pociągów na linii kolejowej numer 33 pomiędzy Gostyninem a Sierakówkiem. Podczas trwania powyższych zamknięć na odcinku Kutno – Gostynin – Płock zostanie uruchomiona ZKA dla pociągów: TLK Flisak relacji Katowice – Gdynia Główna – Katowice oraz TLK Chemik relacji Katowice – Płock – Katowice.

Od 8 do 13 września br. odbędzie się naprawa przejazdu kolejowo-drogowego na odcinku Rytel – Chojnice na linii kolejowej numer 203. W związku z pracami wystąpi całodobowe zamknięcie trasy, dlatego pociąg TLK Bory Tucholskie zostanie skierowany na trasę okrężną przez Bydgoszcz, a na pomijanym odcinku zostanie uruchomiona ZKA.

Od 25 września do 3 października br. z powodu remontu przejazdu kolejowo-drogowego na odc. Mścice – Koszalin wystąpi całodobowe zamknięcie jednego toru na linii kolejowej numer 402. Na odcinku Koszalin – Kołobrzeg pociągi będą kursować trasą okrężną, natomiast połączenie z Ustroniem Morskim będzie zapewnione przez ZKA - podaje PKP Intercity.

W południowej Polsce też

Jak przypomina PKP IC, od 1 lipca br. zamknięta została linia kolejowa numer 25 na odcinku Ostrowiec Świętokrzyski – Sandomierz. Wstrzymanie ruchu pociągów będzie kontynuowane przez cały okres trwania najnowszej korekty rozkładu jazdy. Na wyżej wspomnianym odcinku autobusy komunikacji zastępczej pojadą za pociągi: IC San relacji Warszawa Gdańska – Przemyśl Główny – Warszawa Gdańska oraz IC Witos relacji Warszawa Gdańska – Przemyśl Główny – Warszawa Gdańska.

Od 4 do 17 września br. zostanie zamknięta linia kolejowa numer 61 na odcinku Turów – Kucelinka. W okresie zamknięcie pociągi TLK Wyczółkowski i IC Morcinek będą kursowały przez Psary, Zawiercie i Myszków. Na odcinku Włoszczowa – Koniecpol – Częstochowa Stradom zostanie uruchomiona ZKA. Powyższe zamknięcie spowoduje, że składy EIP 1602/6102, EIC Panorama i IC Śnieżka zostaną skierowane na trasę przez Koluszki. Również pociągi IC Mehoffer, IC Miechowita, IC Reymont i TLK Karpaty pojadą trasą okrężną – przez Zawiercie i Trzebinię.

Budowa przystanku osobowego Nowy Sącz Gorzków spowoduje, że od 11 do 23 września br. odbędzie się przerwa w ruchu na linii kolejowej numer 96 na odcinku Kamionka Wielka – Nowy Sącz. W tym terminie zostanie uruchomiona ZKA za pociągi: TLK Karpaty (na odc. Kraków Główny – Krynica–Zdrój – Kraków Główny), TLK Małopolska (na odc. Kraków Główny – Krynica–Zdrój – Kraków Główny) oraz IC Malinowski (na odc. Tarnów – Krynica–Zdrój – Tarnów).
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Kraków: Co z postojami pociągów SKA na nowym przystanku Grzegórzki?

Pasażer

Kraków: Co z postojami pociągów SKA na nowym przystanku Grzegórzki?

Kasper Fiszer, Jakub Madrjas 08 września 2023

Premiera IC Koziołek. Z Lublina do Poznania przez Radom

Pasażer

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Kraków: Co z postojami pociągów SKA na nowym przystanku Grzegórzki?

Pasażer

Kraków: Co z postojami pociągów SKA na nowym przystanku Grzegórzki?

Kasper Fiszer, Jakub Madrjas 08 września 2023

Premiera IC Koziołek. Z Lublina do Poznania przez Radom

Pasażer

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5