NUMER 01-02/2023
NUMER 01-02/2023
Temat numeru:
Przewozy kolejowe 2022
szukaj
Śledź nas:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!

Linia kolejowa z Chabówki do Nowego Sącza uratowana

| Gazeta Wyborcza 12.06.2013 21

Archiwum RK
Zaloguj się
OK
Zapomniałem hasła
2013-06-12 11:43:03 Autor: Szymon Komusinski
---.arcelorlogistics.com
Uff! Tylko ciekawe na jak dlugo? Ruchu pasazerskiego nie ma od prawie dziesieciu lat, towarowy miedzy N. Saczem a Limanowa dogorywa, tory w stanie tragicznym... Jesli nie ruszy budowa linii "piekielnej" albo znow nie podmyje torow pod Tuchowem, to czarno to widze...

O kolejach w Polsce i Beneluksie: railwayparadise.blox.pl
2013-06-12 11:57:57 Autor: Raszczypacha
---.dynamic.gprs.plus.pl
Wiadomość od tygodnia krąży po sieci, faktycznie to dobra wiadomość.

Przy okazji jak mantrę powtórzę po raz nie wiem który - cieszcie się z Waszego kawałeczka kolei transwersalnej bo tylko tyle z niej zostanie - Żywiec-Sucha Beskidzka niestety idzie do uwalenia od grudnia, PLK odrzuciła wniosek PR o wytrasowanie IR Giewont od grudnia...

Zagórz-Łupków - out

Zagórz-Ustrzyki - out....

Kolej Transwersalna - Bye bye :(((
2013-06-12 12:04:02 Autor: G o r a l
---.neoplus.adsl.tpnet.pl
@ Raszczypacha

No właśnie, uwaliła. A twierdzili, że rzekomo to "przewoźnicy nie wyrażali zainteresowania prowadzenia ruchu" po linii Żywiec-Sucha...
2013-06-12 12:04:34 Autor: wdr
---.emea.ibm.com

wdr
@Raszczypacha
wiesz jaka podstawa prawna jest podana przez PLK do odmowy trasowania IR Giewont przez Żywiec? masz może kopię decyzji odmownej?
2013-06-12 12:04:42 Autor: Szymon Komusinski
---.arcelorlogistics.com
@Raszczypacha:

No, zostaje jeszcze Sucha - Rabka i Jaslo Biecz (plus Stroze - Biecz na towarach).

Wydaje mi sie, ze PLK zgodzila sie laskawie na nieuwalanie Ch. - N.S. bo utrzymanie tej linii nic ich po prostu nie kosztuje. Tory zarastaja (ale sa przejezdne), rogatki uruchamiane od wielkiego dzwona jak turystyczny pojedzie, sygalizacja nieczynna. A na Sucha - Zywiec, gdyby utrzymac Giewonta, to musieliby, biedacy, uruchamiac rogatki i pilnowac zeby ktos trakcji nie buchnal.

O kolei w Poslce i Beneluksie: railwayparadise.blox.pl
2013-06-12 12:18:44 Autor: Tomek Janiszewski
---.ip.netia.com.pl
Co z tego że nie uwalą linii, skoro zimą znów ułożą betonowe płyty na torach stacyjnych w Kasinie Wielkiej aby blachosmrody narciarzy miały gdzie parkowac, zamiast uruchomić pociąg z Chabówki, skomunikowany z kiblami i TLKami do Zakopca?
2013-06-12 12:25:42 Autor: Raszczypacha
---.dynamic.gprs.plus.pl
@wdr

Niestety, tak głęboko nie udało mi się dokopać, za słabe znajomości...

@Szymon Komusiński

Fakt, zapomniałem o odcinkach, które podałeś.
2013-06-12 12:32:24 Autor: Raszczypacha
---.dynamic.gprs.plus.pl
Redakcja RK przegapiła bodajże, a konkurencja nie śpi ;)

http://www.rynek-kolejowy.pl/aktualnosci/14159/Ostatni-sezon-dla-Giewonta.html
2013-06-12 13:40:28 Autor: .Piotr
---.imir.agh.edu.pl
Kurier napisał tak:

"- W rozkładzie 2013/2014 założyliśmy kursowanie "Giewonta" w takiej relacji i w takich terminach jak dotychczas – mówi Michał Stilger z biura prasowego przewoźnika. - W kwietniu złożyliśmy wnioski do zarządcy infrastruktury o przydzielenie tras, ale nie zostały one przyjęte – dodaje."

No. Teraz czas na wygrzebanie decyzji PLK z uzasadnieniem i podstawą prawną. Redakcjo - do dzieła!
2013-06-12 15:13:40 Autor: Janko
---.telico.pl
każdy może zwrócić się do PLK o informację publiczną w tej sprawie.
2013-06-12 16:31:01 Autor: blue
---.dynamic.gprs.plus.pl
A tego do ch...ry nie rozumiem , jak można taką linie likwidować , mieszkam w Zywcu i widzę co jest ta linia jest potrzebna z ŻYWCA nie da się nigdzie ruszyć poza kierunkiem Katowice ,Co za głupek kasuję tą linie !! to najszybszy dojazd ze śląska do zakopanego , Nowego Targu , Nowego Śacza , ja my mamy dojechać w te miejsca??

Do Krakowa nie da się bo trzeba na około na Bielsko do Zakopanego nie da się bo by jechać TLK trzeba jechać w kierunku Katowic i nadkładać drogi bo pociągi jadą Przez Kraków , Najszybszy jest Giewont Przez Bielsko-B. Zywiec , Sucha Beskidzka .

czemu likwiduje się linię kolejową ktora łaczy ślask z małopolska , tendy można puścić śmiał pociagi do Rzeszowa lub Lublina .

Widać PLK nie myśli!!!!
2013-06-12 17:07:11 Autor: PDF
---.internetia.net.pl
W odpowiedzi na post blue:
"A tego do ch...ry nie rozumiem , jak można taką linie likwidować , mieszkam w Zywcu i widzę co jest ta linia jest potrzebna z ŻYWCA nie da się nigdzie ruszyć poza kierunkiem Katowice ,Co za głupek kasuję tą linie !! to najszybszy dojazd ze śląska do zakopanego , Nowego Targu , Nowego Śacza , ja my mamy dojechać w te miejsca??

Do Krakowa nie da się bo trzeba na około na Bielsko do Zakopanego nie da się bo by jechać TLK trzeba jechać w kierunku Katowic i nadkładać drogi bo pociągi jadą Przez Kraków , Najszybszy jest Giewont Przez Bielsko-B. Zywiec , Sucha Beskidzka .

czemu likwiduje się linię kolejową ktora łaczy ślask z małopolska , tendy można puścić śmiał pociagi do Rzeszowa lub Lublina .

Widać PLK nie myśli!!!!"
Do niemal żadnego polskiego kurortu górskiego nie da się dojechać koleją, albo dojazd jest nie opłacalny....Lepiej zrobić autostrady i S-ki bo można postawić Via-smrol i będzie się inwestycja zwracać, a do kolei państwo musi dopłacać....Oto masz odpowiedź na swe pytanie... Po za tym myślenie boli....jak myślisz to masz robotę, a tak możesz spokojnie pierdzieć w stołek - kasa i tak wpadnie :)
2013-06-12 21:59:56 Autor: Schabowy
---.centertel.pl
Jakoś dziwnie ta wspaniała decyzja zbiegła się w czasie z opublikowaniem rozporządzenia o wykazie linii kolejowych o znaczeniu strategicznym/obronnym dla RP. Zgadnijcie, czy jest tam linia Chabówka - Nowy Sącz.
2013-06-12 22:55:22 Autor: mathewicforum
---.centertel.pl
Oj, ale Ciule... Już w sobotę o tym trąbili!
Decyzja zapadła na szczeblu rządowym. Linia została wpisana jako strategiczna z punktu widzenia interesów Państwa.
Czyli jest uwzględniona także już realnie budowa "linii piekielnej" a Chabówka - Nowy Sącz, ma być jej przedłużeniem do Zakopca.
2013-06-12 22:57:42 Autor: mathewicforum
---.centertel.pl
@blue:

No, jeszcze na Dolnym Śląsku i ciut w na Podkarpaciu myślą o liniach górskich, a reszta, cóż, myśli o czym innym :D.
2013-06-13 10:12:07 Autor: Piotr_Chylinski
---.133.192.36
@PDF
Zgoda, że dojazd do wczasowisk w polskich górach jest coraz gorszy. Bieszczady praktycznie odcięte, Krynica i Wisła tylko sezonowo a tak to 3 pociągi na dobę, Karpacz dawno zarosły drzewami, Szklarska Poręba odcięta bo remont...

Być może lekarstwem na ten problem byłby powrót pociągów zmieniających kategorię(TLK/Osobowe), co zostało zasygnalizowane w innym wątku.
2013-06-13 10:19:11 Autor: Synth
---.neoplus.adsl.tpnet.pl
Znowu to samo
Ciekawe czemu dróg się nie zamyka tylko linie kolejowe. Nic się nie opłaca w tej Polsce. Co tu za ludzie rządzą. Taka linia do kasacji. Linia turystyczna. Naprawić tory i ludzie przyjdą nie bójta się.
PLK jakby mogła to by tylko zostawiła wschód - zachód i północ - południe. Osobiście uważam że temu kto wymyślił kasację linii do chabówki należy się najpierw chłosta na rynku w Krakowie a potem zsyłka na sybir bez możliwości powrotu.
2013-06-13 21:43:53 Autor: Maciek z Lublina
---.dynamic.chello.pl
W okresie międzywojennym były na tej linii pociągi pospieszne . Potencjał na uruchomienie sezonowych pociągów dalekobieżnych Rzeszowa do Zakopanego .
Ciekawe , czy geometria jest tam na 80km/h ?
2013-06-17 16:34:08 Autor: Sebo
---.199.162.2
Super że linia zostaje! Ale jak na razie to koniec dobrych informacji. Wybieram się w wakacje w Beskid Wyspowy, chciałbym pojechać z rodziną koleją ale jest to utrudnione lub niemożliwe. Giewont kursuje praktycznie tylko w 6 i 7 oraz święta a w pozostałe dni wakacji już nie a szkoda. Od Rabki w kierunku Limanowej nie ma nic. Nawet retro kursuje tylko do Mszany i też tylko w 6 i 7. Pozostaje niestety bus :(
Szkoda linii Żywiec - Sucha. Ale może nie wszystko stracone. Były zbierane podpisy za jej pozostawieniem. Ktoś wie jak sprawa wygląda?
 
POLECANE WIADOMOŚCI
WYŚWIETL WIĘCEJ WIADOMOŚCI

 

Infrastruktura
PARTNERZY DZIAŁU


KATALOG KOLEJOWY
BĄDŹ NA BIEŻĄCO:
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
RYNEK KOLEJOWY 01-02/2023
NUMER 01-02/2023
W najnowszym numerze miesięcznika szczegółowo podsumowaliśmy udany dla kolei rok 2022. Oprócz tego na tapet wzięliśmy temat inflacji, kryzysu gospodarczego i podwyżek cen biletów. Jak zawsze polecamy ciekawe rozmowy, w tym z. A. Popko, T. Myrdą, M. Rodkiem, K. Skorikiem i W. Jurkiewiczem, R. Mordak, T. Lehnertem czy P. Czekałą i T. Prejsem.

 

Śledź nasze wiadomości:

Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
współpraca

 Rynek Lotniczy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5