Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Tylko Koleje Mazowieckie chcą jeździć pod terminal w Modlinie

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
10-02-2024
Ostatnia modyfikacja:
12-02-2024
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Tylko Koleje Mazowieckie chcą jeździć pod terminal w Modlinie
fot. Port Lotniczy Warszawa-Modlin
Po planowanym oddaniu do użytku odnogi do lotniska w Modlinie Koleje Mazowieckie zamierzają kursować tam co pół godziny – wynika z odpowiedzi udzielonych przez przewoźnika. SKM ani PKP IC nie zamierzają, przynajmniej na razie, obsługiwać nowej linii.

Brak połączenia kolejowego lotniska w Modlinie jest problemem dającym się pasażerom we znaki od czasu otwarcia portu. Koleje Mazowieckie oferują wprawdzie dojazd autobusem skomunikowanym z pociągami na stacji Modlin, jest to jednak rozwiązanie doraźne i zawodne (autobus musi pokonać m. in. strzeżony przejazd, co skutkuje częstymi opóźnieniami).

Nie wcześniej, niż rok 2028

Wiosną ubiegłego roku marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik poinformował o uzyskaniu decyzji środowiskowej dla budowy nowej linii kolejowej. Zadeklarował jednocześnie, że – o ile inwestycja rozpocznie się odpowiednio szybko – będzie mogła zostać oddana do użytku około roku 2027. – Zapadł już korzystny dla Mazowsza i pasażerów wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego i nic nie stoi na przeszkodzie, by PKP PLK przystąpiło do prac projektowych. Na projekt i budowę zapewnimy pieniądze własne i z programu „Fundusze Europejskie dla Mazowsza”. Po wykonaniu projektu niezwłocznie przystąpimy do budowy – zapowiedział samorządowiec. Zgodnie z porozumieniem zawarty z PKP PLK w lutym 2023 r. województwo wzięło na siebie sfinansowanie prac projektowych i wykupu gruntów.

W istocie, pod koniec kwietnia zarządca infrastruktury ogłosił przetarg na zaprojektowanie linii, której nadano numer 247. Spośród ośmiu złożonych ofert w budżecie zmieściły się dwie. Zwycięzcą zostało konsorcjum Infra – Centrum Doradztwa oraz YLE Inżynierowie. Prawo opcji obejmuje pełnienie nadzoru autorskiego. Harmonogram okazał się jednak bardziej wymagający, niż przewidywał Struzik – według PKP PLK całość może być gotowa najwcześniej pod koniec roku 2028.

Będzie też ruch towarowy

Projektowanie ma zakończyć się w grudniu 2025 r. Mimo niewielkiej długości odgałęzienia łączącego terminal portu lotniczego z linią 9 (ok. 5,5 km) prace budowlane mają potrwać kolejne trzy lata. Ułatwieniem będzie wprawdzie fakt zaplanowania przebiegu częściowo w śladzie obecnej bocznicy do bazy paliw (po uruchomieniu linii lotniskowej z jej części nadal mają korzystać pociągi towarowe), jednak z drugiej strony dwa przejazdy kolejowe mają zostać zastąpione skrzyżowaniami dwupoziomowymi. Te będą jednak miały postać wiaduktów drogowych (podobnie jak trzecie, dodatkowe skrzyżowanie) – można zatem wyobrazić sobie rozpoczęcie przewozów kolejowych jeszcze przed ukończeniem przynajmniej niektórych przepraw.

Dwutorowa, zelektryfikowana linia będzie dostosowana do prędkości 100 km/h dla pociągów pasażerskich i 60 km/h dla towarowych (o długości do 500 m). Te ostatnie, oprócz wspomnianej bazy paliw, będą docierały także na bocznicę lotniska, a w przyszłości – być może – Warmińsko-Mazurskiej Strefy Ekonomicznej (dla jej pobliskich terenów inwestycyjnych przewidziano osobne odgałęzienie). Z myślą o bazie paliw zaplanowano stację towarową z własną nastawnią. Dopuszczalny nacisk na oś ma wynosić 221 kN. Linia będzie wyposażona w system ETCS poziomu 1 i półsamoczynną komputerową blokadę liniową z licznikową kontrolą niezajętości szlaku.

350 metrów z lotniska na peron

Planowana naziemna (inaczej niż we wcześniejszej koncepcji) stacja końcowa z peronami o długości 200 m ma powstać po południowo-wschodniej stronie ronda przy wjeździe na lotnisko, w odległości ok. 350 m od terminala. Będzie miała układ czołowy z peronem wyspowym i dwoma torami. Jak wynika z istniejących już schematów, kształt układu torowego pozwoli na jej obsługę wyłącznie zespołami trakcyjnymi lub składami z wagonami sterowniczymi. Wiata o wyglądzie dostosowanym do budynku terminala lotniczego ma zapewniać maksymalne zadaszenie peronu i być otwarta na dalszą rozbudowę, która może przybrać nawet postać zadaszenia całej drogi dojścia do lotniska. W grę wchodzi też umieszczenie wyświetlaczy kolejowej dynamicznej informacji pasażerskiej w budynku terminala.

Linia 247 będzie mogła w przyszłości zostać wydłużona do Płocka. Miejsce ewentualnego odgałęzienia torów w kierunku tego miasta wyznaczono jednak przed stacją lotniskową, a perony przystanku przelotowego na trasie Płock – Modlin będą oddalone od niej o ok. 200 m.

Dużą przebudowę zaplanowano też na stacji Modlin na linii 9. Przebudowane mają zostać obie jej głowice rozjazdowe. Do obsługi zwiększonego ruchu ma służyć nowy tor z jednokrawędziowym peronem i dodatkowy tor odstawczy.

KM: Pojadą Elfy i nowe Flirty

Jak będą wykorzystywać nowe możliwości Koleje Mazowieckie? Rzecznik Donata Nowakowska zapowiada, że spółka planuje wydłużenie relacji pociągów lotniskowych, które dziś kończą bieg na stacji Modlin. – Do ich obsługi, ze względu na długość peronów na stacji Warszawa Lotnisko Chopina, zamierzamy przeznaczyć pojazdy EN76 (w dni robocze) oraz ER160 (w weekendy oraz święta) – informuje przedstawicielka przewoźnika.

– Docelowo pociągi na tej trasie miałyby kursować co 30 minut, wchodząc w trasę linii S3, jednak temat ten będzie jeszcze przedmiotem uzgodnień z ZTM Warszawa – kontynuuje Nowakowska. Zastrzega też, że wiele kwestii zostanie uzgodnionych dopiero w późniejszym terminie – oddanie linii do użytku może nastąpić najwcześniej za kilka lat. – Jest to jeszcze dosyć odległy temat, ponieważ w najbliższych latach czeka nas m. in. przebudowa linii średnicowej w Warszawie – przypomina.

PKP Intercity: Będą analizy, ale po przedłużeniu do Płocka

Według obecnych planów nie zobaczymy za to na nowej stacji pociągów warszawskiej SKM. – Zgodnie z ustaleniami z marszałkiem województwa mazowieckiego, obsługę kolejową lotniska w Modlinie zapewniają Koleje Mazowieckie. Tak będzie również po wybudowaniu linii kolejowej – mówi rzecznik prasowy ZTM Warszawa Tomasz Kunert.

Obsługą lotniska w Modlinie – czy to połączeniami uruchamianymi w formule PSC, czy na zasadach komercyjnych – mogą być zainteresowani także inni przewoźnicy. Wysłaliśmy pytania w tej sprawie także do Polregio (odpowiedź jeszcze nie nadeszła) i PKP Intercity. Narodowy przewoźnik dalekobieżny nie jest zainteresowany uruchamianiem pociągów do lotniska, ponieważ stacja lotniskowa będzie miała charakter czołowy (mimo że PKP Intercity dysponuje elektrycznymi zespołami trakcyjnymi, a przez krótki czas na przełomie 2019 i 2020 r. uruchamiała pociągi z Łodzi kończące bieg na również czołowej stacji Warszawa Lotnisko Chopina). – Gdy linia zostanie wydłużona do Płocka, spółka przeprowadzi odpowiednie analizy możliwości uruchomienia pociągów z zatrzymaniem na tej stacji – zapewnił rzecznik przewoźnika Cezary Nowak.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Warszawa: Pogorsza się stan torowisk tramwajowych

Zintegrowany transport

Warszawa: Pogorsza się stan torowisk tramwajowych

Witold Urbanowicz 12 lutego 2024

Nowa podbijarka w ZUE

Tabor i technika

Nowa podbijarka w ZUE

inf. pras. Grupa ZUE 12 lutego 2024

Zobacz również:

Koleją na lotnisko w Modlinie z umową na dokumentację projektową

Infrastruktura

Koleją na lotnisko w Modlinie z umową na dokumentację projektową

inf. pras PKP PLK 07 grudnia 2023

PKP PLK wybrały projektanta linii kolejowej do lotniska Modlin

Infrastruktura

Pozostałe z wątku:

Warszawa: Pogorsza się stan torowisk tramwajowych

Zintegrowany transport

Warszawa: Pogorsza się stan torowisk tramwajowych

Witold Urbanowicz 12 lutego 2024

Nowa podbijarka w ZUE

Tabor i technika

Nowa podbijarka w ZUE

inf. pras. Grupa ZUE 12 lutego 2024

Zobacz również:

Koleją na lotnisko w Modlinie z umową na dokumentację projektową

Infrastruktura

Koleją na lotnisko w Modlinie z umową na dokumentację projektową

inf. pras PKP PLK 07 grudnia 2023

PKP PLK wybrały projektanta linii kolejowej do lotniska Modlin

Infrastruktura

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5