Partnerzy serwisu:
Prawo i polityka

Joe Biden na inaugurację nie pojedzie pociągiem

Dalej Wstecz
Partner działu

Hanton

Data publikacji:
19-01-2021
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
CNN, Rynek Kolejowy, USNews

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
Joe Biden na inaugurację nie pojedzie pociągiem
fot. Facebook Joe Bidena
Joe Biden już jutro (20 stycznia) obejmie urząd prezydenta USA. Znany z zamiłowania do podróżowania koleją polityk tym razem do Waszyngtonu nie pojedzie pociągiem. Zdecydowały o tym względy bezpieczeństwa związane z ostatnimi wydarzeniami na amerykańskim Kapitolu.

Nowy amerykański prezydent od początku lat 70. regularnie korzysta z Amtraka – amerykańskiego kolejowego przewoźnika pasażerskiego. Wszystko zaczęło się w roku 1972, kiedy to Biden dostał się do amerykańskiego senatu, ale w wypadku samochodowym zginęła jego żona Neili Hunter oraz córka Naomi. Joe Biden, który wówczas nie miał jeszcze 30 lat, został zaprzysiężony na senatora w szpitalu, gdzie czuwał przy poszkodowanych w wypadku synach. Po tych wydarzeniach postanowił, że pomimo objęcia posady w Waszyngtonie nie będzie się do tego miasta przeprowadzał.

To zaś sprawiło, że przez wiele lat Biden wsiadał każdego ranka do pociągu w rodzinnym Wilmington w Delaware i jechał do Waszyngtonu, aby pod koniec dnia wrócić tą samą trasą. Podróż w jedną stronę zajmowała mu około półtorej godziny – w tym czasie pokonywał nieco mniej niż 170 km. Jak wyliczyły amerykańskie media, „Amtrak Joe” musiał na pokładach pociągów spędzić cztery lata swojego życia i przejechać ponad 3,2 mln km.

Jeszcze w grudniu ubiegłego roku CNN informowało, że Joe Biden na inaugurację będzie chciał przyjechać pociągiem. Byłby to wymowny gest związany nie tylko z jego dotychczasową karierą polityczną, ale także z planami na przyszłość. Nowa administracja zapowiada bowiem wdrożenie programu inwestycji infrastrukturalnych, w tym związanych z koleją, jako jednego z elementów programu podnoszenia gospodarki z kryzysu wywołanego przez COVID. Inwestycje w czysty transport mają także przybliżyć amerykańską gospodarkę do zeroemisyjności. Szerzej o planach nowej administracji amerykańskiej pisaliśmy w tekście pt. USA: Administracja Bidena zmodernizuje infrastrukturę?

Obecność nowego prezydenta na pokładzie pociągu Amtraka miałaby też duże znaczenie dla firmy, którą pandemia wprowadziła w poważne kłopoty finansowe.

Niestety ze względów bezpieczeństwa podróż pociągiem do Waszyngtonu nie będzie możliwa. Poważne wątpliwości pojawiły się tuż po szturmie zwolenników ustępującego prezydenta Donalda Trumpa na Kapitol. Amerykańskie służby uważają, że w związku z planowanymi w mieście protestami podróż pociągiem stwarzała by zbyt duże zagrożenie.
Partner działu

Hanton

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5