Partnerzy serwisu:
Prawo i polityka

Kolejowe granice otwarte od jutra. Pociągi międzynarodowe PKP Intercity od 22 czerwca

Dalej Wstecz
Partner działu

Hanton

Data publikacji:
12-06-2020
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
Kolejowe granice otwarte od jutra. Pociągi międzynarodowe PKP Intercity od 22 czerwca
fot. Dawid Licheniak, SM42.pl
W dzienniku ustaw opublikowane zostało rozporządzenie, które otwiera granice Polski dla prowadzenia pociągów pasażerskich z dniem 13 czerwca (sobota). Otwarcie granic dotyczy tylko strefy Schengen.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) poinformowało przedwczoraj, że w nocy z 12 na 13 czerwca Polska zniesie kontrole na wewnętrznych granicach UE dla mieszkańców strefy Schengen. Teraz w Dzienniku Ustaw opublikowano stosowne rozporządzenie. Jego zasadnicza część wchodzi w życie 13 czerwca.

W rozporządzeniu do wyrażenia "Do odwołania wstrzymuje się przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy Rzeczypospolitej Polskiej" dodano, że chodzi o granicę zewnętrzną w rozumieniu kodeksu granicznego Schengen. To oznacza, że otwarta zostanie granica do Litwy, Czech i Niemiec, a zamknięta pozostanie granica na Białoruś, Rosję i Ukrainę (zamknięta pozostaje też granica Słowacji - tamtejszy rząd nie otworzył granicy z Polską - uzup. JM).

Do tego dodano szereg innych zmian. Jedną z ciekawszych jest to, że obowiązek odbycia obowiązkowej kwarantanny nie ma zastosowania w przypadku przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Litewską. 

Koleje Dolnośląskie przygotowują plan przywrócenia połączeń międzynarodowych. Natomiast Koleje Niemieckie (Deutsche Bahn) i Związek Komunikacyjny Berlin-Brandenburgia (VBB) zapowiadały uruchomienie przewozów kolejowych do Polski od 15 czerwca ale nie wiemy, czy te plany (ogłoszone na początku czerwca), pozostają aktualne. 

Aktualizacja: Pociągi Międzynarodowe PKP Intercity od 22 czerwca

Jak poinformowało PKP Intercity, w związku z otwarciem granic dla połączeń kolejowych, PKP Intercity wznawia kursowanie pociągów międzynarodowych od 22 czerwca. Składy przewoźnika będą sukcesywnie uruchamiane w relacjach do Niemiec, Czech, Austrii, Węgier i Słowacji. 

PKP Intercity zapewnia, że ma przygotowany plan sukcesywnego przywracania relacji międzynarodowych. Pierwsze pociągi w kierunku Berlina zaczną kursować 22 czerwca. Tego dnia wyruszy do stolicy Niemiec nowe, codzienne połączenie - EIC Wisła z Warszawy Wschodniej. Skład wyjedzie ze stacji początkowej o godz. 6:29, dotrze do stacji docelowej Berlin Hauptbahnhof o godz. 12:16. Pociąg w kierunku Polski odjedzie z głównego dworca o godz. 15:43, docierając do Warszawy w godzinach wieczornych (21:21 na stacji Warszawa Wschodnia). Do stolicy Niemiec dojedziemy również z Warszawy składem EIC Sprewa. Natomiast 25 czerwca z Warszawy do Berlina wyjedzie pociąg EIC Odra, a 26 czerwca z Berlina do Gdyni pojedzie IC Gedania.

Pociągi międzynarodowe w kierunku Czech, Austrii, Węgier i Słowacji będą uruchamiane sukcesywnie w drugiej połowie miesiąca. Od 22 czerwca wyruszą składy z Warszawy do Wiednia (EIC Polonia i EIC Sobieski). Tego samego dnia zacznie kursować skład IC Silesia ze stolicy do Ostrawy oraz IC Cracovia z Pragi do Krakowa. Ponadto z Wiednia do Katowic będzie można podróżować pociągiem IC Moravia, a z Grazu do Przemyśla pociągiem IC Porta Moravica. Połączenie Ostrawy z Przemyślem zapewni TLK Galicja.

Od dzisiaj sukcesywnie jest udostępniana sprzedaż biletów na pociągi międzynarodowe. Na te połączenia obowiązują limitowane oferty promocyjne już od 9,90 euro.

PKP Intercity uruchamia część pociągów zestawionych z czeskich i słowackich wagonów. Włączane są one do składów pociągów kursujących w Polsce. W związku z otwarciem granic, zostanie uzupełnione oferta połączeń krajowych o pociągi sezonowe, takie jak m.in. TLK Pirat i TLK Bursztyn do Kołobrzegu, TLK Wolin do Świnoujścia, TLK Wydmy do Łeby i na Hel czy TLK Rozewie z Żyliny do Gdyni i z Jeleniej Góry na Hel, a więc łączące południową Polskę z wybrzeżem - poinformowało PKP Intercity.
Partner działu

Hanton

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5