Partnerzy serwisu:
Prawo i polityka

Joe Biden spędził prawie dobę w pociągu. Szczegóły historycznej podróży

Dalej Wstecz
Partner działu

Hanton

Data publikacji:
21-02-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
rynek kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

Prawie dobę trwała podróż prezydenta USA Joe Bidena z Przemyśla do Kijowa i z powrotem. Większość z tego czasu prezydent USA był w podróży, w specjalnych wagonach Kolei Ukraińskich.

Aby uniknąć przesiadek i sprawić, by podróż była możliwie jak najbardziej bezpieczna, zdecydowano się oczywiście na pociąg bezpośredni. Taki można do Kijowa uruchomić z Chełma lub z Przemyśla, z uwagi na to, że do tych miast doprowadzono tory o rozstawie 1520 mm. Możliwość podróży pociągiem np. z Warszawy musiała odpaść na miejscu (ze zmianą wózków na granicy). Taka podróż nie mogłaby się odbyć bez gapiów, istnieje też tylko niewielka pula ukraińskich wagonów, które mogą dotrzeć do stolicy, a później jechać do Kijowa. Długotrwałość procesu zmiany wózków na granicy polsko-ukraińskiej (z tych obsługujących tor 1435 mm na 1520 mm) wykluczyła taką operację.

Podróż z Przemyśla do Kijowa trwa krócej, Przemyśl ma też lepszą bazę stacyjną i logistyczną niż Chełm, a także bazę hotelową i garnizon wojskowy. W tej sytuacji decyzja mogła być tylko jedna.

Biden w salonce Ukrzaliznyci

Jakim pociągiem pojechał prezydent Biden? Tutaj możliwości było kilka. Mógł pojechać lekką i małą salonką polskiej produkcji Pesy (to mocno przearanżowany autobus szynowy) z bardzo ograniczoną ochroną albo wybrać się w podróż pociągiem złożonym z wagonów, tak jak robiły to dotąd inne delegacje. Zdecydowano, że przestrzeń powietrzna nad dość długim pociągiem będzie kontrolowana z obszaru państwa NATO – czyli Polski. Prawdopodobnie przed pociągiem z Bidenem wysłano też skład osłaniający. To znaczy taki, który jedzie przed ważnym składem, aby np. raportować o zagrożeniach na trasie.


Nie wiemy, ile wagonów było w składzie pociągu, nie wiemy też, czy zdecydowano się na lokomotywę spalinową, czy elektryczną. Na całej trasie do Kijowa jest sieć trakcyjna, ale bezpieczniej jest wysłać w trasę spalinowóz, który będzie odporny na ewentualne awarie sieci, np. związane z bombardowaniem podstacji trakcyjnych, co miało już wielokrotnie miejsce na ukraińskiej sieci kolejowej.

Wagony-salonki Kolei Ukraińskich. Pojazd Bidena od Pesy?

Biden mógł podróżować jednym z kilku wagonów – salonek, które posiadają Koleje Ukraińskie. Obecnie informacje o nich utajniono, ale wiemy na pewno, że przed wojną Ukrzaliznycia posiadała pięć wagonów o wysokim komforcie, z salami obrad, pokojem sypialnym i pomieszczeniami ochrony. Ile z nich sprawnych jest obecnie? Nie wiemy.

Wagon, którym podróżował Joe Biden został przebudowany w 2005 roku przez Pesę Bydgoszcz. Szczegóły i wizualizacje można znaleźć tutaj.

24 godziny w podróży. Prawie 20 godzin w pociągu

Prezydent Joe Biden udał się w podróż do Kijowa ukraińskim pociągiem, który wyjechał z Przemyśla przed godziną 22. Do Kijowa dotarł przed godziną 8. Podróży towarzyszyły najwyższe standardy bezpieczeństwa. Jechano w zaciemnieniu. Z powrotem Biden był w Przemyślu już po godzinie 21:30. Wizyta w Kijowie była więc bardzo krótka. Trwała prawdopodobnie jedynie 3 godziny.
Partner działu

Hanton

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Prezydent Joe Biden odwiedził Kijów. Dojechał tam koleją!

Pasażer

Amtrak Joe w Ukrainie i Polsce. Dlaczego prezydent USA uwielbia kolej?

Prawo i polityka

Bilion dolarów na infrastrukturę w USA zatwierdzony

Infrastruktura

Joe Biden na inaugurację nie pojedzie pociągiem

Prawo i polityka

Joe Biden na inaugurację nie pojedzie pociągiem

Łukasz Malinowski 19 stycznia 2021

Zobacz również:

Prezydent Joe Biden odwiedził Kijów. Dojechał tam koleją!

Pasażer

Amtrak Joe w Ukrainie i Polsce. Dlaczego prezydent USA uwielbia kolej?

Prawo i polityka

Bilion dolarów na infrastrukturę w USA zatwierdzony

Infrastruktura

Joe Biden na inaugurację nie pojedzie pociągiem

Prawo i polityka

Joe Biden na inaugurację nie pojedzie pociągiem

Łukasz Malinowski 19 stycznia 2021

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5