Partnerzy serwisu:
Prawo i polityka

Gdzie kuleją koleje?

Dalej Wstecz
Partner działu

Hanton

Data publikacji:
01-08-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
Gdzie kuleją koleje?
Fot. Biuro Poselskie Pauliny Matysiak
Dziś, 1 sierpnia, na dworcu Warszawa Wschodnia rozpoczęła się akcja #ZbiorKomemPrzezPolskę. Do podróży po kraju pociągami i autobusami zapraszają Paulina Matysiak, posłanka partii Razem i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym, Iwona Budych, prezes Stowarzyszenia Wykluczenie Transportowe, i dr Jakub Majewski, prezes Fundacji Prokolej. Uczestnicy odwiedzą wiele miejscowości, będą jeździć pociągami i autobusami, a tym samym sprawdzą, jak funkcjonuje komunikacja zbiorowa poza dużymi miastami.

- Chcemy sprawdzić, jak wygląda stan kolei i autobusów, infrastruktura i jakie mamy bolączki z dostępem do transportu publicznego. Zobaczymy, jak prezentuje się mapa wykluczenia transportowego i jak w praktyce działają różnego rodzaju programy wsparcia dla tego sektora — zapowiada posłanka Matysiak. — Za chwilę wsiadamy w pociąg i ruszamy w trzydniową podróż, podczas której odwiedzimy wiele miejscowości. Dziś Ciechanów, Olsztyn, Toruń, jutro Bydgoszcz, Piła, Koszalin i Szczecin, a pojutrze Zielona Góra, Wrocław i z powrotem do Warszawy.

Uczestnicy akcji podczas swoich podróży będą rozmawiać z pasażerami i mieszkańcami, zapytają, co sądzą o dostępnym transporcie i jakie są ich potrzeby, ponieważ ich głos nie zawsze jest słyszany. Ponadto do dyskusji w pociągach zostaną zaproszone osoby odpowiedzialne za kształt komunikacji zbiorowej lokalnie i w całym kraju.
Wszelkie relacje z jazdy będą publikowane w mediach społecznościowych. Organizatorzy akcji gorąco zachęcają do dzielenia się zdjęciami i opiniami z własnych podróży po kraju i oznaczania ich hasztagiem #ZbiorKomemPrzezPolskę.

Jak dojechać do turystycznych perełek?

- Wykluczenie transportowe z roku na rok nadal postępuje. Jako Stowarzyszenie Wykluczenie Transportowe od dwóch lat podejmujemy działania, aby likwidować białe plamy na mapie Polski i promować korzystanie z komunikacji zbiorowej. Ten sektor w ostatnim czasie przeżywał ogromny kryzys finansowy i wizerunkowy, w tej chwili na przykład branża autobusowa boryka się brakiem kierowców — mówiła Iwona Budych, prezes Stowarzyszenia Wykluczenie Transportowe. — Cieszymy się, że wspólnie z innymi organizacjami i zespołem parlamentarnym możemy być częścią akcji #ZbiorKomemPrzezPolskę. Chcemy pokazywać miejsca, które mają duży potencjał turystyczny i doprowadzony transport, ale także takie pozbawione takiej możliwości. Będziemy szukać i pokazywać alternatywne sposoby dojazdu do tych ukrytych perełek na mapie naszego kraju — dodaje.

Jak czytamy, głównym celem akcji jest zmapowanie miejsc, w których transport publiczny kuleje, a także prezentacja miejscowości, mogących się poszczycić dobrze działającą komunikacją zbiorową. Jeszcze w tym miesiącu jej uczestnicy zawitają na Podkarpacie i Dolny Śląsk. Wnioski i uwagi z całej podróży zostaną uwzględnione w specjalnym raporcie, a jesienią planowana jest kolejna edycja akcji, podczas której zostanie sprawdzony dojazd do szkół, pracy, lekarza i innych miejsc codziennych podróży na szczeblu powiatowym.

Nie wydała na samochód

Posłanka Paulina Matysiak jest znana z promowania komunikacji zbiorowej i kolei. Założyła w tym celu Parlamentarny Zespół ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym. Jak podały ostatnio media, to jedyna osoba zasiadająca w polskim parlamencie, która nie wydała publicznych pieniędzy na transport samochodowy
Partner działu

Hanton

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Matysiak Ekspress po raz trzeci. Aukcja na rzecz WOŚP

Prawo i polityka

Lewica o sytuacji na kolei: Opóźnienie musi ulec zmianie

Pasażer

Będzie graficzna rezerwacja miejsc w wagonach PKP IC

Pasażer

Nietypowa aukcja WOŚP. Bilet na podróż... z posłanką

Pasażer

Zobacz również:

Matysiak Ekspress po raz trzeci. Aukcja na rzecz WOŚP

Prawo i polityka

Lewica o sytuacji na kolei: Opóźnienie musi ulec zmianie

Pasażer

Będzie graficzna rezerwacja miejsc w wagonach PKP IC

Pasażer

Nietypowa aukcja WOŚP. Bilet na podróż... z posłanką

Pasażer

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5