Partnerzy serwisu:
Pasażer

Bez przełomu ws. pociągów do Niżankowic. „Nie zmieniły się okoliczności”

Dalej Wstecz
Data publikacji:
18-03-2024
Ostatnia modyfikacja:
18-03-2024
Źródło:
RK

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Bez przełomu ws. pociągów do Niżankowic. „Nie zmieniły się okoliczności”
fot. Mieczysław Borowiec/PKP PLKLinia kolejowa nr 102
Działania Ministerstwa Infrastruktury ws. połączeń kolejowych na Ukrainę nie przyniosły na razie spodziewanych rezultatów. Województwo podkarpackie wciąż nie zadeklarowało bowiem otwarcia ruchu na wyremontowanej linii nr 102 do Niżankowic. Polregio potwierdza zaś, że aktualnie obowiązująca polisa ubezpieczeniowa nie obejmuje zdarzeń, które mogłyby wystąpić na terenie objętego wojną kraju.

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o interwencji wiceministra infrastruktury Piotra Malepszaka dotyczącej braku połączeń transgranicznych na trasie z Przemyśla do Niżankowic i Chyrowa na Ukrainie. W 2022 r. PKP PLK zrealizowały remont biegnącej do granicy państwowej linii nr 102, a Koleje Ukraińskie UZ przeprowadziły podobne prace na swoim terenie. Gotowa do przyjęcia pociągów infrastruktura nie jest jednak wykorzystywana, bo wbrew zapowiedziom samorząd województwa podkarpackiego nie zlecił obsługi trasy.

UMWP: Wciąż nie zmieniły się trudne okoliczności

Region tłumaczył to problemami organizacyjnymi, głównie co do ubezpieczenia polskiego taboru, który wjeżdżałby na teren Ukrainy. Dodajmy, że na linii nr 102 obsługę musiałby zapewnić polski przewoźnik, bo tor biegnący nieco w głąb sąsiedniego kraju ma szerokość standardu europejskiego 1435 mm, a nie obowiązującego na Ukrainie standardu 1520 mm. W opinii MI nie jest to powód wystarczający do zaniechania działań zmienrzających do rozpoczęcia obsługi trasy, zwłaszcza że strona rządowa i PKP PLK wywiązały się z wcześniejszych uzgodnień, remontując infrastrukturę i budując nowy peron w rejonie planowanego przejścia granicznego.

Skierowanie do podkarpackiego marszałka pisma podpisanego przez Malepszaka nie przyniosło jednak przełomu. – Jesteśmy w stałym kontakcie z Ministerstwem Infrastruktury, które jest na bieżąco informowane o stanie działań dotyczących uruchomienia połączeń kolejowych na linii kolejowej nr 102. W obecnej chwili nie zmieniły się jednak przesłanki warunkujące uruchomienie transgranicznych połączeń kolejowych – mówi Monika Konopka z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Polregio: Polisa nie obejmuje zniszczeń wojennych

Świadczący swoje usługi na rzecz UMWP operator kolejowy potwierdził „Rynkowi Kolejowemu”, że rzeczywiście nie jest gotów podjąć się obsługi trasy do Niżankowic czy Chyrowa. – Istotą problemu jest kwestia ubezpieczenia OC i casco, które nie obowiązuje na terenach objętych działaniami wojennymi – wskazuje Zespół Prasowy Polregio. Posiadana przez przewoźnika polisa jest ważna na terenie Polski i krajów sąsiadujących, ale ograniczenia wynikają ze szczegółowych warunków obowiązywania umowy.

Ubezpieczyciel ma bowiem nie ponosić odpowiedzialności za szkody powstałe wskutek działań wojennych, stanu wojennego i wyjątkowego, zamieszek, rozruchów społecznych lub politycznych, strajków oraz eksplozji materiałów wybuchowych lub łatwopalnych, aktów terroryzmu czy sabotażu. – Z tego też wynika obecna sytuacja – stwierdzają służby prasowe spółki. Przewoźnik ma przy tym poinformować o ewentualnych zmianach w warunkach ubezpieczenia, jeśli te będą mieć miejsce w przyszłości.

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Wróciły pociągi Białystok – Ostrołęka [film]

Pasażer

Wróciły pociągi Białystok – Ostrołęka [film]

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego 18 marca 2024

Dwa kolejne pociągi SKPL trafią do Polregio na Podlasiu

Tabor i technika

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Wróciły pociągi Białystok – Ostrołęka [film]

Pasażer

Wróciły pociągi Białystok – Ostrołęka [film]

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego 18 marca 2024

Dwa kolejne pociągi SKPL trafią do Polregio na Podlasiu

Tabor i technika

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5