Partnerzy serwisu:
Pasażer

Mniej podróżnych w pociągu KW do Łodzi. Będą zmiany w ofercie

Dalej Wstecz
Data publikacji:
10-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Mniej podróżnych w pociągu KW do Łodzi. Będą zmiany w ofercie
fot. Wolsztyn, lic. CC BY-SA 4.0
W grudniu zeszłego roku Koleje Wielkopolskie wprowadziły duże zmiany na swojej międzywojewódzkiej trasie do Łodzi. Nie przyniosły one jednak wzrostu zainteresowania. Pasażerów, zwłaszcza na terenie województwa łódzkiego, ubywa, rozważane są więc kolejne modyfikacje godzin kursowania.

Do połowy grudnia zeszłego roku pociągi Kolei Wielkopolskich odjeżdżały z Poznania do Łodzi popołudniu, zaś w powrotnym kierunku startowały wieczorem. Połączenia były realizowane tylko w weekendy. Teraz odjazdy są realizowane codziennie, ale w zupełnie innych porach dnia: w kierunku Łodzi pociąg wyjeżdża wieczorem, zaś w stronę Poznania – rano. Efekt zmian odbiega jednak od oczekiwań.

Większe zainteresowanie na wielkopolskim odcinku trasy

– Para pociągów KW cieszy się większym zainteresowaniem na terenie województwa wielkopolskiego, zaś mniejszym w województwie łódzkim – przyznaje Robert Pilarczyk, dyrektor Departamentu Transportu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego. Z prowadzonych przez samorząd badań wynika, że z kursu do Łodzi korzysta średnio 120 pasażerów, w tym aż 70 proc. tylko na odcinku Poznań Gł. – Ostrów Wielkopolski lub krótszym. Jedną z przyczyn może być podobna pora kursowania pociągu PKP Intercity „Włókniarz” relacji Szczecin – Poznań – Łódź.

– Frekwencja jest mniejsza niż w poprzednim rozkładzie jazdy – przyznaje nasz rozmówca. Od 12 marca zmienione zostaną więc nieco godziny kursowania, a wielkopolski samorząd liczy, że pomoże to w budowaniu atrakcyjności połączenia. Korekty nie będą jednak duże, bo w kierunku Łodzi pociąg odjedzie ok. godz. 19.30, a w stronę Poznania – przed 7.00.

Potrzebna jest rewizja założeń oferty

Aktualnie samorządy z Łodzi i Poznania rozmawiają o konstrukcji oferty na rozkład jazdy 2023/2024, który wejdzie w życie w grudniu. Być może godziny odjazdów pociągów KW ulegną jednak dużej zmianie o wiele wcześniej. Województwa uzgadniają bowiem możliwość ich skorygowania już w czerwcu. – Podejmowane działania mają na celu m.in. zachęcenie większej liczby mieszkańców regionu łódzkiego do korzystania z usług KW – stwierdza przedstawiciel UMWW.

Swoje pociągi na trasie do Poznania uruchamia także spółka Polregio oraz, jedynie w weekendy, Łódzka Kolej Aglomeracyjna. W ostatnich latach liczba finansowanych przez samorządy międzywojewódzkich połączeń rośnie. Równolegle więcej niż jeszcze dekadę temu jest też pociągów PKP Intercity. Rzadziej kursują zaś międzymiastowe autobusy, bo z obsługi trasy wycofały się PKS-y m.in. z Łodzi czy Poznania.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5