Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Adamczyk: 250 km/godz. na CMK pod koniec drugiej kadencji rządów PiS

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
05-05-2019
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Adamczyk: 250 km/godz. na CMK pod koniec drugiej kadencji rządów PiS
fot. Maciej Olędzki - http://kolmatej.republika.pl, lic. CC BY-SA 4.0Prace na linii CMK
Minister infrastruktury opisał podczas konferencji prasowej w Łodzi zamierzenia rządowe dotyczące projektów kolejowych innych niż związane z tzw. szprychami CPK. Najważniejszym wśród nich ma być podniesienie prędkości na trasie Warszawa – Kraków/Katowice. Rząd Zjednoczonej Prawicy ma do tego doprowadzić pod koniec swojej drugiej kadencji.

Decyzję polskiego rządu o przyjęciu programu budowy dziesięciu tzw. szprych w ramach komponentu kolejowego CPK minister infrastruktury Andrzej Adamczyk określił mianem cywilizacyjnej. Zaznaczył przy tym, że już obecnie rząd realizuje przedsięwzięcia, które zmieniają oblicze polskiej kolei. – W najbliższych latach wydamy ponad 100 mld zł na kolej komfortową i bezpieczną, która będzie po starych w sensie ich przebiegu, ale nowoczesnych szlakach dowoziła i do Centralnego Portu Komunikacyjnego, i do najodleglejszych miejsc w naszym kraju – mówił podczas zeszłotygodniowej konferencji prasowej w Łodzi.

Warszawa – Kraków w mniej niż 2 godz. to czas satysfakcjonujący

Podkreślał przy tym, że rząd PiS działa na rzecz kolei nie tylko poprzez realizację „twardych” inwestycji, ale także dzięki zmianom regulujących jej działalność przepisów. – Nasi poprzednicy kupili szybki pociąg, ale zapomnieli zmienić otoczenie prawne tak, by pozwoliło ono po przebudowie szlaków rozwinąć prędkość do 230 – 250 km/godz. Tak stanie się pod koniec drugiej kadencji rządów Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy w 2023 r. – antycypował sukces wyborczy partii rządzącej.

– Wówczas do Krakowa i Katowic dojedziemy już w czasie poniżej dwóch godzin – zapowiadał minister. – To już jest wynik, który będzie wielu satysfakcjonował. Będziemy mogli szybko przemieszczać się w tych [dwóch] kierunkach, a później na kolejnych szlakach – stwierdził. Nie wskazał przy tym konkretnego kierunku dalszych działań w zakresie podnoszenia prędkości na pozostałych ciągach.

Wielką likwidację szlaków kolejowych zapoczątkowało SLD?

– Będziemy dokładali wszelkich starań, by Polacy, tak jak dotychczas, chętnie wracali na kolej – stwierdził. – Trzeba pamiętać, że dopiero w ubiegłym roku przekroczyliśmy liczbę pasażerów, którą przewoziła kolej przed wielką likwidacją szlaków kolejowych, którą zapoczątkowało SLD – mówił Andrzej Adamczyk. Przypomnijmy przy tym, że regularne ograniczanie siatki połączeń pasażerskich rozpoczęło się jeszcze w okresie PRL i trwało także przed objęciem rządów przez Leszka Millera w 2001 r., a nawet przez szefa koalicyjnego rządu SLD-PSL Waldemara Pawlaka w 1993 r. Duże cięcia przeprowadzono m.in. w 2000 r. w okresie rządów AWS.

Andrzej Adamczyk stwierdził także, że modernizowane aktualnie linie kolejowe będą zabezpieczone systemami sterowania ruchem i innymi systemami bezpieczeństwa na najwyższym światowym poziomie. Określił też, że co roku progres w zakresie liczby przewożonych podróżnych jest coraz większy. – Mamy nadzieję, że Polacy przekonają się do bezpiecznej, punktualnej i komfortowej podróży realizowanej polskimi kolejami – podsumował swoje wystąpienie.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Jest umowa na projekt linii do Bełchatowa z Kolej Plus

Pasażer

Trzy dodatkowe tory na stacji Małaszewicze gotowe

Infrastruktura

Trzy dodatkowe tory na stacji Małaszewicze gotowe

inf. pras PKP PLK 25 lipca 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Jest umowa na projekt linii do Bełchatowa z Kolej Plus

Pasażer

Trzy dodatkowe tory na stacji Małaszewicze gotowe

Infrastruktura

Trzy dodatkowe tory na stacji Małaszewicze gotowe

inf. pras PKP PLK 25 lipca 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5