Partnerzy serwisu:
Tabor i technika

MON wyjaśnia zamówienie na wagony i zapowiada kolejne, na platformy

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Data publikacji:
11-12-2017
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

TABOR I TECHNIKA
MON wyjaśnia zamówienie na wagony i zapowiada kolejne, na platformy
Fot. Youtube
Pod koniec miesiąca PKP Intercity ma otworzyć oferty w przetargu na wagony do przewozu wojska. Jak tłumaczy Ministerstwo Obrony Narodowej, wagony niezbędne do zwiększenia zdolności operacyjnych transportu kolejowego Sił Zbrojnych RP, celem wdrożenia w życie postanowień szczytu NATO w Warszawie. 

Przed miesiącem PKP Intercity ogłosiło przetarg na dostawę ośmiu wagonów osobowych specjalnych na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Zamówienie zostało poprzedzone dialogiem technicznym, który jednak wywołał wątpliwości u producentów. Z najbardziej kontrowersyjnych wymagań dotyczących uzyskania dopuszczenia do eksploatacji w prawie całej Europie ostatecznie zrezygnowano.

O to zamówienie już wcześniej pytaliśmy Ministerstwo Obrony Narodowej. - Ponieważ polskie wojsko nie posiada swoich wagonów, zarówno towarowych, jak i pasażerskich a jedynie wypożycza je od narodowych spółek kolejowych istnieje zatem potrzeba zakupu własnego taboru pasażerskiego na potrzeby Sił Zbrojnych – stwierdził w odpowiedzi na nasze pytania resort. Teraz, w odpowiedzi na interpelację posła Nowoczesnej Radosława Lubczyka sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki udzielił szerszej informacji o zamówieniu.

Wojsko zamówi też 70 platform

Jak informuje zastępca Antoniego Macierewicza, Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej (SZ RP) korzystają z transportu kolejowego, ponieważ "charakteryzuje się on największą zdolnością przewozów masowych, spośród wszystkich rodzajów transportu lądowego". Jak podaje, roczna liczba wojskowych transportów kolejowych, uruchamianych na potrzeby SZ RP w ruchu krajowym wynosi ok. 120 – 180 pociągów (3 000 – 4 000 wagonów). Natomiast w komunikacji międzynarodowej wojsko wykorzystuje ok. 3 – 8 transportów (50 – 160 wagonów). - Siły zbrojne innych państw Sojuszu NATO również używają transportu kolejowego do lądowego przemieszczania wojsk - zaznacza Kownacki.

Pozyskanie ośmiu wagonów pasażerskich jest planowane w ramach Programu Pozamilitarnych Przygotowań Obronnych RP (PPPO). Koszty tego działania (które według oceny PKP Intercity wyniosą 64 mln zł) zostały ujęte w PPPO na lata 2018-2019.  Jak podaje wiceminister, nie będzie to jedyne zamówienie. - W związku z brakiem na wyposażeniu spółek PKP wagonów platform do przewozu ciężkiego sprzętu wojskowego o masie powyżej 60 ton, Siły Zbrojne RP zgłosiły potrzebę pozyskania 70 wagonów platform o nośności do 70 ton - informuje.

Nie planują wozić VIP-ów

Zdaniem ministerstwa, zamówienia uzupełnią braki oraz poprawią zdolności operacyjne wojska, szczególnie w aspekcie możliwości szybkiego przerzutu Grup Bojowych NATO i UE oraz Sił VJTF (Very High Readiness Joint Task Force - tzw. Szpica NATO - przyp. JM), wyposażonych w ciężki sprzęt wojskowy, np. czołgi. - Nie bez znaczenia jest również poprawa standardu przewozu żołnierzy - dodaje informując, że podniesienie zdolności przerzutu wojsk było jednym z postanowień szczytu NATO w Warszawie, a poprawa zdolności transportowych jest realizowana również w obszarze transportu drogowego; jednak ze względu na ograniczenia infrastruktury drogowej (ograniczona nośność obiektów inżynieryjnych) ciężki sprzęt wojskowy planuje się przemieszczać głównie transportem kolejowym.

- Pragnę zapewnić, że realizacja przewozu żołnierzy planowanymi do pozyskania wagonami nowego typu nie będzie miała wpływu na transport kolejowy w Polsce. Ponadto należy wyjaśnić, że Siły Zbrojne RP, planując pozyskanie wagonów do przewozu żołnierzy, nie rozważały ich użycia do przewozu najważniejszych osób w państwie oraz posłów - kończy wiceminister.

Jak jeżdżą żołnierze?

W ubiegłym miesiącu duże zainteresowanie wzbudził opublikowany na portalu Youtube film z sierpniowego transportu wojska koleją. Jak czytamy w opisie, prowadzony lokomotywą ST43-365 pociąg wojskowy z Warszawy do Leszna Górnego po postoju na stacji Żukowice nie był w stanie podjechać pod wzniesienie i utknął w okolicach budynku stacyjnego. - Po 40 minutach na pomoc z Głogowa przyjechała klasyczna SM42, która na wiele się nie zdała. Pociąg co prawda drgnął do przodu, ale już po kilku kilometrach a w okolicy stacji Nielubia po raz kolejny utknął w trawie. Po morderczej walce maszyn - ST43-365 i SM42-967 na popychu oraz mechanika posypującego piachem cm po cm torów eszelon dotarł do Kłobuczyna - opisuje autor. Na filmie słychać też żołnierzy jednoznacznie wyrażąjących swoje niezadowolenie z warunków przewozu.
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Wojsko wozi ciężki sprzęt koleją. „To bardziej efektywne”

W ostatnim numerze

Powidz: Amerykańskie inwestycje na wojskowym lotnisku

Infrastruktura

MON wyremontuje linię Zebrzydowa – Żagań

Infrastruktura

MON wyremontuje linię Zebrzydowa – Żagań

Kasper Fiszer 18 stycznia 2019

Zobacz również:

Wojsko wozi ciężki sprzęt koleją. „To bardziej efektywne”

W ostatnim numerze

Powidz: Amerykańskie inwestycje na wojskowym lotnisku

Infrastruktura

MON wyremontuje linię Zebrzydowa – Żagań

Infrastruktura

MON wyremontuje linię Zebrzydowa – Żagań

Kasper Fiszer 18 stycznia 2019

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5