Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Historyczny parowóz wraca na tory w Koszalinie

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
24-09-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Historyczny parowóz wraca na tory w Koszalinie
Fot. Pomorze Zachodnie
Już w sobotę siedemdziesięcioletni parowóz Px48-3901 wyruszy na trasę Koszalin – Manowo. Naprawa i ponowne uruchomienie parowozu to zasługa lokalnych miłośników kolei i koszalinian, który poparli ten projekt w budżecie obywatelskim. 

Lokomotywa parowa wraca na tory w Koszalinie. Parowóz Px48 o numerze bocznym 3901 jest własnością Muzeum Narodowego w Szczecinie, instytucji kultury Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego. Po wycofaniu z eksploatacji (1996 r.) można go było oglądać w skansenie w Gryficach, a w 2019 został nieodpłatnie użyczony Towarzystwu Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. Po trwających dwa i pół roku skomplikowanych pracach naprawczych znów jest gotowy do eksploatacji.

Inauguracyjny przejazd odbędzie w sobotę (25 września) o godzinie 11. Ale już o godz. 10 na dworcu kolei wąskotorowej w Koszalinie (ul. Kolejowa 4) rozpocznie się prezentacja odrestaurowanego parowozu - zaprasza towarzystwo.

- Koszalińska wąskotorówka to atrakcja turystyczna i cenny zabytek techniki, dlatego jako Województwo Zachodniopomorskie od lat wspieramy jej rewitalizację – mówi wicemarszałek Tomasz Sobieraj cytowany w komunikacie. – Z satysfakcją obserwujemy inwestycje realizowane przez Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, współfinansowane przez samorządy. Naprawa i ponowne uruchomienie parowozu to święto dla pasjonatów kolei i historii regionu – dodaje.

Zainteresowanie premierowym kursem parowozu jest tak duże, że TKKW zmodyfikowało pogram kolejowego eventu i w sobotę o godz. 13 odbędzie się drugi przejazd. Uwaga – bilety dostępne będą tylko w kasie na dworcu wąskotorówki. Nie jest prowadzona rezerwacja. Szczegółowe informacje dot. wydarzenia.

Pociąg, który wyruszy o godz. 11 z Koszalina, dotrze do Manowa około godz. 11.40, a tam od składu zostanie odłączony wagon motorowy MBxd2, który pojedzie do Rosnowa. Natomiast parowóz i pozostałe wagoniki o godz. 12 ruszą z powrotem do Koszalina, żeby zabrać kolejną grupę pasażerów.

Naprawa historycznego parowozu Px48-3901 została zrealizowana w ramach Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego. Na to zadanie zagłosowało ponad 4,4 tysiąca osób.

Pomorze Zachodnie podkreśla, że regularnie przekazuje środki na prace konserwatorskie, restauracyjne i budowlane przy Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. W latach 2016-2019 przyznano na ten cel 60 tysięcy zł. W tym roku – 40 tysięcy zł na wykonanie nawierzchni zintegrowanej przejazdu kolejowego w Manowie. Ponadto w 2020 i 2021 r. gmina Manowo otrzymała z budżetu Województwa po 80 tys. zł dotacji celowych na zadania związane z rewitalizacją i utrzymaniem wąskorotówki. Pomorze Zachodnie wspiera również projekty promocyjne i edukacyjne realizowane przez TKKW. Na cykl warsztatów ekologicznych „Zielona ciuchcia” przekazano (od 2015 r.) prawie 70 tysięcy zł.

Koszalińska Kolej Wąskotorowa powstała w 1898 roku, jest jedną z najstarszych w Polsce i Europie. W latach 80. i 90. XX w. zamykano jej kolejne odcinki. Jesienią 2001 r. przestała kursować, ale już w 2005 r. lokalni pasjonaci kolejnictwa zarejestrowali Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, uratowali zabytkowy szlak, przeprowadzili niezbędne remonty i w 2008 r. udało się ponownie uruchomić połączenie Koszalin – Manowo, a później także odbudować trasę Manowo – Rosnowo. Kolejka docierająca z Koszalina nad jezioro Rosnowskie jest atrakcją turystyczną. Każdego roku przewozi ok. 14 tysięcy pasażerów.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5