Partnerzy serwisu:
Tabor i technika

Będzie 59 napraw P4 lokomotyw EP09 [aktualizacja]

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Data publikacji:
05-06-2017
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

TABOR I TECHNIKA
Będzie 59 napraw P4 lokomotyw EP09 [aktualizacja]
Fot. Dariusz Żaruk, SM42.plEP09
PKP Intercity rozpisało przetarg na 59 napraw okresowych dla lokomotyw elektrycznych serii EP09. To pierwszy tak duży przetarg dotyczący tych szybkich lokomotyw w ostatnim czasie. Wcześniej przewoźnik prowadził prace przy pojedynczych sztukach.

Naprawę okresową na czwartym poziomie utrzymania chce zlecić PKP Intercity dla szybkich lokomotyw elektrycznych serii EP09. Właśnie ruszyło postępowanie przetargowe, które zamawiający podzielił na dwie części. W pierwszej znalazło się 31 lokomotyw elektrycznych, zaś w drugim – 28. Ponieważ przewoźnik ma tylko 46 takich lokomotyw, chodzi prawdopodobnie o wybranie wykonawcy dwóch następnych napraw.

Jeszcze przed naprawą główną

Poziom 4. utrzymania pojazdu kolejowego, czyli naprawa rewizyjna, w swoim zakresie przewiduje prace obejmujące przegląd podzespołów i zespołów połączonych z częściowym ich demontażem z pojazdu trakcyjnego oraz naprawę lub wymianę elementów zużytych bądź uszkodzonych. PKP Intercity zastosowało przede wszystkim kryterium ceny (70%), pod kątem którego oceniać będzie oferty. 20% punktów oferenci uzyskają za wskazanie terminu wykonania naprawy każdej z lokomotyw, zaś 10% za długość gwarancji. Maksymalny czas przewidziany na wykonanie każdego z zamówień określono na 48 miesięcy.

Wykonawca starający się o zamówienie musi wykazać, że w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert należycie wykonał dostawę (dostawy) lub naprawę (naprawy) nie mniej niż 12 pojazdów kolejowych z napędem elektrycznym dla części pierwszej przetargu oraz 10 pojazdów kolejowych z napędem elektrycznym dla części drugiej. Składanie ofert trwa do 12 lipca. Warto jednak zaznaczyć, że PKP Intercity posiada tak naprawdę 46 sztuk EP09. Oznacza to, że zamawiający prawdopodobnie chce zagwarantować sobie wykonawcę prac na kolejne naprawy rewizyjne.

IC pozbędzie się „dziewiątek”

Lokomotywy elektryczne serii EP09, które obecnie są w posiadaniu PKP IC zostały wyprodukowane w latach 1987-1997. – Spółka planuje ich eksploatację do terminu drugiej naprawy głównej. Po tym etapie nastąpi likwidacja lub odsprzedaż do innego przewoźnika – informował Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w MIB. – Wyłączenia z ruchu z powodu osiągnięcia zakładanych resursów lokomotyw serii EP09 nastąpią już w 2021 roku – 2 pojazdy, w 2025 roku – 34 pojazdy, w 2028 roku – pozostałe pojazdy – dodaje. Szczegółowo pisaliśmy o tym w tym tekście.

W miejsce wycofanych lokomotyw przewoźnik zamierza jednak zakupić nowe pojazdy. – Obowiązująca w spółce Strategia Taborowa do 2020 roku zakłada zakup 40 lokomotyw – zaznacza podsekretarz.

Do tej pory przewoźnik rozpisywał dużo mniejsze przetargi na naprawy EP09. W październiku 2016 roku to Olkol wygrał przetarg na naprawę trzech szybkich lokomotyw. Z kolei Newag wygrał czerwcowe postępowanie na naprawę 9 lokomotyw tego typu.

Aktualizacja: Naprawy na cztery lata

Zgodnie z przypuszczeniami, wykonawca zamówienia naprawi część lokomotyw EP09 dwukrotnie. – PKP Intercity planuje, po rozstrzygnięciu przetargu i wybraniu oferenta, zawrzeć kontrakt na 48 miesięcy, w ramach którego zostanie wykonanych w sumie 59 przeglądów P4 dla 46 lokomotyw EP-09, którymi spółka dysponuje. Niektóre lokomotywy zostaną poddane przeglądowi P4 dwa razy z uwagi na osiągnięcie parametrów kwalifikujących je do przeglądu – poinformowała "Rynek Kolejowy" Marta Ziemska z PKP Intercity.

Przewoźnik opublikował już specyfikację zamówienia. Ciekawostką jest to, że przewoźnik zastrzegł sobie możliwość zmniejszenia zamówienia o nie więcej niż 10 procent, czyli o sześć przeglądów.
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

LTG Cargo kupuje nowe lokomotywy elektryczne za 100 mln euro

Przetargi

Koleje Mazowieckie z wielkim przetargiem. Kupią do 50 ezetów

Tabor i technika

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

LTG Cargo kupuje nowe lokomotywy elektryczne za 100 mln euro

Przetargi

Koleje Mazowieckie z wielkim przetargiem. Kupią do 50 ezetów

Tabor i technika

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5