NUMER 03/2018
NUMER 03/2018
JUŻ W SPRZEDAŻY
Temat numeru:
Taki był rok 2017
szukaj
Śledź nas:

Podkarpacie dostanie od PR nowe pociągi. Będzie kolej aglomeracyjna i połączenie ze Słowacją

| Michał Szymajda 12.05.2016 240

Podkarpacie dostanie od PR nowe pociągi. Będzie kolej aglomeracyjna i połączenie ze Słowacją
Podkarpacie dostanie od PR nowe pociągi. Będzie kolej aglomeracyjna i pociągi na SłowacjeFot. Przewozy Regionalne
6 maja w podkarpackim urzędzie marszałkowskim odbyła się konferencja „Rozwój Transportu Kolejowego w Województwie Podkarpackim”. Była ona okazją do określenia celów dla rozwoju połączeń, infrastruktury i potrzeb taborowych wschodniego województwa.
Podczas prelekcji „Zamierzenia rozwojowe Przewozów Regionalnych w województwie podkarpackim” obecny na spotkaniu prezes PR Krzysztof Mamiński omawiał szczegółowo sytuację związaną z procesem restrukturyzacji, planowanych kierunkach rozwoju mających na celu podniesienie standardu i przyciągnięcie nowych podróżnych. Wspomniał też, że planowanych przez spółkę zakupach taboru.

– Z zakupionych pojazdów 3 trafią do województwa podkarpackiego. W porozumieniu z samorządem województwa zdecydujemy na jakie linie ten tabor trafi – powiedział prezes Przewozów Regionalnych.

Podkarpacka kolej aglomeracyjna

Marszałek województwa Władysław Ortyl wspomniał też o innych planach taborowych, związanych z projektem podrzeszowskiej Kolei Aglomeracyjnej. Dla tego projektu podkarpackie chce kupić 12 nowych pojazdów szynowych. Dyrektor Departamentu Dróg i Transportu Publicznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego Leszek Kornak doprecyzował w jakim obszarze będzie działała.

– Kolej aglomeracyjna będzie wyjeżdżała z Rzeszowa w czterech kierunkach. Dojedzie do stacji węzłowych Dębica, Kolbuszowa, Przeworsk i Strzyżów. Chcemy doprowadzić do zintegrowania oferty w taki sposób, aby bilet kolejowy uprawniał do poruszania się komunikacją miejską wewnątrz Rzeszowa. Jesteśmy na etapie składania odpowiednich wniosków służących pozyskaniu grantu, liczymy, że rozpoczniemy realizację projektu 2018 roku, a zakończymy w 2020 – powiedział Kornak

Władysław Ortyl: Chcemy reaktywacji połączeń z krajami sąsiednimi

Marszałek Władysław Ortyl podkreślił, że województwo nie ustaje w próbach reaktywacji połączeń transgranicznych. – Chcemy, wydłużyć trasę weekendowego pociągu z Komańczy i Łupkowa na Słowacje, zastanawiamy się jak w przyszłości uruchomić także przewozy na Ukrainę. To ważne, aby Przewozy Regionalne działały w sezonie także w formule turystycznej – powiedział. Co istotne – z informacji, które pozyskał „Rynek Kolejowy” wynika, że rozmowy ze słowackimi partnerami już trwają i realna jest reaktywacja połączeń przez łupkowski tunel jeszcze latem tego roku.

PLK – inwestycje w infrastrukturę rozruszają podkarpacką kolej


Włodzimierz Żmuda – członek zarządu ds. jakości inwestycji i ryzyka operacyjnego w PKP PLK –podsumował prace zarządcy infrastruktury zmierzające do poprawy oferty połączeń kolejowych na Podkarpaciu.

– Powoli finalizujemy prace na magistrali E30 w kierunku Krakowa, kontynuujemy drugi etap prace, który chcemy sfinalizować do 2017 roku. Z Rzeszowa do Przemyśla wkrótce pojedziemy 120 km/h. Na północ od Rzeszowa, do Ocic, linia została zmodernizowana do 120 km/h, wkrótce będziemy elektryfikować linię do Lublina. Na południu linia do Jasła została zmodernizowana z wyjątkiem odcinka Czudec – Boguchwała, który zostanie ukończona do roku 2017 – powiedział pracownik PKP PLK.

– Podkarpacie było do tej pory traktowane nieco po macoszemu. Szukamy metod poprawy jakości kole dla społeczeństwa w szczególności myśląc o regionach, które do tej pory niedostatecznie były dostrzegane z Warszawy. Myślimy kompleksowo o narzędziach, które przekonają mieszkańców do wyboru kolei – powiedział obecny w Rzeszowie podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Piotr Stomma.
Wiesz na ten temat więcej?
.

Podziel się tym z innymi:

Więcej z regionu:

Podkarpacie (0)
 
 
POLECANE WIADOMOŚCI
WYŚWIETL WIĘCEJ WIADOMOŚCI

 

Pasażer
PARTNER DZIAŁU


Wiecej z regionu:

Podkarpacie (0)
Podziel się ze znajomymi:
KATALOG KOLEJOWY
RYNEK KOLEJOWY 03/2018
NUMER 03/2018
To był udany rok dla naszego wydawnictwa. W połowie roku do rodziny naszych portali internetowych składającej się dotąd z Rynku Kolejowego, Rynku Infrastruktury i Transportu Publicznego dołączył Rynek Lotniczy. O najważniejszych wydarzeniach mijającego w świetle całego rynku kolejowego roku piszemy w najnowszym Raporcie. Polecamy także m. in. rozmowę z nowym Prezesem Pesy oraz długi wywiad z szefem Przewozów Regionalnych.

 

współpraca

 Rynek Lotniczy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS