Partnerzy serwisu:
Pasażer

Będzie graficzna rezerwacja miejsc w wagonach PKP IC

Dalej Wstecz
Data publikacji:
20-01-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Będzie graficzna rezerwacja miejsc w wagonach PKP IC
Fot. msNowy wagon FPS dla PKP Intercity
Dobre wiadomości przyniosła nam odpowiedź na interpelację posłanki Pauliny Matysiak. PKP IC pracuje nad wprowadzeniem graficznej rezerwacji miejsc także w składach wagonowych. Do tej pory ta usługa była dostępna tylko w zespołach trakcyjnych, jak Pendolino czy Dart.

Posłanka Paulina Matysiak zapytała Ministerstwo Infrastruktury o to, czy w najbliższym czasie planowane jest umieszczenie graficznego rozkładu pociągów w wyszukiwarkach rozkładu jazdy, takich jak Bilkom, Portal Pasażera czy rozkład PKP. Ponadto parlamentarzystka zadała pytanie o to, czy obecna wizualizacja składów pociągów, która jest dostępna w PDF na stronie PKP IC, zostanie uatrakcyjniona, np. poprzez wizualizację wnętrza wagonów.

Graficzna rezerwacja miejsc także w wagonach

Na interpelację odpowiedział Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w resorcie infrastruktury. Przekazał on, iż PKP IC pracuje nad wprowadzeniem graficznej rezerwacji miejsc także w składach wagonowych, w których taka opcja jak na razie nie jest dostępna. Obecnie tylko w zespołach trakcyjnych, zarówno spalinowych, jak i elektrycznych dostępna jest możliwość wyboru miejsca na planie pociągu. Teraz ma się to zmienić. Choć wiceminister nie sprecyzował, czy będzie to możliwe dla wszystkich składów wagonowych, czy np. tylko dla nowych wagonów z Cegielskiego, które posiadają system wyświetlaczy, określających zajętość miejsc, podobny do tych w Pendolino, Flirtach, czy zmodernizowanych ED74.

Przewoźnik planuje też dodanie linku do graficznego zestawienia składów w kolejnych wersjach systemu sprzedaży biletów, który znajduje się na stronie PKP IC, tak aby pasażerowie mogli zobaczyć wizualizację zestawienia w momencie kupowania biletu. Obecnie zestawienia pociągów można znaleźć na stronie PKP IC, lecz nie znajdują się one bezpośrednio przy systemie sprzedażowym. Jest to też jednocześnie jedyne miejsce powszechnie dostępne, w którym można sprawdzić zestawienie pociągu. Do tej pory pasażerowie, ale i kolejarze radzili sobie za pomocą czeskiej strony VagonWeb, lecz przestała być ona uaktualniana w grudniu 2021 roku.

Co właściwie daje graficzna rezerwacja miejsca?

Możliwość zobaczenia całego składu i wybranie odpowiedniego dla siebie miejsca, w zależności od naszych potrzeb. Tutaj szczególne znaczenie ma wybór miejsca przy oknie czy korytarzu. Graficzna rezerwacja pomaga też w znalezieniu odpowiedniego wagonu, co w chaosie wjazdu pociągu na stację często jest utrudnione. Taki mechanizm może też wreszcie definitywnie zmienić system przydzielania miejsc w PKP IC, który od wielu lat jest krytykowany za swoje ograniczenia, w tym za konieczność zapełniania wagonów po kolei. Szczególnie okres pandemii pokazał, jak bardzo absurdalne są zasady przydzielania miejsc w pociągach PKP IC. Często dochodziło do sytuacji, gdy dwa pierwsze wagony były wypełnione pasażerami po brzegi, natomiast dwa kolejne były zupełnie puste. Nowy sposób wyboru miejsc powinien to definitywnie zakończyć.

Inne wyszukiwarki także zyskają wizualizację?

– W odniesieniu do pytania dotyczącego umieszczenia informacji o zestawieniu pociągów w formie graficznej w wyszukiwarkach połączeń, spółka PKP Informatyka poinformowała, że w ścisłej współpracy z przewoźnikami, w szczególności z PKP Intercity, trwają ustalenia dotyczące kierunków rozwoju systemów utrzymywanych i rozwijanych przez Spółkę PKP Informatyka. Możliwość umieszczenia informacji w formie graficznej będzie podlegać analizie – poinformował Bittel.

Wiceminister dodał też, że w przypadku wyszukiwarki rozkład-pkp.pl, PKP SA rozmawia z PKP Informatyka na temat usprawnień i rozwoju serwisu, które mają objąć schemat miejsc, a także zestawienia poszczególnych pociągów. Informacje prezentowane w tej wyszukiwarce są prezentowane na podstawie bilateralnych umów między PKP Informatyka, a poszczególnymi przewoźnikami.

– W zakresie Portalu Pasażera, plakatowe rozkłady jazdy pociągów, ogłaszane także na stronach internetowych, zawierają między innymi informacje w formie piktogramów o usługach i udogodnieniach dla podróżnych dostępnych w pociągach. Informacje te w formie opisowej są też dostępne na Portalu Pasażera. Spółka PKP PLK wskazała, że nie jest możliwe umieszczenie informacji o zestawieniu pociągu, przekazywanych standardowo w komunikatach megafonowych, tj. usytuowaniu wagonów na miejscu postoju (sektor) lub w składzie pociągu (początek, środek, koniec składu pociągu), w formie graficznej, w wyszukiwarce rozkładu jazdy pociągów udostępnianej przez PKP PLK, tj. stronie portalpasazera.pl – dodał Bittel.

Wiceminister napisał także, że informacje o zestawieniu pociągu są informacjami handlowymi i wizualna ich prezentacja leży w gestii przewoźnika, który ma je prezentować na swojej stronie internetowej i publikować w swoich lub dzierżawionych od PKP PLK gablotach informacyjnych.

Czy natomiast PDF z zestawieniem pociągów PKP IC zostaną rozbudowane np. o wygląd wnętrz pociągów?

– Na stronie www.intercity.pl w zakładce „Nasze pociągi” dostępne są wirtualne wycieczki dla pociągów ED160, ED161, ED250. Jednocześnie Spółka PKP Intercity nie przewiduje w najbliższym czasie zmiany wzoru plakatu dla graficznych zestawień składów pociągów. Zamieszczone na stronie internetowej Spółki plakaty dla zachowania spójności przekazywanych informacji są analogiczne jak plakaty publikowane na tablicach ogłoszeń, na stacjach. Informacji publikowanych na tych plakatach nie można rozszerzyć o dodatkowe parametry ze względu na ograniczenia powierzchni na nośnikach informacyjnych i konieczność zapewnienia czytelności prezentowanych treści – zakończył Andrzej Bittel. Jak na razie pasażerom pozostaje korzystać z kolejnej strony stworzonej przez pasjonatów - bocznica.eu.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Z których stacji korzysta najwięcej pasażerów? [dane]

Infrastruktura

Z których stacji korzysta najwięcej pasażerów? [dane]

inf. pras oprac. JM 19 lipca 2023

AllRail: Otwarcie rynku pomoże chronić klimat

Świat

AllRail: Otwarcie rynku pomoże chronić klimat

Roman Czubiński 18 lipca 2023

Rosną kolejowe przewozy materiałów niebezpiecznych

Biznes

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Z których stacji korzysta najwięcej pasażerów? [dane]

Infrastruktura

Z których stacji korzysta najwięcej pasażerów? [dane]

inf. pras oprac. JM 19 lipca 2023

AllRail: Otwarcie rynku pomoże chronić klimat

Świat

AllRail: Otwarcie rynku pomoże chronić klimat

Roman Czubiński 18 lipca 2023

Rosną kolejowe przewozy materiałów niebezpiecznych

Biznes

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5