Partnerzy serwisu:
Warte uwagi

15 lat w Andach

Dalej Wstecz
Data publikacji:
26-11-2014
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Marek Moczulski

Podziel się ze znajomymi:

Od 15 lat w Andach stoi pomnik Ernesta Malinowskiego, budowniczego kolei w  Peru i Ekwadorze. – To był szalony pomysł. Równie szalony jak fantazja inżynierska Malinowskiego – wspomina podróżniczka Elżbieta Dzikowska.

Po dwóch i pół latach zabiegów, starań, wytężonej, dobrze zorganizowanej pracy Komitetu Honorowego Promocji Dzieła inż. Ernesta Malinowskiego i Komitetu Wykonawczego Budowy Pomnika inż. Ernesta Malinowskiego do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie nadszedł z Peru szyfrogram następującej treści: 

– W dniu 4 czerwca 1999 r. z powodzeniem zakończono montaż pomnika Ernesta Malinowskiego na przełęczy Ticlio (4818 mnpm), w najwyżej położonym punkcie kolejowym na świecie, w peruwiańskich Andach. Pomnik został podarowany przez Polski Komitet Obchodów 100-lecia śmierci Malinowskiego. Honorowy patronat nad obchodami tej uroczystości objęli prezydenci Polski i Peru. Pomnik jest autorstwa prof. Gustawa Zemły. Wykonany w Polsce z polskiego granitu. Pomnik gotowy do odsłonięcia, które jest przewidziane na dzień 9 lipca 1999 r. Proszę o poinformowanie Elżbiety Dzikowskiej – napisał ambasador Wojciech Tomaszewski.

W Warszawie, w Domu Technika NOT 25 listopada 2014 r. – chyba nieprzypadkowo w dniu Święta Kolejarza – odbyło się spotkanie tych, którzy 18 lutego 1997 r. rozpoczynali wielką przygodę budowy pomnika polskiego inżyniera, peruwiańskiego patrioty, projektanta i budowniczego Centralnej Kolei Transandyjskiej. Patronowało przedsięwzięciu Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP. – To był szalony pomysł – wspominała Elżbieta Dzikowska. – Równie szalony jak fantazja inżynierska Malinowskiego.

Za możliwość uczestniczenia w tej wielkiej przygodzie podziękował obecny na spotkaniu Gustaw Zemła. – Jestem wdzięczny, że swoją pracą mogłem wpisać się w kamienne pustkowie przełęczy Ticlio.  Innym fenomenem tego pomnika jest to, że on żyje. Żyje dzięki takim spotkaniom. Zdarzyło mi się pierwszy raz, by świętować kolejne okrągłe jubileusze budowy pomnika.  Gospodarzem spotkania był prezes SITK RP, prof. dr hab. inż. Janusz Dyduch.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

PKP IC uczciło pamięć inż. Ernesta Malinowskiego

Warte uwagi

Zobacz również:

PKP IC uczciło pamięć inż. Ernesta Malinowskiego

Warte uwagi

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5