Partnerzy serwisu:
Prawo i polityka

Allrail: Podwójne standardy UTK w kwestii otwartego dostępu

Dalej Wstecz
Partner działu

Hanton

Data publikacji:
23-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
Allrail: Podwójne standardy UTK w kwestii otwartego dostępu
fot. Budimexzdjęcie ilustracyjne
- Po raz kolejny państwowe pociągi komercyjne PKP Intercity nie zagrażają pociągom dotowanym, natomiast podobne, mniej liczne pociągi przewoźników komercyjnych stanowią zagrożenie wręcz niewyobrażalne - komentuje decyzje Urzędu Transportu Kolejowego europejskie stowarzyszenie prywatnych przewoźników kolejowych Allrail.

Jak przypomina AllRail,10 czerwca 2022 u Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego zostało złożonych 14 powiadomień o nowych usługach komercyjnych, które mają być prowadzone przez przewoźnika świadczącego równocześnie głównie przewozy o charakterze służby publicznej (PSO).

AllRail: Komercyjne przewozy PKP Intercity są inaczej traktowane


Do połowy marca 2023, Urząd opublikował łącznie 11 decyzji wraz z najważniejszą z całego pakietu wniosków. Ostatnia decyzja dotycząca połączeń w relacji Kołobrzeg–Przemyśl Główny–Kołobrzeg jest zdaniem AllRail szczególna, bowiem dotyczy zawoalowanej przez przewoźnika, najbardziej lukratywnej na polskim rynku kolejowym trasy Gdynia Główna - Kraków Główny - Gdynia Główna, na której PKP Intercity uzyskało możliwość prowadzenia 16 par pociągów. Jak czytamy w oświadczeniu, "po raz kolejny państwowe pociągi komercyjne PKP Intercity nie zagrażają pociągom dotowanym, natomiast podobne, mniej liczne pociągi przewoźników komercyjnych stanowią zagrożenie wręcz niewyobrażalne".

Włączając wydane decyzje z wcześniejszych postępowań, komercyjna oferta przewoźnika dalekobieżnego PKP Intercity ma zawierać:
  • 6 par pociągów w relacji Gdynia Główna - Kraków Główny - Gdynia Główna,
  • 11 par pociągów w relacji Warszawa Wsch. - Kraków Główny - Warszawa Wsch.,
  • 5 par pociągów sezonowych w relacji Warszawa Zach. - Gdynia Główna - Warszawa Zach.,
Biorąc pod uwagę jedynie odcinki, oferta PKP Intercity przekłada się na następujące wartości:
  • 17 par pociągów pomiędzy Warszawą a Krakowem,
  • 6 par pociągów całorocznych i 5 par sezonowych między Warszawą a Trójmiastem.
Jednocześnie stowarzyszenie konfrontuje pozytywne dla PKP Intercity decyzje z ostatnią wydaną przez organ regulacyjny odmowną decyzją otwartodostępową w tej komercyjnie opłacalnej relacji dla przewoźnika prywatnego RegioJet z lata 2022, od której przewoźnik się odwołał, a która do dziś nie została rozpatrzona ponownie.

W czerwcu 2021 roku RegioJet zawnioskował o 9 par pociągów w tej samej, intratnej relacji Kraków-Warszawa-Trójmiasto. Decyzją Prezesa UTK przewoźnikowi odmówiono przyznania otwartego dostępu argumentując to domniemanym wpływem na połączenia dotowane PKP Intercity oraz rzekomymi problemami z przepustowością.

Jak podkreśla AllRail, zdaniem UTK kilkanaście par komercyjnych pociągów PKP Intercity na tej trasie nie zagraża pociągom dotowanym, "natomiast dziwnym trafem 9 par pociągów innego przewoźnika stanowi zagrożenie wręcz niewyobrażalne. Co więcej, UTK nie wydał nawet decyzji o dostępie ograniczonym, co pośrednio oznacza, że nawet 1 para pociągów RegioJet w tej relacji byłaby przez Urząd uznana za zagrożenie". - Te twarde dane nie wymagają dalszego komentarza odnośnie równego traktowania przez organ regulacyjny podmiotów wnioskujących o otwarty dostęp w Polsce - czytamy.

Przepustowość tym razem nie była problemem...


Kolejną kwestią wartą zdaniem stowarzyszenia analizy jest wspomniana przepustowość, której dostępność zdaniem UTK w oparciu o analizy zarządcy infrastruktury PKP PLK jest ograniczona lub prawie zupełnie wyczerpana. - W decyzji odmownej dla RegioJet można znaleźć opinie PKP PLK wskazujące, iż na odcinkach objętych pracami modernizacyjnymi takich jak Warszawa Zach. – Warszawa Centralna wykorzystanie zdolności przepustowej dochodzi do 100%. Czynnik ten jest jednym z powodów odrzucenia wniosku RegioJet. Niemniej, 100% wykorzystanej przepustowości nie stanowi już problemów dla pociągów komercyjnych PKP Intercity jadących w relacji Kraków-Warszawa-Trójmiasto właśnie przez Warszawę Centralną. Wątku braku przepustowości UTK oraz PKP PLK już nie podejmują - punktuje AllRail i podsumowuje:
  • dla 9 par nowych pociągów RegioJet w relacji Gdynia Główna - Kraków Główny - Gdynia Główna przepustowości nie ma,
  • dla 17 par (i 5 par sezonowych) nowych pociągów PKP Intercity w relacji Gdynia Główna - Kraków Główny - Gdynia Główna przepustowość jest.
- Co więcej, analizując pozostałe wydane nowe pozwolenia dla PKP Intercity, wszystkie pociągi tego przewoźnika (łącznie 40 par pociągów całorocznych i 6 par sezonowych) mają być trasowane zgodnie z decyzjami Prezesa UTK przez krytyczny pod względem przepustowości odcinek Warszawa Zach. - Warszawa Centralna. Dla tych pociągów komercyjnych regulator jak i zarządca infrastruktury problemów z przepustowością jednak nie widzą - komentuje sekretarz generalny Allrail Nick Brooks.

- AllRail już wielokrotnie zwracał uwagę na nierówne traktowanie pasażerskich przewoźników w Polsce. Kolejne decyzje UTK dostarczają dalszych dowodów na potwierdzenie tezy o podwójnych standardach stosowanych w stosunku do przewoźników. Zaprezentowane powyżej zagadnienia dokumentujące hipokryzję regulatora przewozów kolejowych dołączają do litanii wcześniejszych zastrzeżeń – od przedłużania procedur otwartodostępowych do kilku lat, po wykorzystywanie nielicznych, nieznaczących decyzji pozytywnych jako dowód na otwarcie polskiego rynku – podsumowuje Brooks.

Uzupełnienie


Warto uzupełnić, że jak tłumaczył wielokrotnie UTK, wspomniana procedura badania równowagi ekonomicznej odbywa się wyłącznie na wniosek któregoś z uprawnionych podmiotów. Dobór podmiotów, które mogą wystąpić o badanie jest w polskim prawie  (organizator przewozów lub operator) taki, że w przypadku wniosków PKP Intercity nikt nie jest zainteresowany takim badaniem - musiałoby ministerstwo infrastruktury lub PKP Intercity, czyli dwie strony tej samej umowy (ew. samorząd). 

Procedura badania równowagi ekonomicznej nie jest wymogiem unijnym - jej stosowanie to wybór krajów członkowskich, (z którego znaczna część zrezygnowała). W Polsce jednak nie są prowadzone prace legislacyjne nad zmianą tej formuły, a UTK każdorazowo podkreśla, że wypełnia obowiązujące przepisy. 
Partner działu

Hanton

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Allrail: zakup push-pulli przez PKP Intercity zaszkodzi rynkowi

Tabor i technika

Frecciarossa w Paryżu. Koleje Włoskie chcą konkurować z francuskim

Biznes

Frecciarossa w Paryżu. Koleje Włoskie chcą konkurować z francuskim

Roman Czubiński, Jakub Madrjas 01 września 2021

AllRail: Rozwój transeuropejskich pociągów wstrzymują liczne bariery

Prawo i polityka

AllRail postuluje rozszerzenie zakazu lotów konkurujących z koleją

Prawo i polityka

Zobacz również:

Allrail: zakup push-pulli przez PKP Intercity zaszkodzi rynkowi

Tabor i technika

Frecciarossa w Paryżu. Koleje Włoskie chcą konkurować z francuskim

Biznes

Frecciarossa w Paryżu. Koleje Włoskie chcą konkurować z francuskim

Roman Czubiński, Jakub Madrjas 01 września 2021

AllRail: Rozwój transeuropejskich pociągów wstrzymują liczne bariery

Prawo i polityka

AllRail postuluje rozszerzenie zakazu lotów konkurujących z koleją

Prawo i polityka

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5