Partnerzy serwisu:
Wiadomość specjalna

Czwarty sezon pod parą w Małopolsce. Pociąg retro znów przewiózł 10 tys. pasażerów

Dalej Wstecz
Data publikacji:
20-12-2018
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

WIADOMOŚĆ SPECJALNA
Czwarty sezon pod parą w Małopolsce. Pociąg retro znów przewiózł 10 tys. pasażerów
42 kursy pociągu retro, ponad 10 tys. pasażerów, setki kilometrów przebytych przez 4 lokomotywy parowe po najpiękniejszych trasach turystycznych naszego regionu, to krótkie podsumowanie tegorocznej, czwartej już edycji projektu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej, organizowanej od 2015 r. przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, spółkę PKP Cargo oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. 

Zabytkowe lokomotywy prowadzące wagony ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce przewiozły pasażerów do Starego Sącza, Piwnicznej-Zdroju, Muszyny, Żegiestowa, Krynicy-Zdroju, Limanowej, Mszany Dolnej, Chabówki, Zakopanego, ale również Gorlic, Biecza, Tuchowa, Tarnowa, Andrychowa, Wadowic oraz Żywca.

Tegoroczna edycja Małopolskich Szlaków Turystyki Kolejowej zainaugurowana została 14 kwietnia tego roku przejazdem pociągu retro z Chabówki do Kasiny Wielkiej oraz Mszany Dolnej.

– Podróżnych do Kasiny Wielkiej, miejscowości, z której pochodzi Justyna Kowalczyk, zawiózł skład złożony z parowozu Ty42-107 z 1946 r. oraz historycznych wagonów z lat 1925 – 1939. Przejazdom towarzyszyła piękna pogoda, a w trakcie przerwy w Kasinie przygotowano dodatkowe atrakcje: poczęstunek, pokaz grupy rekonstrukcyjnej oraz wizytę na stacji kolei linowej - mówi Łukasz Wideł, wiceprezes
Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

We wszystkie niedziele lipca turystyczny skład retro kursował szlakiem kolejowym wzdłuż Doliny Popradu, z Nowego Sącza przez Piwniczną i Muszynę. Dotychczas wakacyjny pociąg retro jeździł trasą z Nowego Sącza do Chabówki. Jednak w tym roku z powodu naprawy osuniętego toru w Limanowej zmieniono trasę przejazdu na równie ciekawą i atrakcyjną turystycznie w Dolinie Popradu.  

Skład pociągu zestawiony był historycznej lokomotywy spalinowej SM42-1006 w malowaniu z lat 70. XX w. oraz odrestaurowanych wagonów pasażerskich z lat 30 i 60. XX w. Był także wagon pocztowy z 1923 r. pełniący obecnie funkcję kawiarni i mobilnego punktu informacji turystycznej. Turyści jadący składem mieli możliwość wyboru różnych wariantów podróży i zatrzymania się w celu zwiedzenia Ogrodów Sensorycznych w Muszynie, Muzeum Regionalnego lub przejechania do Krynicy-Zdroju i wizyty na Górze Parkowej, na deptaku, w Starym  Domu Zdrojowym czy też Pijalni Głównej.

Podczas tych kursów, turyści z różnych zakątków naszego kraju, ale także zza granicy, przysłuchiwali się ciekawostkom przytaczanym tradycyjnie przez przewodników beskidzkich z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Podczas całego sezonu kolei „retro”, turyści mieli okazję zwiedzić atrakcje stolicy polskich gór, wziąć udział w piknikach regionalnych, a na trasie z Nowego Sącza do Tuchowa i Tarnowa spędzić miłe chwile przy muzyce jazzowej w wykonaniu jazzbandu Leliwa Band.

Niekwestowaną gwiazdą październikowego (13 X) przejazdu pociągu do Krynicy-Zdroju, był polski śpiewak wszech czasów Jan Kiepura, w którego postać wcielił się artysta operowy Jakub Oczkowski. Ku uciesze pasażerów wykonał m.in. „Brunetki, blondynki”, piosenkę „Wyznanie” oraz „Ostatnia niedziela”. Było jak przed laty, ponieważ Jan Kiepura zasłynął m.in. śpiewaniem dla publiczności na świeżym powietrzu, m.in. z okien wagonów kolejowych czy z dachów samochodów. Jakub Oczkowski zaśpiewał dla podróżnych na stacjach w Starym Sączu, Piwnicznej-Zdroju i Krynicy-Zdroju. Interesujące anegdoty z barwnego życia Jana Kiepury oraz jego żony Márthy Eggert opowiadał Łukasz Lech, dziennikarz i konferansjer, pomysłodawca cyklu pt. „Uśmiechnij się z Kiepurą”, organizowanego w ramach Festiwalu im. Jana Kiepury.

Tego samego dnia na odcinku z Muszyny do Krynicy w podróż pociągiem retro wybrał się, pochodzący z Muszyny poeta, Adam Ziemianin. Podróżni mieli okazję posłuchać fragmentów jego nowej książki pt. „Okrawki” z 2017 r.

– 11 listopada uczestnicy przejazdu „Pociągiem wolności” świętowali wspólnie stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, włączając się w ogólnopolską akcję patriotyczną pt. „Niepodległa do Hymnu”. Kilkaset osób jednocześnie zaśpiewało Mazurka Dąbrowskiego na stacji kolejowej w Męcinie. Z pewnością atrakcją dla pasażerów, którzy skorzystali z zimowego pociągu retro, była możliwość podziwiania i przejechania się składem złożonym z dwóch parowozów: Ty42-107 i Ty2-911 – podkreśla Łukasz Wideł.

W ciągu roku nie zabrakło również kolejowych atrakcji dla dzieci. - Tradycją stały się przejazdy organizowane dla najmłodszych fanów historycznej kolei. Kilkaset dzieci wraz z opiekunami z małopolskich szkół i przedszkoli wzięło udział w przejeździe pod hasłem „Zielona Szkoła”, zorganizowanym na trasie Nowy Sącz – Stary Sącz – Rytro – Piwniczna-Zdrój.

W grudniu odbyły się przejazdy pociągiem, podczas których słodkości rozdawał maluchom sam Święty Mikołaj.

Podróżni mieli również okazję przenieść się w czasie dzięki prezentowanym w plenerze rekonstrukcjom historycznym, które zapewnili rekonstruktorzy z grupy rekonstrukcyjnej, działającej przy sądeckim oddziale Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Zaczytywali się również w specjalnym wydaniu Dobrego Tygodnika Sądeckiego, którego tradycyjne, całoroczne wydanie, rozdawali wolontariusze Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

Realizacja przejazdów retro była możliwa dzięki dotacji przeznaczonej przez Województwo Małopolskie, w ramach konkursu z dziedziny turystyki „Małopolska Gościnna”.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5