Partnerzy serwisu:
Pasażer

Dolnośląskie wznowi przewozy na linii 283 w kierunku Żagania? Będą analizy

Dalej Wstecz
Data publikacji:
27-12-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Dolnośląskie wznowi przewozy na linii 283 w kierunku Żagania? Będą analizy
Fot. ms (zdjęcie ilustracyjne)
Modernizacja linii kolejowej nr 283 Zebrzydowa – Żagań połączona z odbudową jej rozebranych fragmentów będzie finansowana z budżetu państwa. Prace zostały bowiem zaplanowane z myślą o potrzebach wojska. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by z infrastruktury korzystali także przewoźnicy pasażerscy, a dolnośląski samorząd rozważa możliwość obsługi odcinka w regularnym ruchu regionalnym.

Niebawem mają rozpocząć się prace na linii kolejowej nr 283 pomiędzy Zebrzydową a Żaganiem. Inwestycja jest finansowana z budżetu centralnego, bo jej odbudowa została zaplanowana ze względu na potrzeby wojska. Ministerstwo Obrony Narodowej zapewniło jednak, że odtwarzany ciąg będzie dostępny także dla przewoźników uruchamiających pociągi cywilne, w tym pasażerskie. Czy na nieczynny od dziesięcioleci fragment trasy wkrótce wróci ruch planowy?

Dotychczasowe analizy nie wskazywały na zasadność reaktywacji

Dotychczas na linii kursowały jedynie pociągi towarowe, i to jedynie na krótkim odcinku w okolicach Zebrzydowej. Dalsza część trasy pozostaje nieprzejezdna bądź formalnie zlikwidowana – torowisko zostało częściowo rozebrane. Po jego odbudowie odtworzone mają zostać niektóre perony pasażerskie. Dotychczas samorząd województwa dolnośląskiego nie zakładał, że będą z nich odjeżdżać codzienne pociągi regionalne. Przewidzianej do remontu trasy nie ujęto bowiem w planie transportowym.

– W dokumencie tym przeanalizowano potencjał przewozowy, a tym samym efektywność handlową i ekonomiczną pasażerskich połączeń kolejowych na poszczególnych liniach – mówi Michał Nowakowski, rzecznik prasowy marszałka województwa dolnośląskiego. Podkreśla, że Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego w województwie dolnośląskim ma status aktu prawa miejscowego. Wkrótce dotychczasowe założenia mają jednak zostać zrewidowane.

Będzie nowe badanie popytu

– Potencjał oraz popyt na kolejowy transport pasażerski na odcinku Zebrzydowa – Żagań (oraz na wszystkich liniach kolejowych) będzie badany powtórnie na etapie aktualizacji planu transportowego – zapowiada nasz rozmówca. Istnieje więc szansa, że polityka regionu w odniesieniu do linii nr 283 ulegnie istotnej zmianie. Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego zwraca przy tym uwagę, że jeśli pociągi z kierunku Zebrzydowy miałyby docierać do Żagania, miałyby charakter międzywojewódzki.

Konieczna współpraca regionów

Niezbędne byłyby więc uzgodnienia z województwem lubuskim. Jak mówił nam kilka miesięcy temu przedstawiciel wspomnianego województwa, region także planuje aktualizację planu transportowego, w ramach której przeanalizuje zasadność wznowienia połączeń pasażerskich na północnym odcinku linii 283. Samorząd przekazał nam ówcześnie, że widzi potencjał tego odcinka w uruchamianiu połączeń turystycznych, ale też jako alternatywny ciąg dla połączeń do Bolesławca czy Jeleniej Góry.

W ostatnich latach oba regiony (Ziemia Lubuska i Dolny Śląsk) wespół z Wielkopolską odtworzyły już ruch na innej, nieczynnej wcześniej, trasie z Leszna w Wielkopolsce przez lubuską Wschowę do dolnośląskiego Głogowa. 
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Jest umowa na projekt linii do Bełchatowa z Kolej Plus

Pasażer

Trzy dodatkowe tory na stacji Małaszewicze gotowe

Infrastruktura

Trzy dodatkowe tory na stacji Małaszewicze gotowe

inf. pras PKP PLK 25 lipca 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Jest umowa na projekt linii do Bełchatowa z Kolej Plus

Pasażer

Trzy dodatkowe tory na stacji Małaszewicze gotowe

Infrastruktura

Trzy dodatkowe tory na stacji Małaszewicze gotowe

inf. pras PKP PLK 25 lipca 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5