Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Koronawirus. Nowe obostrzenia, ale budowlańcy i maszyniści mogą nocować w hotelach

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
22-12-2020
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Koronawirus. Nowe obostrzenia, ale budowlańcy i maszyniści mogą nocować w hotelach
fot. M. Szymajda
W Dzienniku Ustaw, z datą 21 grudnia 2020, pojawiło się nowe rozporządzenie, które ma regulować zasady przemieszczania się i możliwości wykonywania pracy zarobkowej w czasie epidemii koronawirusa przez osoby związane z transportem. Chodzi o terminy do 17 stycznia ze specjalnym zaostrzeniem przepisów w czasie sylwestrowego wieczoru i godzin nocnych w Nowy Rok. Prześledziliśmy zmiany, które weszły w życie. 

Osoby, które przekroczą granicę Polski jakimkolwiek środkiem publicznego transportu, a więc np. samolotem, pociągiem, autobusem, czy nawet busem przystosowanym do przewozu osób, mają obowiązek poddać się 10-dniowe kwarantannie. Co istotne: takiego obowiązku nie ma w wypadku przejazdu autem osobowym ani dla kierowcy, ani dla pasażerów. Nie ma go także w wypadku przekraczania granicy pieszo. Obowiązku poddania się kwarantannie nie mają załogi statków powietrznych, kierowcy wykonujący przewóz drogowy przez granicę w ramach czynności zawodowych, a także obsada pociągów. Obowiązku takiego nie ma oczywiście także osoba, która zaszczepiła się już przeciwko Covid-19 I potrafi to udokumentować.

Wiele kontrowersji dotyczyło planowanego całkowitego zamknięcia hoteli. Liczne organizacje kolejowe i z branży budowalnej stanowczo przeciwko temu protestowały, uzasadniając słusznie, że doprowadzi to do paraliżu transportu kolejowego i drogowego. W efekcie rząd, zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami Ministerstwa Infrastruktury, umożliwił w okresie do 17 stycznia, noclegi w hotelach m.in. załogom samolotów, kierowcom zawodowym w transporcie drogowym I obsadom pociągów. Nocować w hotelach mogą także “pracownicy zarządcy infrastruktury kolejowej zatrudnieni na stanowiskach bezpośrednio związanych z prowadzeniem i bezpieczeństwem ruchu kolejowego (…), osoby wykonujące czynności zawodowe w zakresie realizacji inwestycji celu publicznego” oraz “pracownicy podmiotów zapewniających ciągłość działania infrastruktury krytycznej obejmującej zapewnienie prądu trakcyjnego oraz paliw płynnych dla przewoźników kolejowych”.

Wiele kontrowersji dotyczy ograniczeń w przemieszczaniu się, które wprowadzone zostaną 31 grudnia od godziny 19 do 1 stycznia, do godziny 6 rano. Jak czytamy w rozporządzeniu, przemieszczanie się będzie możliwe wyłącznie "w celu wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej", a także w celu “zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego”.

Jak dowiedzieliśmy się w PKP Intercity, pociągi zaplanowane do kursowania między godziną 19 a 6 rano 1 stycznia w większości zostaną wyprawione w trasy. Wiąże się to z koniecznością zachowania obiegów pociągów w dniach następnych.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5