Partnerzy serwisu:
Świat

Czechy: Leo Express pewien kontraktu w kraju pardubickim. Czy pojedzie do Wrocławia?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
07-01-2019
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
zdopravy.cz

Podziel się ze znajomymi:

ŚWIAT
Czechy: Leo Express pewien kontraktu w kraju pardubickim. Czy pojedzie do Wrocławia?
wiz. Leo ExpressWagon Alstom Lint w barwach LE na razie można oglądać tylko na wizualizacjach
Choć formalnie umowy jeszcze nie podpisano, Leo Express jest pewny uzyskania kontraktu na dwie linie lokalne na północy kraju pardubickiego – wynika z informacji portalu zdopravy.cz. Sprowadzono już z Niemiec używany tabor do ich obsługi. Przewoźnik nie wyklucza też uruchomienia weekendowych pociągów pospiesznych Pardubice – Wrocław.

Przedstawiciele Leo Express są pewni podpisania pierwszej umowy na przewozy dotowane przez samorząd w ramach świadczenia usług publicznych. Na początku grudnia ubiegłego roku władze kraju pardubickiego podjęły decyzję o prowadzeniu wyłącznie z tym przewoźnikiem dalszych negocjacji w sprawie przewozów na linii 024 Ústí nad Orlicí – Letohrad – Dolní Lipka – Štíty i 025 Dolní Lipka – Hanušovice (położone już w kraju ołomunieckim).

Tabor już w Czechach. Będzie modernizacja i podnajmowanie

Wyłom w dotychczasowym monolicie będzie jednak niewielki. Większość połączeń regionalnych będą nadal obsługiwać Koleje Czeskie, z którymi ma zostać podpisana umowa na kolejnych 10 lat. Nie jest jeszcze znana cena, jaką samorząd zapłaci obydwu kontrahentom. Całość pracy przewozowej w kraju pardubickim w ruchu regionalnym wynosi dziś około 4,8 mln pociągokilometrów rocznie.

Prywatny operator będzie obsługiwał obie trasy łącznie sześcioma wagonami motorowymi Alstom Lint, z czego jeden będzie stanowił rezerwę. Pojazdy zostały już sprowadzone z Niemiec (gdzie były eksploatowane przez Transdev w Saksonii – Anhalt) do Czech. Granicę przekroczyło aż 15 pojazdów (4 jedno- i 11 dwuczłonowych). Dziewięć pozostałych Leo Express zamierza wynająć Arrivie do obsługi połączeń w kraju zlińskim (więcej o tej sprawie pisaliśmy tutaj).

Niecały rok, jaki pozostał do przejęcia przez Leo Express przewozów na liniach 024 i 025, zostanie wykorzystany na modernizację Lintów i ich dostosowanie do ruchu po czeskich torach. Wagony będą klimatyzowane, a pasażerowie będą mogli korzystać z gniazdek do ładowania urządzeń elektronicznych (w tym z gniazd USB) oraz z bezprzewodowego Internetu. W podobne udogodnienia zamierzają wyposażyć swój tabor jeżdżący w regionie także Koleje Czeskie.

Z Wrocławia do Pardubic Flirtem Leo Express?

Z polskiego punktu widzenia najciekawszym elementem jest możliwość uruchomienia bezpośrednich połączeń pospiesznych Leo Express z Pardubic do Wrocławia. Zarówno wyeliminowanie przesiadki na stacji granicznej, jak i standard przewidzianego taboru (połączenia te mają być obsługiwane jednostkami Flirt produkcji Stadlera, znanymi polskim pasażerom już z letnich pociągów Kraków – Praga) pozwolą podnieść komfort podróżowania między stolicami sąsiadujących ze sobą regionów po czeskiej i polskiej stronie.

Bezpośrednie połączenie z Ústí mają otrzymać w weekendy także przygraniczne Králíky. Oferta Leo Express obejmuje ponadto uruchomienie skomunikowanych z pociągami połączeń autobusowych.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5