Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Duży przetarg na stację Zawiercie unieważniony. Zaskakujący powód

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
01-02-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Duży przetarg na stację Zawiercie unieważniony. Zaskakujący powód
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Na razie nie dojdzie do kolejnej przebudowy stacji Zawiercie, na którą PLK chciała wydać ponad 160 mln złotych. Jak się okazało, z powodu wady w samym postępowaniu złożonych przez wykonawców ofert nie dało się właściwie porównać - przez co Krajowa Izba Odwoławcza nakazała unieważnić cały przetarg.

W lipcu PKP PLK ogłosiła jeden z większych w ubiegłym roku przetargów - na budowę nowej nastawni i zabudowę cyfrowych systemów sterowania na stacji Zawiercie. Przebudowane miały zostać także perony, które modernizację przeszły zaledwie 10 lat temu. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

W październiku, gdy otwarto oferty, okazało się że chętnych jest siedem podmiotów: konsorcja którym liderowały KZA Kraków (105 mln zł, ceny brutto po aukcji elektronicznej), KZA Katowice (106 mln), Elkol (179 mln), Porr (127 mln) AŻD Praha (122 mln) oraz spółki Torpol (175 mln) i Track Tec (137 mln). Na wykonanie zamówienia podstawowego PKP PLK przeznaczyła aż 161 mln złotych, w związku z czym wydawało się, że bez trudu wybierze korzystną ofertę.

Jeden z wykonawców (Track Tec Construction) miał jednak poważne wątpliwości w sprawie postępowania, które przedłożył przed Krajową Izbą Odwoławczą - chodziło o dokononanie przez zamawiającego zmiany w dokumentacji postępowania już po otwarciu złożonych w postępowaniu ofert. Zmiany dotyczyły warunków, na jakich wykonawcy mogą licytować i zmianę sposobu ustalenia ostatecznego poziomu ceny ofertowej po aukcji elektronicznej.

W połowie stycznia odbyła się rozprawa przed Krajową Izbą Odwoławczą. Interpretacje wpływu zmian na punktację ofert przedstawiona przed Izbą przez odwołującego i przez zamawiającego były różne; KIO uznała, że nie można jednoznacznie przesądzić na podstawie zapisów, która jest słuszna. Izba stwierdziła wobec tego, że wykonawcy złożyli nieporównywalne oferty, w sposób odmienny kalkulując swoje ceny, zwłaszcza w zakresie Opcji 1 i Opcji 2 a zdaniem Izby, ta niejednoznaczność interpretacyjna nie może być usunięta inaczej jak tylko przez unieważnienie postępowania. Tak że zakończyła się ta sprawa - 28 stycznia PKP PLK, zgodnie z postanowieniem Krajowej Izby Odwoławczej, unieważniła postępowanie.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5