NUMER 03/2022
NUMER 04/2022
Temat numeru:
Inwestycje infrastrukturalne
szukaj
Śledź nas:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!

Jak turystyczne koleje wąskotorowe pojadą w pierwszych dniach maja?

| jar, Rynek Kolejowy 29.04.2019 3,9k

Jak turystyczne koleje wąskotorowe pojadą w pierwszych dniach maja?
fot. jar (2010)
W najbliższym czasie większość operatorów kolei wąskotorowych uruchomi ogólnodostępne pociągi. Z udostępnionych rozkładów jazdy wynika, że najwięcej składów pojedzie w dni świąteczne podczas zbliżającej się majówki, trwającej od 1 do 5 maja.
Polska Wschodnia

W makroregionie pociągi turystyczne pojadą na większości funkcjonujących kolei wąskotorowych. W Lubelskiem będzie można skorzystać z Nadwiślanina. Pociąg Nadwiślańskiej Kolei Wąskotorowej pojedzie 3 i 5 maja. Przejazd odbędzie się na trasie Karczmiska – Opole Lubelskie – Karczmiska – Polanówka – Karczmiska o długości 30 km. Rozpocznie się o 11:00.

W regionie podkarpackim kursować będzie Bieszczadzka Kolej Leśna. Opublikowany rozkład jazdy zakłada uruchomienie ogólnodostępnych pociągów w czwartek, sobotę i niedziele. Inny układ połączeń obowiązuje od dni robocze, inny w dni wolne. Drugiego maja zakłada się uruchomienie połączenia Majdan – Balnica – Majdan. Odjazd planowany jest na godzinę 10:00. W dni wolne pociągi pojadą również do Balnicy (odj. o 13:00), a także do Przysłupa (odj. o 9:30). Po majówce ogólnodostępne pociągi będą uruchamiane we wtorki, czwartki, soboty i niedziele.

W województwie podlaskim prowadzony jest ruch turystyczny na kolejach leśnych – Wąskotorowe Koleje Leśne w Hajnówce oraz Wigierską Koleją Wąskotorową. Harmonogram kursowania na pierwszej z wymienionych kolei zakłada uruchamianie pociągów ogólnodostępnych codziennie od 1 do 5 maja. Ze stacji początkowej w Hajnówce składy pojadą o 10:00 i 14:00 i dotrą do stacji Topiło lub Dolina Leśna. Zarządca zastrzega, że przejazdy odbędą w przypadku odpowiedniej liczby zainteresowanych, odpowiednio 40 lub 20 osób. Po tym okresie w maju pociągi będą kursowały tylko w soboty, odj. ze stacji początkowej o 10:00 i 14:00.

Wigierska Kolej Wąskotorowa kursuje na odcinku Płociczno Tartak – Krusznik (dawna składnica drewna) codziennie od 27 kwietnia do 4 maja. Składy uruchamiane są codziennie o 10:00 i 13:00. Od 5 maja będzie uruchamiane jedno codzienne połączenie – wyjazd ze stacji początkowej odbędzie się o 13:00. Taki układ połączeń będzie obowiązywał do końca wymienionego miesiąca.

W świętokrzyskim operator zapowiedział kursowanie Starachowickiej Kolej Wąskotorowej. Pociąg pojedzie na trasie Iłża – Marcule o długości ok. 7 km, jednego z dwóch odcinków, na której może być prowadzony ruch turystyczny. Jak poinformował operator, 1 maja ze stacji początkowej pociąg odjedzie o 14:00, natomiast 5 maja uruchomione będą dwa połączenia – odjazdy z Iłży zaplanowano na 10:30 i 13:30.

Ofertę na pierwsze pięć dni maja zaplanował operator Ełckiej Kolei Wąskotorowej. Każdego dnia pojedzie pociąg obsługujący trasę Ełk – Sypitki o długości 15 km. Odjazd ze stacji początkowej zaplanowano na 10:00. Potem w maju ogólnodostępny pociąg będzie kursował w soboty i niedziele.

Polska Środkowa

W województwie kujawsko-pomorskim kursować będzie Żnińska Kolej Powiatowa. Począwszy od pierwszego maja codziennie będą uruchamiane 4 pary pociągów turystycznych, łączących Żnin z Gąsawą. Odjazdy ze Żnina zaplanowano na godziny 9:00, 10:30, 12:05 oraz 13:50, a czas przejazdu w jedną stronę wyniesie niespełna 100 minut . Pociągi będą kursowały codziennie przez cały miesiąc.

W regionie mazowieckim sezon trwa na Sochaczewskiej Kolei Muzealnej oraz na Kolei Wąskotorowej Piaseczno – Tarczyn – Grójec. Na pierwszej z wymienionych kolei połączenia uruchamiane są codziennie od soboty 27 kwietnia do niedzieli 5 maja. Wycieczka pociągiem retro Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie rozpoczyna się w soboty o 9:50 od zwiedzania jednostki. Sam przejazd odbywa się na trasie liczącej ok. 36 km i jest połączony m.in. z wycieczką po Puszczy Kampinowskiej. Skład ma prowadzić lokomotywa spalinowa. Po majówce połączenia będą realizowane w soboty 11 i 25 maja.

Druga z wymieniowych kolei również będzie kursowała 1 oraz od 3 do 5 maja. Harmonogram kursowania pociągów zakłada uruchomienie połączeń na trasie Piaseczno Miasto Wąskotorowe – Tarczyn Ruda – Piaseczno Miasto Wąskotorowe. Godziny odjazdów zaplanowano różnie – 1 i 4 maja o 14:20 (pociąg Warszawskich Linii Turystycznych), natomiast 3 i 5 maja – o 11:00. Dnia 1 i 4 maja na stację wąskotorową z centrum Warszawy można będzie dojechać autobusem linii 51. Operator zastrzega, że skład może nie pojechać w przypadku zbyt małej liczby zainteresowanych przejazdem.

Od niedzieli 28 kwietnia kursują pociągi turystyczne na Kolei Wąskotorowej Rogów – Rawa – Biała. Na jedynej czynnej wąskotorówce w województwie łódzkim w maju połączenia realizowane są na ośmiokilometrowym odcinku Rogów – Jeżów. Rozkład jazdy zakłada uruchomienie czterech ogólnodostępnych połączeń (odjazd ze stacji Rogów Osobowy Wąski o 10:35, 12:15, 13:55 i 15:55) codziennie od 1 maja do 5 maja. Potem skład pojedzie w każdą niedziele tego miesiąca.

W województwie pomorskim pociągi pojadą po torach Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Będą one uruchamiane od 1 do 5 maja. Obsłużą one trasę Nowy Dwór Gdański – Stegna – Sztutowo\ Prawy Brzeg Wisły. Każdego z wymienionych dni pojadą od dwóch (odcinek Nowy Dwór Gdański – Stegna, Sztutowo – Stegna) do trzech (Stegna – Prawy Brzeg Wisły) par połączeń. Na Kolei Żuławskiej połączenia mają być realizowane w godzinach 10:00–19:40.

W województwie śląskim połączenia uruchomione są na Kolei Wąskotorowej w Rudach, gdzie połączenia realizowane są przez cały rok.

Polska Zachodnia

W regionie dolnośląskim w okresie 27 kwietnia – 6 maja zakłada się kursowanie pociągów Krośnickiej Kolej Wąskotorowej, której długość liczy niespełna 3 km. Kursujący po miejscowym Zespole Pałacowo-Parkowym skład do 5 maja będzie prowadzony parowozem Px48-1907. Pociągi będą kursowały co godzinę począwszy od 11:00 do 18:00, z pewnymi odstępstwami. Opublikowany rozkład jazdy zakłada, że w maju pociągi na tej kolei będą kursowały w wybrane dni. W weekendy ma kursować trakcja parowa.

W województwie wielkopolskim w maju uruchamiane będą ogólnodostępne pociągi na Średzkiej Kolei Powiatowej. Trasę ze Środy Wielkopolskiej do Zaniemyśla 1 i 3 maja pokonają trzy pary pociągów prowadzonych lokomotywą parową serii Px. Odjazdy ze stacji początkowej zaplanowano na 10:00, 14:00 i 18:00. Czwartego i piątego maja skład będzie prowadzony lokomotywą spalinową, a trasę obsłużą 2 pary pociągów (odj. ze Środy Wielkopolskiej 10:00 i 14:00). Po majówce, pociągi będą kursowały we wszystkie pozostałe weekendy tego miesiąca.

Jak wynika z opublikowanego rozkładu jazdy, tylko w piątek 3 maja ogólnodostępne połączenia uruchomione zostaną przez operatora Śmigielskiej Kolei Wąskotorowej. Pociąg obsłuży trasę Śmigiel – Stare Bojanowo Wąskotorowe o długości ok. 4,5 km. Będą uruchomione 4 pary pociągów – odjazdy ze Śmigla zaplanowano na 11:00, 12:30, 14:45 i 16:45.

Kursuje również poznańska kolejka parkowa Maltanka. Połączenia uruchamiane są codziennie w godzinach 10:00–19:00. W dni powszednie pociąg kursuje co godzinę, dwa razy częściej zaś w weekendy. Operator kolejki zakłada, że w takim rozkładzie połączenia będą realizowane do 29 września. Nie opublikowano, kiedy na kolejce odbędą się dni pary.

Uruchomienie połączeń zakładają operatorzy obu czynnych kolei wąskotorowych, położonych na terenie województwa zachodniopomorskiego. Pociąg Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej pojedzie codziennie od 1 do 5 maja na trasie Koszalin – Rosnowo – Koszalin. Wyjazd ze stacji początkowej nastąpi o 11:00. Zgodnie z rozkładem jazdy w maju pociąg turystyczny pojedzie 18 maja w ramach wydarzenia Noc Muzeów.

Nadmorska Kolej Wąskotorowa kursuje od soboty 27 kwietnia. Codziennie, aż do końca września, planowane jest uruchomienie 5 par pociągów na odcinku Trzęsacz – Pogorzelice oraz parę Gryfice – Trzęsacz. Wyjazd ze stacji początkowej Gryfice planowany jest o 8:40, zaś kursowanie między Trzęsaczem a Pogorzelicami ma odbywać się w godzinach 10:00–18:20.
Wiesz na ten temat więcej?
.

Podziel się tym z innymi:

Więcej z regionu:

Polska (46250)
 
POLECANE WIADOMOŚCI
WYŚWIETL WIĘCEJ WIADOMOŚCI

 

Pasażer

Wiecej z regionu:

Polska (46250)
Podziel się ze znajomymi:
KATALOG KOLEJOWY
BĄDŹ NA BIEŻĄCO:
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
RYNEK KOLEJOWY 04/2022
NUMER 04/2022
Wojna w Ukrainie siłą rzeczy powraca i w tym numerze. Tym razem przyglądamy się jej wpływowi na bieżącą sytuację na krajowym rynku budowlanym oraz perspektywie dla inwestycji kolejowych – oprócz wszystkich tragicznych skutków rosyjskiej inwazji mamy bowiem jeszcze na głowie brak zatwierdzenia dla środków z KPO, który skutecznie powstrzymuje inwestycje w branży. Staramy się też spojrzeć dalej i poszukać odpowiedzi na pytanie, jak pandemia oraz konflikt wpłyną na rolę kolei w świecie, który chce coraz mniej polegać na paliwach kopalnych. W numerze sporo uwagi poświęcamy także projektowi Kolej Plus oraz kwestiom mobilności miejskiej. 

 

Śledź nasze wiadomości:

Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
współpraca

 Rynek Lotniczy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5