Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Łódź: Tunel średnicowy będzie miał stację w ścisłym centrum

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
18-05-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Łódź: Tunel średnicowy będzie miał stację w ścisłym centrum
fot. Roman CzubińskiSkrzyżowanie al. Kościuszki z Zieloną - tu powstanie podziemny przystanek
Na mocy decyzji zarządu PKP PLK S. A. w tunelu, który połączy dworzec Łódź Fabryczna ze stacjami Łódź Kaliska i Żabieniec, powstaną dwa przystanki pośrednie. Jeden z nich zostanie zlokalizowany pod skrzyżowaniem al. Kościuszki z Zieloną i Zachodnią. To sukces łódzkich organizacji pozarządowych oraz władz Łodzi i regionu, które kampanię na rzecz stacji w tunelu prowadziły od wielu lat.

Znaczenie decyzji o budowie stacji pod al. Kościuszki, nazwanej roboczo Łódź Centrum, trudno przecenić. Miejsce, w którym zaplanowano jej powstanie, to punkt przecięcia przyszłej podziemnej linii kolejowej z najważniejszą linią tramwajową w mieście (trasa północ - południe, tzw. Łódzki Tramwaj Regionalny). 200 metrów dalej znajduje się najważniejszy łódzki deptak, centrum życia rozrywkowego i ważny ośrodek handlowy - ul. Piotrkowska. W pobliżu ulokowano też wiele urzędów, instytucji i innych generatorów ruchu. Kolej aglomeracyjna (na przystanku nie zatrzymywałyby się pociągi dalekobieżne) jako szybki i niezależny od korków ulicznych środek dojazdu w tak kluczowe miejsce miałaby więc zagwarantowaną dużą frekwencję, sam dojazd do centrum zostałby zaś znacznie usprawniony.

Rok temu: budowa zagrożona?

Wiosną ubiegłego roku zaczęły jednak pojawiać się przecieki na temat zagrożenia dla budowy stacji. Wątpliwości wzbudzała postawa inwestora (PKP PLK) oraz wykonawcy uzupełniającego studium wykonalności. - Wykonawca, zamiast zaproponować rozwiązanie trudności, na które się powołuje – chodzi o problemy z nachyleniami toru oraz rzekomą niemożność budowania stacji pod prywatnymi nieruchomościami (choć i tak pod nimi właśnie będzie biegł tunel) – próbuje na siłę udowadniać, że stacja Centrum jest niemożliwa do wykonania – mówił „Rynkowi Kolejowemu” ekspert Łódzkiej Inicjatywy na rzecz Przyjaznego Transportu Tomasz Bużałek.

Pod koniec czerwca ŁIPT zorganizowała happening, którego uczestnicy domagali się budowy stacji. Przyłączyła się do niego prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, proponując publicznie udział Urzędu Miasta w finansowaniu inwestycji. Następnego dnia biuro prasowe łódzkiego Urzędu Marszałkowskiego ogłosiło, że - po rozmowie marszałka Witolda Stępnia z członkiem zarządu PKP PLK S. A. Marcinem Mochockim - twórcy studium ponownie przeanalizują możliwość budowy przystanku Łódź Centrum.

Przetarg dopiero w 2017 r., czasu coraz mniej

Druga ze stacji pośrednich zostanie wybudowana w rejonie centrum handlowego Manufaktura. Wedle założeń pierwszego studium wykonalności z 2011 r. miała ona być jedyną stacją między podziemnym dworcem w centrum a dworcami Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec. Protesty społeczne skłoniły jednak PKP PLK do zlecenia opracowania studium uzupełniającego.

Opóźnieniu ulegnie natomiast przetarg na budowę tunelu. Zostanie on ogłoszony dopiero w przyszłym roku, zamiast - jak pierwotnie planowano - w połowie bieżącego. Ponieważ inwestycja będzie dofinansowywana z funduszy europejskich, musi zostać zakończona i rozliczona do końca 2023 roku.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5