| jar, Rynek Kolejowy ⚫ 07.06.2013 ⚫
82
O bezpieczny przejazd
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w 23 miastach rozpoczęło dziewiątą edycję kampanii skierowanej do użytkowników dróg, której celem jest poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach dróg i torów. Dla uzmysłowienia skutków uderzenia lokomotywy w samochód przygotowano symulacje takich zdarzeń. Ich widowiskowość „zaowocowało” fotorelacjami i doniesieniami w licznych mediach. Podczas wydarzenia w Lublinie miejscowy kurier przeprowadził rozmowę z Lechem Olszewskim, dyrektorem ds. eksploatacji Zakładu Linii Kolejowych w Lublinie. To, co powiedział przedstawiciel PKP PLK jest zatrważające – kierowcy omijają zamknięte półrogatki, czy stojące przed przejazdem inne samochody, aby zdążyć przed nadjeżdżającym pociągiem. Jednak nie zawsze się udaje, czego efektem bywa nawet śmierć śpieszących się kierowców i pasażerów... Wielu prowadzących pojazd nie przestrzega przepisów: „Kiedy odbieraliśmy wspólnie z policją przejazdy na trasie Lublin-Lubartów wielu kierowców przejeżdżało na czerwonym świetle. Byli bardzo zdziwieni, że policjanci zatrzymują ich i wystawiają mandaty – powiedział „Kurierowi Lubelskiemu” Lech Olszewski.
Więcej
Czasem rozpoczęcie tej kampanii dało możliwość promowania się i przewoźnikowi kolejowemu. W Białymstoku Przewozy Regionalne zaprezentowały nowy nabytek – szynobus serii SA133.
Więcej
Niestety, mimo kampanii społecznej, modernizacji przejazdów czy budowy wiaduktów, i w maju doszło do niebezpiecznych zdarzeń. Bodajże najwięcej było ich z udziałem pieszych. Przykładem było zdarzenie z Zamościa. W artykule bardzo celna wydaje się wypowiedź Bartosza Sojdy, który podaje dlaczego kolejarze potężnie inwestują w infrastrukturę przejazdów kolejowych.
Suwałki bardziej litewskie niż polskie?
W Suwalskim Dzienniku Internetowym „Suwałki24.pl” można przeczytać o postępach przy budowie RailBaltica na terenie państw nadbałtyckich. Przy okazji uroczystości rozpoczęcia modernizacji odcinka międzynarodowej trasy kolejowej na Litwie, lokalny portal bardzo mocno skrytykował brak postępów przy realizacji polskiego odcinka tej trasy i odległą perspektywę realizacji zadania (do 2030 roku).
Więcej
Przewozy Regionalne i media zamojskie
Jednym z szeroko komentowanych tematów w prasie branżowej jest propozycja podziału spółki Przewozy Regionalne na kilka spółek. Ta kontrowersyjna propozycja, chociażby w kontekście łączenia się czy współdziałania przewoźników autobusowych, o czym więcej napisała „Gazeta Współczesna”, praktycznie bez echa przeszła ona przez media lokalne. Jedynie „Gazeta Zamojska” zamieściła wzmiankę o propozycji podziału PR i utworzenie nowej spółki, która obejmie swoim zasięgiem województwa: lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Więcej
Z obserwacji mediów wynika, że media zamojskie chyba najbardziej bardzo żyją sprawami kolejowymi. Nie często się zdarza, aby różne media tak ciepło przyjęły przejazd pociągu specjalnego do Hrubieszowa z miłośnikami kolei na pokładzie (więcej http://lubiehrubie.pl/wiadomosci/planowo-i-o-czasie-milosnicy-kolei-zawitali-do-hrubieszowa), przy okazji publikując liczne zdjęcia z przejazdu. Warto również wspomnieć o szerokiej relacji z przejazdów pociągów sezonowych po Roztoczu podczas długiego weekendu majowego na portalu „lubelskakolej.net”. A że wiele się działo to warto zajrzeć na strony tegoż serwisu miłośników kolei.
Pojawiła się również wzmianka o propozycji umieszczenia w strategii rozwoju województwa lubelskiego „zapotrzebowania” na połączenia Lublin – Lwów. To zadanie ma być jednym z priorytetów w zakresie rozwoju połączeń transgranicznych. Wzmianka na ten temat pojawiła się w „Nowym Tygodniu Chełmskim”.
Kultura wysoka na kolei
Na koniec warto wspomnieć o nietypowym wykorzystaniu przestrzeni odremontowanego zabytkowego dworca kolejowego. W sali restauracyjnej przemyskiego dworca miał odbyć się koncert muzyki poważnej. Więcej informacji można znaleźć tutaj.
Więcej z regionu:
Polska (46250)Poznań. Jest przetarg na modernizację tramwajowej Trasy Kórnickiej
474
Zintegrowany transport Poznańskie Inwestycje Miejskie właśnie ogłosiły przetarg dotyczący modernizacji torowiska tramwajowego od przystanku Kórnicka, aż do Osiedla Lecha. Zadanie obejmuje także budowę i modernizację kilku ulic. Zadanie jest dofinansowane z funduszy unijnych.
Po proteście pracowników KŚ. Utrudnień nie było, rozmów też
595
Pasażer Zgodnie z zapowiedziami odbył się w piątek protest grupy pracowników Kolei Śląskich. Według lokalnych mediów wzięło w nim udział kilkanaście osób. Zarząd spółki zapewnił, że jest gotowy do rozmów.
Przekop Mierzei Wiślanej. „Koszt inwestycji wyniesie tyle, co budowa 40 km ekspresówki”
1,7k
Infrastruktura Koszt budowy drogi wodnej z kanałem żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną odpowiada kosztowi budowy ok. 40 km dróg szybkiego ruchu – w taki sposób Marek Gróbarczyk z Ministerstwa Infrastruktury odniósł się do interpelacji jednego z posłów, który pytał o rentowność inwestycji.
Poznań: Brakuje środków na tramwaj na Ratajczaka
1k
Zintegrowany transport Jak przyznaje wiceprezydent Poznania, Mariusz Wiśniewski, Poznań nie ma obecnie środków by zrealizować budowę linii tramwajowej w ulicy Ratajczaka. Czy oznacza to, że miasto straci unijne dofinansowanie, a realizacja samej inwestycji znacznie przesunie się w czasie?
Szczecin: Nowe autobusy i tramwaje dla metropolii. Pomogą środki UE
658
Zintegrowany transport Do Szczecina, Świnoujścia i Polic trafi dodatkowe 25 mln zł z unijnego Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”. Fundusze zostaną przeznaczone na inwestycje w zrównoważony transport miejski w Szczecińskim Obszarze Metropolitalnym – informuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Jednym z zadań będzie zakup nowych tramwajów dwukierunkowych.
Zielona Góra: Rekordowy kwiecień i plany połączeń do Gdańska
1,6k
Biznes Kolejny dobry miesiąc w porcie lotniczym Zielona Góra-Babimost. W kwietniu z usług lotniska skorzystało 1938 pasażerów. To najlepszy taki wynik od kilku lat. Kwietniowa frekwencja w Babimoście cieszy tym bardziej, że jest o ponad 25 procent wyższa niż w tym samym okresie „przedpandemicznego” roku 2019.
Kijów naprawia uszkodzoną linię tramwajową do Puszczy Wodyci
4,2k
Zintegrowany transport Rozpoczęły się naprawy uszkodzonej, w wyniku rosyjskiego ostrzału, legendarnej linii tramwajowej 12 do Puszczy Wodyci. Jej trasa w dużej mierze wiedzie przez tereny zielone.
Zrobotyzowani zapraszają na wycieczkę „Z sercem do Nałęczowa”
705
Pasażer Pasjonaci kolei i ludzie wielkich pomysłów, czyli Zrobotyzowani, zapraszają na wycieczkę "Z sercem do Nałęczowa". 4 czerwca 2022 roku odbędzie się podróż malowniczą trasą Nadwiślańskiej Kolei Wąskotorowej.
Volta ze swoim tramwajem w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
1,7k
Zintegrowany transport Każdy z nas wie, że wartość napięcia elektrycznego podje się w voltach (np. 230V). Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że nazwa jednostki napięcia prądu pochodzi od nazwiska wybitnego włoskiego fizyka – Alessandro Volty. Od środy 11 maja 2022 r. jego sylwetkę przybliża jeden z wagonów spółki Tramwaje Śląskie.
10 tys. bezpłatnych lotów Wizz Air do Wielkiej Brytanii dla uciekających z Ukrainy
523
Pasażer Linie lotnicze Wizz Air ogłosiły, że w efekcie współpracy z organizacjami non-profit: Choose Love, Fundacją Shapiro, Fundacją Steve’a Morgana oraz USPUK, udostępnią 10 tys. bezpłatnych biletów dla uchodźców z Ukrainy, decydujących się na podróż do Wielkiej Brytanii w terminie od 14 maja do 15 czerwca. Promocja obejmuje loty z Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii oraz Słowacji.
jar, Rynek Kolejowy - dziennikarz
Absolwent prawa, zawodowo zajmujący się ochrony środowiska i dziennikarstwem. Jest redaktorem prowadzącym czasopisma „OIKOS. Ekologia i Współdziałanie” oraz redaktorem „Rynku Kolejowego”. Na stałe mieszka w Lublinie.
Wiecej z regionu:
Polska (46250)
Oferty pracy w branżach infrastrukturalnych >