Partnerzy serwisu:
Biznes

Kongres Kolejowy wystartował

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
Elester
LTG Cargo
Harting

Data publikacji:
15-11-2023
Ostatnia modyfikacja:
15-11-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES
Kongres Kolejowy wystartował
Fot. Konrad Lechański
W Warszawie otwarto dziś (15 listopada) XIII edycję Kongresu Kolejowego. Zainteresowanie wydarzeniem, zorganizowanym tuż po otwarciu obrad X kadencji Sejmu, jest wyjątkowo duże.

Kongres Kolejowy to największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie konferencyjne w branży transportu szynowego, organizowane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR wspólnie z magazynem „Rynek Kolejowy” oraz Forum Kolejowym – Railway Business Forum. Ubiegłoroczna edycja Kongresu zgromadziła prawie 600 uczestników reprezentujących świat polityki, samorządów, nauki, biznesu i przemysłu.

Moment otwarcia Kongresu, który przypadł tuż po inauguracji sejmu X kadencji, skłaniał do podsumowań. - Te osiem lat zostawia nas z pewnym niedosytem, ale chciałem podziękować panom Ministrom za ten, nieraz trudny, dialog który zawsze prowadzony był z szacunkiem - mówił Adrian Furgalski, prezes ZDG TOR i przewodniczący Railway Business Forum.

Jak podkreślał Furgalski, środki unijne to “tlen” dla polskiej kolei. - Branżę bardzo bolał brak tych pieniędzy przez ostatnie dwa lata. Chcieliśmy robić więcej a tym czasem w ramach Europejskiego Roku Kolei musieliśmy zwalniać pracowników - wskazywał, porównując środki unijne z KPO wydawane już w innych krajach do lizania lizaka przez szybę. - Największym marzeniem branży jest to, żeby te pieniądze zostały wreszcie uruchomione - podsumował.

Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za kolej zauważył, że środki z CEF cały czas do Polski płynął. Podkreślił również, że z przetargów ogłoszonych przed wyborami z 2015 roku ostatnia umowa została podpisana dopiero w 2018 roku. - Teraz będzie inaczej, bo dokumentacje w nowym KPK są przygotowane na poziomie 90 procent - zapewnił. Dodał również, że w 2016 roku wykonanie inwestycji kolejowych miało wartość czterech miliardów złotych, a rok 2022 zamknął się wynikiem 11 mld złotych .

Istotne jest również to, żeby pieniądze wydać mądrze. - Dla rozwoju naszej branży musimy pracować nad tym, żeby po zakończeniu inwestycji pasażer odczuwał mocniej efekty a rozkład jazdy nie był loteryjką, tylko żeby był przewidywalny - podsumował Adrian Furgalski zdradzając jeszcze, że na początek lutego zaplanowano spotkanie branży z wskazanym przez nową koalicję ministrem infrastruktury.

Podczas wydarzenia odbędą się finały dwóch istotnych branżowych konkursów: Zielonych Nagród Kolejowych organizowanych przez Forum Kolejowe Railway Business Forum i redakcję Rynku Kolejowego oraz Dworca Roku z inicjatywy Fundacji ProKolej.
Partnerzy działu

EIB
Kolster
Elester
LTG Cargo
Harting

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5