Łącznie na 4000 pociągów pasażerskich, które dzisiaj wyjechały w trasę, 138 miało opóźnienia powyżej 60 minut. Ponad dwie godziny później od planowanego czasu dojazdu do stacji docelowych przyjechało 41 pociągów. Oznacza to, że bardzo poważne opóźnienie miało do tej pory ok. 3 proc. pociągów. Odwołanych zostało 59 pociągów regionalnych. 6 pociągów TLK pojechało objazdami.
Dzisiaj już 40 pociągów miało „kłopoty z dotarciem do celu na czas”. PKP PLK zaznacza, że to nieco ponad 5% ze wszystkich 734 uruchomionych dziś pociągów na polskiej sieci. PKP Polskie Linie Kolejowe odnotowały już 26 zdarzeń związanych z oblodzeniem sieci kolejowej. Według danych PLK, z czterdziestu pociągów pasażerskich, które mają opóźnienia w przypadku pięciu pociągów przekraczają one 300 minut, a powyżej 120 minut opóźnionych jest 6 połączeń. Największe opóźnienia spowodowane zatarasowaniem linii przez drzewa dotknęły dwóch pociągów Intercity Katowice – Szczecin oraz Gdynia – Katowice. Najtrudniejsza sytuacja utrzymuje się w rejonie Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie wystąpiły kłopoty z oblodzeniem trakcji i powalonymi drzewami na 3 liniach. W tym rejonie wstrzymany został ruchu pociągów regionalnych.
– Zdecydowana większość pociągów dojeżdża do celu bez żadnych problemów, kolej jako jedyny środek komunikacji radzi sobie pomimo takich warunków. Od północy 40 pociągów miało kłopoty z dotarciem do celu na czas. Każdy z tych pociągów jest w centrum naszej uwagi i robimy wszystko, by jak najszybciej usprawnić ruch oraz pomóc pasażerom. Nie ułatwia pracy fakt, że przewoźnicy drogowi nie przyjmują zleceń, w związku z tym w wielu miejscach nie ma alternatywy dla jazdy pociągiem – twierdzi Andrzej Pawłowski, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych.
Opóźnienia na największych węzłach
Wedlug serwisu Infopasażer, tej chwili najbardziej opóźniony jest pociąg TLK „Wiking” z Katowic (odjechał o 15:12) do Szczecina. Utknął przed Kępnem, jest już opóźniony o 14 godzin. Oprócz niego, ponad godzinne opóźnienia na dworcu w Poznaniu ma 7 pociągów, a drugie tyle ma opóźnienie większe niż 10 minut.
We Wrocławiu opóźnionych o 17–40 minut jest dziewięć pociągów, głównie Przewozów Regionalnych. W Katowicach największe opóźnienia mają „Gwarek” (768 min), „Przemyślanin” (335 min) i Uznam (191 min). Oprócz nich opóźnionych jest 5 pociągów KŚ i dwa PKP IC i jeden PR.
W Bydgoszczy „Rozewie” ma 320 min opóźnienia, a „Tetmajer” – 126 min. Opóźniony – o 8 min – jest tylko jeden pociąg Arrivy. W Toruniu – dwa, o w sumie pół godziny. Warszawa Centralna czeka na opóźnione o kilka godzin pociągi „Karkonosze” i „Chopin”, oraz sześć innych pociągów PKP IC.
Trudne dojazdy do Warszawy
Jak zawsze zimą, nienajlepsza jest sytuacja w Warszawie. W związku z awarią na linii średnicowej podmiejskiej występują utrudnienia w kursowaniu pociągów SKM linii S1, S2 oraz Kolei Mazowieckich. Pociągi kierowane są torami dalekobieżnymi przez stację Warszawa Centralna.
Opóźnione o pół godziny są dwa pociągi KM – z Siedlec i Dęblina, oraz jeden – o dwie godziny – z Radomia. Odwołany został pociąg SKM linii S9 o godzinie 8:50 ze stacji Legionowo Piaski. Nieczynna jest również… strona internetowa Kolei Mazowieckich, która zazwyczaj szybko informuje o utrudnieniach.
Aktualizacja z godz. 12:00
Dzisiaj do godz. 12.00 w trasę wyjechało 1656 pociągów. Aktualnie opóźnienie powyżej 120 minut ma 18 składów. Odwołanych zostało 59 pociągów regionalnych. Na tę chwilę nie zdecydowano o konieczności odwoływania składów PKP Intercity. 6 pociągów TLK pojedzie objazdami.
W dalszym ciągu najtrudniejsza sytuacja występuje w rejonie Ostrowa Wielkopolskiego. Na liniach nr 355 na odcinku Ostrów Wlkp. – Grabowno Wielkie, nr 272 na odcinku Jarocin – Ostrów Wlkp. – Słupia i na odcinku Grabowno – Krotoszyn – Jarocin, a także linii nr 14 na odcinku Zduńska Wola – Ostrów Wlkp. pociągi przeciągane są trakcją spalinową. Również na linii 25 na odcinku Skarżysko Kamienna – Stalowa Wola Rozwadów ze względu na oblodzenie sieci trakcyjnej kursują tylko lokomotywy spalinowe.
Problemy KŚ
- Do ok. godziny 15:30 wytrasowaliśmy ponad 200 pociągów, 5 z nich zostało odwołanych na całej trasie. Utrudnienia miały miejsce przede wszystkim w relacji Sosnowiec Główny - Tychy Lodowisko. Do ok. godziny 15 kursowały na tej trasie pociągi w skróconej relacji, czyli z Sosnowca Głównego do stacji Tychy, zamiast do stacji Tychy Lodowisko. Powodem tego była oblodzona sieć trakcyjna – informuje Michał Wawrzaszek, z biura prasowego Kolei Śląskich.
Utrudnienia pojawiły się także na trasach Gliwice - Częstochowa oraz Katowice Zwardoń. - Pasażerom na powyższych trasach zapewniliśmy jednak możliwość przesiadki lub zastępczą komunikację autobusową – podkreśla Wawrzaszek.
Aktualizacja z godz. 16:00
Do godz. 14 w trasę wyjechało ok. 2 tys. pociągów. Aktualnie opóźnionych powyżej 60 minut jest 35 pociągów, a 23 pociągi są opóźnione ponad 120 minut. Od godz. 14:06 wznowiono ruch na linii 355 Sośnie Ostrowskie - Międzybórz Sycowski. O godz. 14:35 przywrócono rozkładowy ruch pociągów na linii Warszawa Zachodnia – Pruszków. O 14:50 naprawiono zerwaną sieć trakcyjną w Lesznie.
W Poznaniu o ponad godzinę wciąż opóźnione są dwa pociągi PKP Intercity i aż sześć Przewozów Regionalnych. Niewiele lepiej jest we Wrocławiu - trzeba tu będzie czekać na 3 pociągi PR i 3 PKP IC. Kilka pociągów KŚ i jeden PR i dwa IC są opóźnione w Katowicach. W Bydgoszczy półgodzinne opóźnienia mają dwa pociągi PKP Intercity, w Gdańsku - jeden. W Warszawie Centralnej największe opóźnienia mają pociągi międzynarodowe.
Aktualizacja z godz. 20:00
Dzisiaj na sieci kolejowej zarządzanej przez Polskie Linie Kolejowe wystąpiły utrudnienia w ruchu pociągów w 90 lokalizacjach. 38 już udało się naprawić, a pozostałe są na bieżąco usuwane przez służby techniczne.
Z ok. 3,3 tys. pociągów, które dzisiaj wyjechały w trasę opóźnienie powyżej 60 minut odnotowało łącznie 106 pociągów, aktualnie w ruchu jest jeszcze 38 takich pociągów. Ponad dwie godziny później od planowanego czasu dojazdu do stacji docelowych przyjedzie 41 pociągów, z czego 19 wciąż jest w ruchu. Oznacza to, że poważne opóźnienie miało do tej pory ok. 3 proc. pociągów.
Wciąż największe problemy występują na liniach kolejowych zbiegających się w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie wystąpiły kłopoty z oblodzeniem trakcji i powalonymi drzewami na 3 liniach. W tym rejonie odwołano ruch pociągów regionalnych.
Dzisiejszej nocy nad utrzymaniem przejezdności linii kolejowych w nocy będzie czuwało 50 pociągów osłonowych (36 spalinowych i 14 elektrycznych) oraz 70 pociągów sieciowych. W zależności od rozwoju sytuacji domawiane będą następne lokomotywy do przeciągania bądź przecierania szlaków. W gotowości znajduje się również 176 zespołów technicznych do szybkiego usuwania awarii i usterek. Ponadto, w PLK powołane zostały specjalne sztaby oraz wzmocnione dyspozytury zakładowe, dyspozytury Ekspozytur Zarządzania Ruchem Kolejowym i Dyspozytura Główna.
Aktualizacja z godz. 22:00
Do godz. 22.00 nie wystąpiły nowe utrudnienia na sieci kolejowej wywołane oblodzeniem sieci trakcyjnej. Najtrudniejsza sytuacja utrzymuje się w rejonie Ostrowa Wielkopolskiego. W nocy z wtorku na środę nad utrzymaniem przejezdności linii kolejowych w całym kraju czuwać będzie niemal 50 lokomotyw osłonowych oraz 74 pociągi sieciowe. Dodatkowo w gotowości pozostaje 176 zespołów technicznych do szybkiego usuwania awarii i usterek. Sytuacja na sieci jest pod stałym nadzorem i kontrolą specjalnych sztabów powołanych w PKP PLK.
W celu utrzymania przepustowości szlaków, na których wystąpiły ograniczenia w wyniku oblodzenia sieci jutro brane pod uwagę jest odwołanie 16 pociągów regionalnych w pełnej relacji oraz dwóch pociągów w części trasy. Utrzymana będzie także komunikacja autobusowa w zastępstwie pociągów regionalnych na odcinku Sieradz – Zduńska Wola.