Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Analizy wypadków na moście nad Wielkim Bełtem wciąż bez konkluzji

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
09-06-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Analizy wypadków na moście nad Wielkim Bełtem wciąż bez konkluzji
Fot. Falk2, CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons
W 2019 roku doszło do tragicznego wypadku na moście kolejowo-drogowym Storebælt nad cieśniną Wielki Bełt; dwa lata później miał miejsce kolejny, mniej groźny incydent. Badania przyczyn obu wypadków wciąż nie przyniosły jednoznacznych wytycznych dla poprawy bezpieczeństwa – informuje Urząd Transportu Kolejowego.

2 stycznia 2019 r. na moście nad cieśniną Wielki Bełt pociąg pasażerski uderzył w naczepę samochodową zrzuconą pod wpływem wiatru z wagonu pociągu towarowego jadącego po sąsiednim torze. W wypadku zginęło 8 osób. 13 stycznia 2021 r. również doszło do przesunięcia naczepy na wagonie pod wpływem wiatru podczas przejazdu pociągu przez most. Incydent ten nie był jednak tak tragiczny w skutkach jak wypadek z 2019 r. W obu przypadkach – zarówno wypadku z 2019 r., jak i incydentu z 2021 r. – do zdarzenia przyczyniły się specyficzne warunki panujące w tym miejscu, sprzyjające występowaniu bardzo silnych podmuchów wiatru. Jednak przyczyny w systemie kolejowym były inne – w 2019 r. było to nieprawidłowe zabezpieczenie i utrzymanie mocowania naczepy, natomiast w 2021 r. jest to brak odporności na działania sił pionowych przy prawidłowym zabezpieczeniu i utrzymaniu mocowania naczepy. Więcej na ten wstępnych ocen piszemy tutaj.

Jak podaje Urząd Transportu Kolejowego, powstał raport „Wypadek/incydent na moście nad Wielkim Bełtem”. Dokument został opublikowany przez Sekretariat Połączonych Sieci JNS i kończy postępowanie po dwóch zdarzeniach: wypadku z 2 stycznia 2019 r. i incydencie z 13 stycznia 2021 r. na moście nad cieśniną Wielki Bełt w Danii. Zastępuje on wyniki z postępowań po tych zdarzeniach przedstawione w dwóch raportach tymczasowych.

Zarówno raporty tymczasowe, jak i raport ostateczny opisują ryzyko występujące podczas transportu naczep przewożonych na wagonach kieszeniowych. Naczepy mogą wysuwać się poza skrajnię taboru. Aby uniknąć w przyszłości podobnych zdarzeń, prowadzone postępowanie obejmowało trzy zasadnicze obszary:
  1. Bezpieczny załadunek obejmujący aktualizację obecnie funkcjonujących procedur, instrukcji oraz szkoleń w tym zakresie.
  2. Stabilność taboru przy wiejącym silnym bocznym wietrze.
  3. Niezawodność blokowania sworznia królewskiego obejmująca poprawność zamknięcia oraz siły blokujące.
W ocenie duńskiego organu ds. bezpieczeństwa wyniki prac JNS nie zawierają jeszcze jasnych wniosków, które w wystarczającym stopniu zminimalizują ryzyko przemieszczania się naczep na wagonach kieszeniowych poza skrajnię taboru podczas transportu. Dlatego NSA-DK opublikował dokument „Ogólne uwagi Urzędu Lotnictwa Cywilnego i Kolejnictwa (NSA-DK)”.

Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5