PKP sprzedaje bardzo tanie mieszkania w różnych lokalizacjach. Można znaleźć lokale w małych miastach i miasteczkach, ale również atrakcyjnie położone nieruchomości w dużych miastach. Ich stan często pozostawia wiele do życzenia, ale wyjątkowo niska cena i dobre położenie sprawia, że zakup może być bardzo dobrą inwestycją.Na stronie Polskich Kolei Państwowych znajdziemy kilkaset ogłoszeń dotyczących sprzedaży nieruchomości w całej Polsce. Część z nich to grunty i lokale usługowe, ale zdecydowaną większość stanowią mieszkania.
Różne lokalizacje, ceny i standardNajwięcej ofert jest dostępnych w województwach: śląskim, opolskim, dolnośląskim, łódzkim mazowieckim i kujawsko-pomorskim, ale dostępność ofert może się zmieniać. Mieszkania można kupić zarówno w małych miasteczkach, a nawet na wsiach, jak i w dużych metropoliach, jak Wrocław, Katowice, Opole i Warszawa.
Lokale położone są najczęściej w pobliżu linii i dworców kolejowych czynnych, jak i tych, które nie są już użytkowane. Część mieszkań znajduje się w budynkach dworcowych, które zostały przekształcone na mieszkalne. Niektóre mieszkania w dużych miastach znajdują się w bardzo dobrych lokalizacjach, w centrach miast i na osiedlach mieszkalnych niezwiązanych z koleją.
Mieszkania różnią się wielkością, standardem i ceną. Dostępne są lokale o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 25 metrów kwadratowych, ale również duże kilkupokojowe mieszkania o powierzchni przekraczającej 100 metrów kwadratowych. Zdarzają się lokale w dobrym stanie, w nowych lub wyremontowanych budynkach. W większości są to jednak mieszkania wymagające gruntownego remontu.
Niska cena w porównaniu do średniej z ceny podobnych lokali w danej lokalizacji często rekompensuje z nawiązką nakłady, jakie po zakupie będziemy musieli ponieść na remont i modernizację nieruchomości. Cena wywoławcza najtańszych mieszkań nie przekracza 40 tys. zł, co często stanowi około 20 proc. wartości podobnych lokali dostępnych na rynku wtórnym.
Z drugiej strony w ofercie znajdziemy również gotowe do zamieszkania lokale, których cena wywoławcza przekracza 600 tys. zł. Przed zakupem warto sprawdzić ceny nieruchomości w okolicy. Przykładowo, szukając nieruchomości od PKP w Warszawie można wejść na stronę
https://warszawa.nieruchomosci-online.pl/, wybrać pokaż na mapie i obejrzeć okoliczne oferty sprzedaży.
Mieszkanie z przetarguPKP najczęściej sprzedaje swoje nieruchomości w trybie przetargu. Informację o nich są publikowane w tradycyjnym, ogólnopolskim wydaniu gazety Rzeczpospolita na 30 lub 60 dni przed planowanym przetargiem.
Szczegóły dotyczące nieruchomości można również znaleźć na
stronie nieruchomości PKP.
Analiza ofertyW przypadku znalezienie interesującej nieruchomości należy szczegółowo zapoznać się z informacjami na jej temat. PKP podaje dane takie jak adres, metraż, stan techniczny, numer księgi wieczystej, cena wywoławcza.
Istotne są również informacje dotyczące samego przetargu, czyli termin i miejsce przetargu, termin i miejsce składania ofert, wysokość termin i sposób wpłaty wadium.
W przypadku dodatkowych pytań warto skontaktować się z osobą upoważniona do udzielania dalszych informacji, której dane kontaktowe znajdują się w ogłoszeniu dotyczącym przetargu.
Ocena lokalizacji i nieruchomościW przypadku każdego zakupu nieruchomości jednym z najważniejszych czynników jest jej lokalizacja. Warto dokładnie sprawdzić jej położenie i sąsiedztwo. Może ono mieć duży wpływ na komfort mieszkania lub rentowność inwestycji w przypadku zakupu na wynajem, lub z myślą o późniejszej odsprzedaży.
Zawsze warto ocenić również stan techniczny nieruchomości, aby oszacować wysokość nakładów, które będzie trzeba ponieść na jej remont.
Stan prawny lokali oferowanych przez PKP zazwyczaj jest uregulowany. Ich właścicielem jest Skarb Państwa, lokale są wolne od długów, obciążeń i roszczeń osób trzecich i nie mają lokatorów.
Dokumenty i wadiumPrzed przystąpieniem do przetargu należy zgromadzić niezbędne dokumenty. Ich szczegółowy wykaz zamieszczony jest zazwyczaj w ogłoszeniu dotyczącym przetargu. Najczęściej wymagane są:
- oświadczenie o braku powiązań z członkami komisji przetargowej i spółki PKP;
- oświadczenie o zapoznaniu się z treścią ogłoszenia o przetargu oraz regulaminem;
- oświadczenie o zapoznaniu się ze stanem sprzedawanej nieruchomości;
- pełnomocnictwo w przypadku przystąpienia do przetargu w imieniu osoby trzecie (w tym współmałżonka);
- potwierdzenie wniesienia wadium.
Przystępując do przetargu, potrzebny jest również dokument tożsamości.
Wadium stanowi zabezpieczenie na wypadek niewywiązania się zwycięzcy licytacji z obowiązku zapłaty za nieruchomość lub niedopełnienie innych formalności. Wadium zaliczane jest na poczet wylicytowanej kwoty. W przypadku osób, które nie wygrały licytacji, wadium jest zwracane.
Licytacja i rokowaniaPKP określa, w jaki sposób przeprowadzony zostanie przetarg. Może być on ustny lub pisemny. W przypadku ustnej licytacji uczestnicy podaję kwoty, jakie są skłonni zapłacić. Mogą oni wzajemnie przebijać swoje oferty, przy czym kolejna cena powinna być o co najmniej 1 proc. wyższa o poprzedniej. Gdy przestaną padać kolejne oferty, prowadzący licytację trzykrotnie powtarza wysokość ostatniego zgłoszenia i udziela tzw. przybicia, które jest potwierdzeniem wygrania licytacji przez wskazaną osobę lub firmę.
Przetarg może być również pisemny. Oferty w tym przypadku składa się w zamkniętych kopertach, które muszą być opisane w sposób określony w informacji o przetargu. Koperty należy złożyć w określonym miejscu i czasie. Po otwarciu ofert, jeśli kilka osób zaproponowało taką samą cenę, dalsza licytacja odbywa się ustnie.
Niezależnie od formy, po wygraniu przetargu należy wpłacić wylicytowaną kwotę pomniejszoną o wysokość wpłaconego wadium, a następnie podpisywany jest akt notarialny potwierdzający przeniesienie prawa własności na zwycięzcę przetargu.
Jeśli mieszkanie nie zostanie sprzedane mimo przeprowadzenia dwóch przetargów, to sprzedaż może nastąpić w trybie rokowań za nie mniej niż 2/3 ceny wywoławczej. Do rokowań mogą zostać dopuszczone tylko wybrane podmioty, a cena nie musi być jedynym kryterium wyłonienia przyszłego właściciela.
Warto pamiętać, że ustalona kwota musi zostać wpłacona w całości przed podpisaniem aktu notarialnego i nie ma możliwości rozbicia płatności na raty.