Partnerzy serwisu:
Tabor i technika

Koleje Ukraińskie uruchamiają swoją Luxtorpedę ze Lwowa do Czerniowców

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Data publikacji:
07-10-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
rynek-kolejowy.pl

Podziel się ze znajomymi:

Nie tylko Polacy odnoszą się do legendy Luxtorpedy w swoich projektach kolejowych. Robią to także Ukraińcy.

Nic nie powstrzyma nas teraz przed uruchomieniem pociągu „Dniestrowski Ekspres”, który połączy Czerniowce ze Lwowem. Pociąg miał wyruszyć w swoją pierwszą podróż pod koniec lutego, ale wtedy na przeszkodzie stanęła agresja Rosji na Ukrainę i konieczność ewakuacji obywateli ze stref zagrożonych wojną – czytamy w komunikacie Kolei Ukraińskich.

Do promocji połączenia Ukrzaliznycia używa wizerunku polskiego wagonu motorowego, nazywanego Luxtorpedą. – Regionalny ekspres nr 802/801 Czerniowce – Lwów (wyruszy w pierwszy kurs 10 października) faktycznie powtarza historyczną trasę słynnej Luxtorpedy – piszą Ukraińcy, choć szybkie wagony motorowe SAx 90, stanowiące legendę XX-lecia międzywojennego, kursowały głównie między Krakowem i Zakopanem, między Krakowem a Krynicą oraz między Krakowem a Katowicami. SAx 90 nie mogły też z innego powodu łączyć Lwowa z Czerniowcami. Czerniowce leżały bowiem w latach 1918-1940 w Rumunii. Na trasach na południe od Lwowa w połowie lat 30. zaczęły wyjeżdżać inne wagony motorowe, produkcji poznańskiego HCP. Docierały wtedy do granicznych Zaleszczyk.

Nowy ukraiński pociąg obsługiwany jest przez wyprodukowanym na Ukrainie trójczłonowy spalinowy zespół trakcyjny DPKr o podwyższonym komforcie (Koleje Ukraińskie mają cztery takie pojazdy). Pociąg będzie kursował codziennie z Czerniowiec o 05:30, przyjeżdżając do Lwowa na 12:18. Ze Lwowa w podróż powrotną uda się o 15:07 i dotrze do Czerniowiec o 22:05. Będzie najszybszym połączeniem na tej liczącej 300 kilometrów trasie. Po drodze zatrzyma się w Zaleszczykach, Czortkowie, Tarnopolu, Złoczowie i na kilku innych stacjach. Bilety są już dostępne.

Spory artykuł o micie Luxtorpedy można przeczytać tutaj.
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5