Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Drugi tor tylko na wybranych fragmentach trasy z Łodzi do Kutna? Trwają analizy

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
29-03-2024
Ostatnia modyfikacja:
28-03-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RK

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Drugi tor tylko na wybranych fragmentach trasy z Łodzi do Kutna? Trwają analizy
fot. Janusz Matecki/PKP PLKStacja Łęczyca
Czy w najbliższych latach przeprowadzona zostanie modernizacja odcinka z Łęczycy do Kutna w północnej części województwa łódzkiego? Prace domknęłyby proces remontu ciągu z Łodzi do Kutna, który ma bardzo duże znaczenie dla obsługi aglomeracji łódzkiej. W dalszej kolejności możliwa jest natomiast dobudowa drugiego toru przynajmniej na niektórych fragmentach linii nr 16.

W zeszłym miesiącu informowaliśmy o istotnych problemach z przepustowością ciągu linii kolejowych nr 15 i 16 Łódź Kaliska – Zgierz – Kutno, które doprowadziły do przesunięcia terminu startu połączenia Bydgoszcz – Łódź obsługiwanego przez Polregio. Tymczasem w ostatnich latach trasa ta była modernizowana, a prace obejmowały odcinki Łódź Kaliska – Zgierz (linia nr 15) oraz Zgierz – Ozorków i Ozorków – Łęczyca (linia nr 16). Pozwoliło to istotnie skrócić czas przejazdu z Łodzi do węzła w Kutnie, choć dużym utrudnieniem w konstrukcji rozkładów jazdy pozostaje jednotorowy charakter trasy pomiędzy Zgierzem a Kutnem.

Większa przepustowość dzięki przyspieszeniu ruchu

– Obecnie dokonujemy przeglądu sieci kolejowej w celu zidentyfikowania newralgicznych punktów mających wpływ na ruch pociągów, w tym dotyczących zwiększenia przepustowości na poszczególnych liniach kolejowych – mówi Anna Szumańska, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury. Przypomina też, że powstało już studium wykonalności projektu zakładającego dobudowę drugiego toru wzdłuż linii nr 16, co w praktyce oznaczałoby koniec problemów z przepustowością podstawowej trasy wybiegającej z Łodzi w kierunku północnym. Dalsze prace projektowe i ewentualna budowa są jednak uzależnione od dostępności środków finansowych, a wciąż przedsięwzięcie nie ma zagwarantowanego źródła finansowania.

W krótszej perspektywie czasowej bardziej realne wydaje się natomiast zrealizowanie prac o znacznie mniejszym zakresie. – Mając na względzie bardzo duże znaczenie tej linii dla sieci kolejowej kraju, PKP PLK rozważają w kolejnych latach rewitalizację odcinka Łęczyca – Kutno – stwierdza nasza rozmówczyni. W poprzednich latach ani Polskie Linie Kolejowe, ani resort nie wskazywały na możliwość przeprowadzenia takich robót przed niepewną rozbudową infrastruktury o dodatkowy tor. Wspomniany fragment trasy nie przeszedł w ostatnich latach remontu i znajduje się w stosunkowo gorszym stanie technicznym.

Roboty w zakresie tzw. rewitalizacji miałyby zostać sfinansowane z budżetu państwa. – W ramach inwestycji zakładana jest poprawa parametrów eksploatacyjno-ruchowych oraz zdolności przepustowych dzięki likwidacji istniejącego ograniczenia prędkości do 70 km/godz. – opisuje przedstawicielka MI. Dopuszczalna prędkość ruchu pasażerskiego miałaby zostać podniesiona do 120 lub 160 km/godz.

Racjonalizacja kosztów poprzez skrócenie odcinka dwutorowego

Poza tym według relacji rzeczniczki MI PLK zobowiązały się do przeprowadzenia analiz dotyczących możliwości i zasadności dobudowy drugiego toru na fragmentach linii nr 16, np. pomiędzy Ozorkowem a Łęczycą. Celem ma być poprawa przepustowości przy jednoczesnej racjonalizacji nakładów. Póki co nie wiadomo, która koncepcja zostanie ostatecznie zrealizowana.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5