Partnerzy serwisu:
Tabor i technika

Lubuskie: Możemy naliczać kary umowne za dostawę awaryjnego taboru

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Data publikacji:
17-06-2021
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

TABOR I TECHNIKA
Lubuskie: Możemy naliczać kary umowne za dostawę awaryjnego taboru
Fot. lubuskie.pl
Do problemów ze spalinowymi Impulsami wyprodukowanymi przez Newag dla województwa lubuskiego odniósł się samorząd tego województwa. Przedstawił kroki, które zamierza podjąć w celu wyegzekwowania właściwego poziomu sprawności pojazdów. Newag zapowiedział doprowadzenie pojazdów "do porządku" do końca czerwca.

Województwo Lubuskie zakupiło dwa nowoczesne trójczłonowe spalinowe zespoły trakcyjne 36WEhd w ramach projektu pn. "Zakup pasażerskich pojazdów kolejowych", o wartości całkowitej ponad 43 mln zł. Zakup pojazdów uzyskał wsparcie środków finansowych z RPO. Zakupione pojazdy odebrano od producenta w dniu 13 listopada 2020 i udostępniono spółce Polregio. Spółka zwraca uwagę na awaryjność pojazdów. W efekcie przestojów zespołów trakcyjnych część kursów była w ostatnich tygodniach anulowana, bądź zastępowana autobusami, o czym pisaliśmy tutaj. 

Trójczłonowe Pojazdy są przeznaczone do realizacji połączeń pasażerskich na zlecenie na linii Kostrzyn – Gorzów Wlkp. – Krzyż – Poznań Gł, gdzie występują największe potoki podróżnych w ruchu regionalnym.

– Od początku użytkowania pojazdów 36WEhd odnotowujemy liczne usterki, które na bieżąco są zgłaszane przez Polregio do producenta. Newag przyznaje, że awaryjność tego taboru wynika z faktu, iż pojazdy dla województwa lubuskiego zostały wyprodukowane jako pierwsze w nowym typie 36WEhd. 5 maja odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyły trzy strony: producent pojazdów, użytkownik oraz właściciel. Newag przedstawiła plan działań związany z usuwaniem konkretnych usterek – napisał Wojciech Majdański odpowiadający za kolej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego.

Przedstawiciel urzędu zwraca uwagę, że zgodnie z zapisami umowy na dostawę pojazdów wykonawca udzielił gwarancji na prawidłową pracę każdego z nich przez okres 24 miesięcy. Deklaruje ponadto, że pojazdy są wolne od wad konstrukcyjnych, wykonawczych, materiałowych i montażowych, a uzyskane parametry techniczne są zgodne z wymaganiami technicznymi określonymi w specyfikacji zamówienia.

– Newag ponosi zatem odpowiedzialność za wady pojazdów powstałe w okresie gwarancji z jego winy, spowodowane niewłaściwą jakością wykonanych prac, w tym za zastosowanie niewłaściwych materiałów i niewłaściwych technologii. Przywołana umowa przewiduje możliwość naliczenia spółce Newag kar umownych, m.in. za zaniżenie współczynnika niezawodności. W tym kontekście województwo lubuskie wystąpiło do użytkownika pojazdów, pismem z dnia 21 maja, o wyznaczenie tego współczynnika. W przypadku, gdy spełniony zostanie wyżej wskazany warunek, naliczone zostaną kary umowne (…). Należy przy tym wspomnieć, że Newag proponuje przeprowadzenie akcji serwisowej w swojej siedzibie w Nowym Sączu dla obu
lubuskich pojazdów. Polregio oczekuje udostępnienia taboru zastępczego na czas realizacji tej akcji – wyjaśnił obszernie Wojciech Majdański.
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Jedna oferta na ulepszenie wielkopolskich Impulsów

Tabor i technika

Wielkopolskie Impulsy wkrótce z pantografami. Jest przetarg

Tabor i technika

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Jedna oferta na ulepszenie wielkopolskich Impulsów

Tabor i technika

Wielkopolskie Impulsy wkrótce z pantografami. Jest przetarg

Tabor i technika

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5