Przyszłość programów współpracy transgranicznej na granicy z Niemcami była głównym tematem rozmów minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej ze Stanisławem Tillichem, premierem rządu krajowego Saksonii, które odbyły się 3 października 2012 r. w Warszawie.
- Wspólne działania podejmowane przez partnerów polskich i niemieckich na obszarach przygranicznych są istotnym elementem europejskiej polityki spójności. Przyczyniają się one do wzrostu konkurencyjności oraz rozwoju regionów przygranicznych zarówno w wymiarze ekonomicznym jak i społecznym. Dlatego tak ważne jest kontynuowanie oraz pogłębianie współpracy z Niemcami w kolejnym budżecie na lata 2014-2020 – podkreślała na spotkaniu minister Bieńkowska.
- Polska oraz wschodnie landy niemieckie stanowią przykład dobrze wykorzystanej szansy płynącej z polityki spójności – dodał premier Stanisław Tillich.Budżet obecnego Programu Polska-Saksonia to 123,6 mln euro, w tym 105,1 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dotychczas podpisano umowy na realizację 114 projektów o wartości przekraczającej 85 mln euro, co oznacza wykorzystanie alokacji w przeszło 87 proc. Więcej na temat Programu Polska-Saksonia 2007-2013 Strona otwiera się w nowym oknie
- Po konsultacjach zorganizowanych w regionach opowiadamy się za połączeniem trzech obecnie funkcjonujących polsko-niemieckich programów, w jeden zarządzany przez Polskę. Pozwoliłoby to na strategiczne i kompleksowe podejście do przedsięwzięć na całej granicy polsko-niemieckiej ponad podziałami administracyjnymi - mówiła szefowa resortu rozwoju regionalnego.
W nowej perspektywie, zdaniem Polski, wsparcie powinny otrzymać projekty dotyczące zagospodarowania Odry (głównie kwestie przeciwpowodziowe), poprawy transgranicznej komunikacji, współpracy pomiędzy transgranicznymi ośrodkami naukowymi, a także wsparcia współpracy pomiędzy małymi i średnimi przedsiębiorstwami.