Partnerzy serwisu:
Biznes

Leo Express uzyskał niezbędne dopuszczenie i jest bliżej wejścia na polskie tory

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Data publikacji:
24-04-2017
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES
Leo Express uzyskał niezbędne dopuszczenie i jest bliżej wejścia na polskie tory
Fot. Dariusz Żaruk, SM42.pl
Przewoźnik Leo Express 20 kwietnia 2017 roku uzyskał niezbędny do świadczenia przewozów na terenie Polski Certyfikat Bezpieczeństwa w części B, wydawany przez prezesa Urzędu Transportu Kolejowego. Certyfikat ten upoważnia przewoźnika do korzystania z polskiej infrastruktury kolejowej.

– Wydanie Certyfikatu oznacza, że Leo Express spełnia wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa w prowadzeniu pociągów na polskich torach. Bardzo się cieszymy, że już wkrótce polscy pasażerowie będą mogli korzystać z naszych pociągów również na terenie Polski – zapewnia prezes grupy Leo Express, Peter Köhler.

Jak informuje spółka, "jest to zakończenie pierwszej fazy procesu administracyjnego, którego celem jest uruchomienie międzynarodowych połączeń kolejowych z ramienia spółki Leo Express korzystających z polskich linii kolejowych". Rozkład jest planowany z myślą o zapewnieniu dogodnego transportu transgranicznego pomiędzy Czechami i regionami Polski.

Inna relacja niż Warszawa – Praga

Jak informowaliśmy wcześniej, 8 lutego Leo Express wycofał wniosek (złożony do Urzędu Transportu Kolejowego 9 września 2016 roku) o przyznanie otwartego dostępu na trasie międzynarodowej Praga – Warszawa Wschodnia. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj

Teraz mamy potwierdzenie, że Leo Experss wcale nie rezygnuje z uruchamiania połączeń w Polsce – poszuka jednak innej niszy. – Naszym celem jest uzupełnienie istniejącej siatki połączeń, tak aby mieszkańcy miast, które nie miały dotychczas bezpośredniego połączenia międzynarodowego mogli skorzystać z wygodnej i szybkiej formy transportu, jaką jest pociąg. Dlatego właśnie planujemy się skupić na innych trasach niż relacja Warszawa – Praga – tłumaczy członek zarządu i dyrektor Leo Express Polska, Peter Jančovič.

Jak wyjaśniał prezes UTK, Ignacy Góra, w rozmowie z „Rynkiem Kolejowym”, Leo Express chciał otrzymać dostęp w trybie kabotażu. UTK musiał sprawdzić, czy uruchomienie połączenia nie zaburzy systemu połączeń realizowanych w ramach służby publicznej. – Chodzi o to, by nie wystąpiła konieczność zwiększenia dopłaty budżetowej do realizowanych na zlecenie samorządów czy ministerstwa połączeń – tłumaczył prezes Urzędu Transportu Kolejowego

Jeśli nie Warszawa, to co?

Teraz Leo Express tłumaczy, że zamiarem firmy jest stworzenie "dobrze skomunikowanej transgranicznej siatki połączeń w Europie Środkowej", która łączy kolej, autokary oraz transport spod drzwi do drzwi za pomocą busów czy e-scooterów. – Autokary i busy Leo Express już teraz łączą ponad 20 polskich miast, na przykład Kraków z Wiedniem, Rzeszów z Pragą, czy Warszawę z Katowicami i Gliwicami – chwali się firma.

Leo Express planuje również w najbliższym czasie wystąpić o wydanie decyzji o otwartym dostępie dla "wybranych tras kolejowych". Zapewnia też, że przy realizowaniu przewozów firma zamierza ściśle współpracować z lokalnymi partnerami oraz samorządami. Przewoźnik rozpoczął także kolejny etap przygotowań do rozpoczęcia przewozów kolejowych w Polsce – w trakcie procesu dopuszczenia na polskie tory są nowoczesne elektryczne zespoły trakcyjne, którymi będą wykonywane przewozy na terenie Polski. Pisaliśmy o tym tutaj
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5