Partnerzy serwisu:
Pasażer

Pyskowice: Jest umowa na projekt odbudowy linii do centrum

Dalej Wstecz
Data publikacji:
11-11-2023
Ostatnia modyfikacja:
10-11-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. PKP PLK

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Pyskowice: Jest umowa na projekt odbudowy linii do centrum
fot. Agnieszka Krygler/PKP PLK
Zarządca infrastruktury podpisał umowę na zaprojektowanie odtworzenia zlikwidowanej linii 198 do przystanku Pyskowice Miasto. Inwestycja wchodząca w skład programu „Kolej Plus” zapewni mieszkańcom Pyskowic poprawę dostępu do kolei. Po zakończeniu inwestycji przewidziano uruchomienie bezpośrednich pociągów do Katowic i Gliwic.

Wykonawcą zostało konsorcjum bytomskiego Elkolu i warszawskiego Metroprojektu. Firmy te zaproponowały najniższą cenę, która była jedynym kryterium punktacji. Odrzucono oferty Databout, TPF oraz konsorcjum Mosty Katowice – Arcadis. O zamówienie ubiegały się jeszcze IDOM oraz BBF. Podawana przez PKP PLK wartość zamówienia to niespełna 5 mln zł netto.

2 lata na projektowanie, 3 na budowę

Zamówienie obejmuje budowę 3 kilometrów jednotorowej zelektryfikowanej linii kolejowej. W większości będzie ona przebiegała śladem zlikwidowanej linii 198, ale z korektami – nieco inne będzie miejsce odgałęzienia od linii 132 za stacją Pyskowice (posterunek odgałęźny Paczynka).

Jak pisaliśmy już na początku roku, prędkość maksymalna ma wynosić 80 km/h, a największa dopuszczalna długość składu – 200 m. Dojście na przystanek Pyskowice Miasto będzie odbywało się od ul. Szpitalnej. Zakres inwestycji obejmie też linię 132 między km 39,600 a 42,600 (stację Pyskowice i przylegające do niej odcinki). Przy peronach w Pyskowicach Mieście i Pyskowicach powstaną samochodowe i rowerowe parkingi „Parkuj i Jedź”.

Prace projektowe mają potrwać do końca 2026 r. Budowa ma zostać ukończona nie później, niż w 2029 r. – wynika to z zasad programu „Kolej Plus”, wspólnego dla wszystkich jego zadań. Łączna wartość całego zadania – wraz z pracami budowlanymi – będzie wynosiła, jak przewiduje inwestor, 94 mln zł.

Duże nadzieje mieszkańców

Po oddaniu nowej linii do użytku mieszkańcy Pyskowic mają otrzymać bezpośrednie połączenia do Katowic przez Gliwice – podawany dziś przez PKP PLK szacunkowy czas przejazdu to ok. 45 minut. Warto jednak pamiętać, że w pierwszym okresie funkcjonowania nowej linii pociągi mogą kursować wolniej z powodu planowanych dużych inwestycji m. in. na odcinku Gliwice – Katowice.

Pyskowice liczą ok. 16 tysięcy mieszkańców. Główna stacja kolejowa, położona na linii 132, leży daleko od centrum miasta. Odbudowana linia 198 pozwoli tymczasem dojechać pociągiem w pobliże pyskowickiego rynku, starówki, szpitala oraz niektórych zakładów przemysłowych. Z badań przeprowadzonych kilka lat temu przez władze miasta wynika, że ponad 70% mieszkańców zrezygnowałoby z jazdy samochodem na rzecz pociągów bezpośrednich z Pyskowic Miasta przynajmniej do Gliwic. Wniosek do programu Kolej Plus o odbudowę linii 198 poparły także władze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, zapewniając pieniądze na wkład własny.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

PKP PLK po zmianach. Kto będzie zarządzał zarządcą?

Infrastruktura

Trzęsienie ziemi w PKP PLK, cały zarząd odwołany [oficjalne]

Prawo i polityka

Startuje budowa tunelu pod torami w Teresinie

Infrastruktura

Startuje budowa tunelu pod torami w Teresinie

inf. pras PKP PLK 06 lutego 2024

Zobacz również:

PKP PLK po zmianach. Kto będzie zarządzał zarządcą?

Infrastruktura

Trzęsienie ziemi w PKP PLK, cały zarząd odwołany [oficjalne]

Prawo i polityka

Startuje budowa tunelu pod torami w Teresinie

Infrastruktura

Startuje budowa tunelu pod torami w Teresinie

inf. pras PKP PLK 06 lutego 2024

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5