Partnerzy serwisu:
Innowacje

Zasilając szczyt Europy

Dalej Wstecz
Partner działu

Partner działu:

Data publikacji:
18-06-2017
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

INNOWACJE
Zasilając szczyt Europy
Fot. ABB
Najwyżej położona w Europie stacja kolejowa znajduje się w Alpach Szwajcarskich na przełęczy Jungfraujoch. Do przystanku na wysokości 3453 m n.p.m. wiedzie 9-kilometrowa linia kolejowa. Ponad sto lat temu linia została zelektryfikowana przez Brown, Boveri and Co. (BBC), prekursora ABB. Obecnie technologia ABB nadal zasila linię, a transformatory trakcyjne tej firmy dostarczają energię elektryczną do pociągów kursujących przez cały rok – informuje firma.

Kolej Jungfraubahn przewozi na alpejską przełęcz nawet milion pasażerów rocznie. Trwająca 45 minut podróż jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych Szwajcarii, a także najbardziej międzynarodową: około 70 procent gości pochodzi z Azji, w szczególności z Chin. Po dotarciu na szczyt turyści podziwiają alpejskie widoki w centrum będącego na liście światowego dziedzictwa UNESCO regionu Jungfrau-Aletsch.

Marzenie wizjonera

Stało się to możliwe dzięki wizji szwajcarskiego przemysłowca i finansisty Adolfa Guyer-Zellera. W 1893 roku podczas wędrówki po regionie wyobraził sobie budowę tunelu kolejowego przez masyw górski, aby móc w ten sposób dotrzeć na szczyt Jungfrau. Zdecydował, że wybuduje linię kolejową na szczyt i jeszcze tego samego wieczoru naszkicował trasę.
Od samego początku było oczywiste, że wykorzystanie lokomotyw parowych na linii Jungfraubahn nie będzie możliwe, ponieważ dwie trzecie trasy miało przebiegać w tunelach. Z pomocą przyszli założyciele BBC, którzy w tym samym czasie planowali wykorzystanie energii elektrycznej w kolei.

Ceremonia otwarcia linii kolejowej Jungfraubahn miała miejsce w 1896 roku. Pierwszym odcinkiem zelektryfikowanym przez BBC i oddanym do eksploatacji była trasa pomiędzy KleineScheidegg a lodowcem Eiger. Ostatni odcinek, wiodący na Jungfraujoch, został ukończony w 1912 r. Oparta na innowacyjności filozofia obu przedsiębiorstw – Jungfraubahn oraz ABB – pozwoliła stworzyć nie tylko turystyczny cud świata, ale i trwałe partnerstwo.

Dostawca technologii

Jungfraubahn jest jedną z zaledwie czterech linii na świecie, na których wykorzystywany jest układ trójfazowy. Każdy z wagonów, przewożących pasażerów na szczyt Europy jest wyposażony w najnowocześniejsze systemy napędowe ABB, składające się z transformatora trakcyjnego oraz kompaktowego przekształtnika. Systemy trakcyjne przekształcają elektryczność z napowietrznych linii energetycznych do poziomów napięcia i częstotliwości odpowiednich dla silników pociągów i zapewniają systemom energetycznym potrzebne zasilanie.

Przekształtnik trakcyjny pełni w pewnym sensie funkcję „pedału gazu” w pociągu, a także jego skrzyni biegów i hamulca – umożliwia oddawanie energii wytworzonej w trakcie hamowania z powrotem do sieci. Takie rozwiązanie gwarantuje odpowiedni poziom efektywności energetycznej tej górskiej linii: trzy pociągi jadące w dół wytwarzają podczas hamowania energię wystarczającą do zasilenia jednego pociągu jadącego w górę.

Linia Jungfraubahn wykorzystuje także ograniczniki przepięć produkcji ABB. Urządzenia te chronią przed szkodliwymi przepięciami przejściowymi, które mogą występować na przykład w skutek uderzenia pioruna.

Pomimo położenia na dużej wysokości, linia Jungfraubahn jest czynna przez cały rok, również w ciężkich warunkach zimowych. Na otwartej części linii grubość pokrywy śnieżnej może w bardzo krótkim czasie przekroczyć metr. Od 2011 r., aby zapewnić punktualność zgodnie z jeszcze bardziej wymagającym rozkładem jazdy, w trakcie intensywnych opadów śniegu Jungfraubahn wykorzystuje specjalną lokomotywę StadlerRail z pługiem wirnikowym, który umożliwia regulację odległości, na jaką odrzucany jest śnieg, w przedziale od 15 do 35 metrów. Ta unikatowa lokomotywa jest również wyposażona w pług śnieżny o regulowanej wysokości oraz potężną dmuchawę do czyszczenia torów. Dwa silniki trakcyjne oraz dwa silniki wirników są zasilane przez transformator trakcyjny oraz przekształtnik produkcji ABB.

Wytwarzanie energii

Od 1908 r. większość energii potrzebnej do zasilania pociągów kursujących po linii Jungfraubahn pochodzi z elektrowni wodnej w pobliskim Lütschental. W 1939 r. BBC zainstalowała w elektrowni innowacyjny, statyczny przemiennik częstotliwości umożliwiający połączenie sieci trakcyjnej 40 Hz z siecią energetyczną 50 Hz. W ostatnich latach ABB dostarczyła do elektrowni rozdzielnicę w izolacji powietrznej.

Głównym punktem zasilania dla całego regionu Jungfrau jest stacja elektroenergetyczna Wilderswil należąca do spółki BKW. Na przełomie 2015 i 2016 r. BKW wymieniła i zmodernizowała istniejącą rozdzielnicę napowietrzną wysokiego napięcia na rozdzielnicę w izolacji gazowej (GIS) produkcji ABB, zapewniając tym samym bezpieczeństwo i ciągłość dostaw energii dla regionu.

Do 2012 r. wodę na Jungfraujoch oraz do leżących po drodze stacji dostarczano cysternami kolejowymi. Wymagało to przetransportowania 14 000 litrów wody każdego dnia i powodowało zmniejszenie liczby przewożonych pociągami pasażerów. Zastosowano jednak bardziej efektywne energetycznie rozwiązanie. Dwie wysokowydajne pompy zasilane silnikami oraz przemiennikami częstotliwości ABB pompują na Jungfraujoch wodę pod ogromnym ciśnieniem za pośrednictwem rurociągu o długości 7 km. Takie rozwiązanie przyczynia się do znacznego zmniejszenia ilości zużywanej energii.

Ponad milion pasażerów

Linia Jungfraubahn ma za sobą imponujące osiągnięcia: w 2000 r. przewiozła na Jungfraujoch około 500 000 pasażerów. W 2015 r. po raz pierwszy liczba ta przekroczyła milion. Ten ogromny skok – który pociągnął za sobą zapotrzebowanie na większą liczbę wagonów o większej pojemności – udało się osiągnąć przede wszystkim dzięki rozwojowi rynków azjatyckich, w szczególności Chin. Dzięki marce „Top of Europe” – szczyt Europy – Jungfraujoch stała się ukoronowaniem każdej wycieczki do Europy.
Partner działu

Partner działu:

Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Polacy pomogą w modernizacji europejskiego taboru

Innowacje

Polacy pomogą w modernizacji europejskiego taboru

Redakcja/inf. pras. 26 listopada 2022

Oferta ABB dla transportu szynowego

Innowacje

Oferta ABB dla transportu szynowego

Redakcja 22 września 2017

Zobacz również:

Polacy pomogą w modernizacji europejskiego taboru

Innowacje

Polacy pomogą w modernizacji europejskiego taboru

Redakcja/inf. pras. 26 listopada 2022

Oferta ABB dla transportu szynowego

Innowacje

Oferta ABB dla transportu szynowego

Redakcja 22 września 2017

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5