Partnerzy serwisu:
Biznes

Alstom: 309 mln euro straty

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
Elester
LTG Cargo
Harting

Data publikacji:
14-05-2024
Ostatnia modyfikacja:
14-05-2024
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES
Alstom: 309 mln euro straty
fot. Alstom
Wzrosła liczba dostarczonych pojazdów, ale wynik finansowy producenta jest wciąż mocno pod kreską – to najważniejsze dane z raportu Alstomu za rok podatkowy 2023/24. Druga połowa roku była dla koncernu lepsza od pierwszej. Plany na najbliższą przyszłość to przede wszystkim redukcja zadłużenia, a także reorganizacja mająca ograniczyć zbędne koszty.

Rok podatkowy zaczyna się 1 kwietnia, a kończy – 31 marca kolejnego roku kalendarzowego. W sezonie 2023/2024 sprzedaż Alstomu wyniosła w tym okresie 17,6 mld euro, a wartość nowo pozyskanych zamówień – 18,9 mld. Oznacza to współczynnik book-to-bill (stosunek nowych do zakończonych kontraktów) na poziomie 1,1. W realizacji są zamówienia warte aż 92 mld euro. Prognozowane jest dalsze zwiększenie sprzedaży.

Dostarczono 4 645 pojazdów (licząc osobno poszczególne człony zespołów trakcyjnych), o 494 więcej, niż w poprzednim roku podatkowym. Przykładowe kontrakty, jakimi chwali się Alstom, to 103 pociągi metra nowej generacji dla Paryża, 100 nowych lokomotyw Traxx dla poolu taborowego Akiem czy 130 niskopodłogowych tramwajów dla Filadelfii.

Wynik finansowy producenta był jednak ujemny – strata wyniosła 309 mln euro. Na posiedzeniu 7 maja Rada Dyrektorów rekomendowała niewypłacanie dywidendy za ubiegły rok. Alstom chwali się natomiast skorygowanym EBIT (zyskiem operacyjnym, czyli przed odliczeniem podatków i odsetek) na poziomie 997 mln euro (większym o 17% od ubiegłorocznego) i skorygowanym zyskiem netto grupy 44 mln euro.

W ciągu minionego roku podatkowego zadłużenie wzrosło z 2,135 do 2,994 mld euro. Koncern zakończył jednak opracowywanie planu zmniejszania tej kwoty o 2 mld euro i deklaruje gotowość do jego realizacji. Papiery wartościowe Alstomu otrzymały rating Baa3 (według metodologii agencji Moody's – najniższy wśród papierów inwestycyjnych, a nie spekulacyjnych, o średnim ryzyku kredytowym).

– W drugiej połowie roku Alstom odnotował silne odbicie pod względem liczby zamówień, wzrostu organicznego, zyskowności oraz swobodnych przepływów pieniężnych. Dzięki wsparciu akcjonariuszy będzie możliwa sprawna realizacja planu oddłużeniowego, która pozwoli ustabilizować nasz rating – zapowiada prezes Alstomu Henri Poupart-Lafarge. – W kwietniu ogłosiliśmy sprzedaż gałęzi związanej z signallingiem w Ameryce Północnej, której wycena dowiodła jakości i atrakcyjności naszych aktywów. Alstom otrzymał solidne fundamenty dla przyszłej zrównoważonej zyskowności i generowania dochodu – dodaje.

Kupcem wspomnianych zakładów Alstom Signalling North America był niemiecki Knorr-Bremse AG. Przychód z transakcji wyniesie ok. 630 mln euro (termin jej sfinalizowania to lato bieżącego roku). W styczniu, z zupełnie innych powodów, Alstom pozbył się natomiast udziałów w rosyjskim Transmaszholdingu.
Partnerzy działu

EIB
Kolster
Elester
LTG Cargo
Harting

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Umowa serwisowa Alstomu i PLK. Do 53,3 mln złotych

Innowacje

Alstom wydłuży tramwaje w francuskim Le Mans

Zintegrowany transport

Alstom wydłuży tramwaje w francuskim Le Mans

Przemysław Farsewicz 14 kwietnia 2024

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Umowa serwisowa Alstomu i PLK. Do 53,3 mln złotych

Innowacje

Alstom wydłuży tramwaje w francuskim Le Mans

Zintegrowany transport

Alstom wydłuży tramwaje w francuskim Le Mans

Przemysław Farsewicz 14 kwietnia 2024

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5