Partnerzy serwisu:
Prawo i polityka

Błąd w rozporządzeniu COVID. Maszyniści uwięzieni na granicy

Dalej Wstecz
Partner działu

Hanton

Data publikacji:
16-12-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
Błąd w rozporządzeniu COVID. Maszyniści uwięzieni na granicy
Fot. Mar Sen, SM42.pl
Niedopatrzenie w najnowszych przepisach epidemicznych spowodowało konieczność wysyłania na kwarantannę obsługi ciężarówek, samolotów i pociągów przekraczających granicę strefy Schengen. Błąd ma zostać naprawiony dziś lub jutro.

Najnowsze rozporządzenie ws. przeciwdziałania epidemii COVID pominęło istotną kwestię - pracowników wykonujących obowiązki służbowe przy przewozach przez granicę. Według najnowszej zmiany w prawie, muszą oni po wjeździe do kraju zostać poddani testom i kwarantannie. Spowodowało to ogromne problemy przewoźników. W sprawie interweniowały organizacje branżowe.

Przepisy oderwane od praktyki

– Mści się kolejny raz pisanie rozporządzeń na kolanie i w oderwaniu od problemów z zastosowaniem zapisów w praktyce. Dotychczasowe ograniczenia na granicach dawały wyjątki dla transportu innego niż indywidualny. Teraz o tym zapomniano. Błąd został dostrzeżony, ale od 15 grudnia mamy już kilkudziesięciu maszynistów uwięzionych na kwarantannie – mówi Adrian Furgalski, prezes zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

- Powstały w rozporządzeniu błąd bardzo zaniepokoił przewoźników, mam informacje o odesłaniu na kwarantannę maszynistów, którzy przyprowadzili pociągi ze stacji granicznej po stronie wschodniej, wobec czego przewoźnicy przestali uruchamiać pociągi na tym kierunku. Biorąc pod uwagę fakt, że mowa o pociągach obsługujących m.in import węgla dla polskiej energetyki, skutki utrzymania w życiu tego przepisu byłyby bardzo negatywne. Cieszy fakt, że po stronie Ministerstwa Infrastruktury spotkaliśmy się ze zrozumieniem i natychmiastową reakcją. Czekamy na publikację zmiany w rozporządzeniu - mówi Michał Litwin, Dyrektor Generalny Związku Niezależnych Przewoźników Kolejowych.

Naprawią dziś lub jutro

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiedział w rozmowie z PAP “drobną nowelizację” dziś lub jutro. - Z testowania zwolnione zostaną m.in. załogi samolotów, które przylatują spoza strefy Schengen, załogi pociągów spoza strefy Schengen, a także kierowcy TIR-ów, którzy stoją na wschodniej granicy. – zapowiedział dodając, że zmiana zostało uzgadniona m.in. z resortem infrastruktury i przewoźnikami.

– Interwencja ministra Andrzeja Bittela uwolniła już transport zbiorowy od nieegzekwowalnych zapisów ograniczających zajętość miejsc w pojazdach komunikacji, teraz mam nadzieję jak najszybciej doprowadzi do nowelizacji przepisów odnośnie granic – dodaje Adrian Furgalski.

W niektórych państwach nie ma możliwości przetestowania się przed wylotem lub testy byłyby wątpliwe. Ministerstwo chce udostępnić możliwość przetestowania się, jeżeli byłby duży ruch na lotnisku, w ciągu trzech godzin od przekroczenia przejścia granicznego. Nie będzie można jednak przemieszczać się “zbyt daleko poza strefę lotniskową”.
Partner działu

Hanton

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5