Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Czechy: Będą pierwsze linie kolejowe pod wyłączną kontrolą ETCS

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
22-03-2024
Ostatnia modyfikacja:
21-03-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras UTK

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Czechy: Będą pierwsze linie kolejowe pod wyłączną kontrolą ETCS
fot. KOLEO
Czeski odpowiednik UTK Drážní úřad poinformował o wyłączaniu od 1 stycznia 2025 r. systemów klasy B oraz wyłącznym wykorzystywaniu systemu europejskiego systemu sterowania ETCS na części linii kolejowych w Republice Czeskiej.

Drážní úřad przekazał do Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego informację o planowanym wyłączeniu systemów klasy B na części linii kolejowych w Republice Czeskiej. Wyłączenia będą następować systematycznie od 1 stycznia 2025 r.

Od początku 2025 r. po wskazanych liniach będą mogły poruszać się wyłącznie pojazdy wyposażone w działający i kompatybilny system ETCS. System ETCS będzie w pełni funkcjonował po przeprowadzeniu testów kompatybilności ESC/RSC. Testy powinny zostać przeprowadzone dla każdego typu pojazdu.

Odcinki, na których systemy klasy B będą wyłączane od 1 stycznia 2025 r.:
 • Kolín – Praga (Praha-Libeň);
 • Praha-Běchovice Blatov – Praha-Běchovice;
 • Česká Třebová – Kolín;
 • Brzecław – Modřice;
 • Hrušovany u Brna – Židlochovice;
 • Hustopeče u Brna – Šakvice;
 • Adamov – Česká Třebová;
 • Prosenice – Česká Třebová;
 • Bogumin (miasto znajduje się przy granicy polsko-czeskiej) – Lipník nad Bečvou;
 • Przerów – Brzecław;
 • Przerów – Dluhonice;
 • Prosenice – Przerów.
Informacja o wyłączaniu systemów klasy B została uwzględniona w Krajowym Planie Wdrażania TSI Sterowanie z 2017 r. oraz była systematycznie przekazywana przez władze Republiki Czeskiej oraz zarządców infrastruktury - podkreśla Urząd Transportu Kolejowego.

Kiedy w Polsce? Nie wiadomo


A jak to wygląda w Polsce? - W przypadku systemów klasy B w Polsce obecnie trwają prace nad nowy Krajowym Planem Wdrażania TSI Sterowanie, który powinien zostać opublikowany do czerwca 2024 roku - odpowiada "Rynkowi Kolejowemu" rzecznik UTK Tomasz Frankowski. I dodaje, że zgodnie z dodatkiem H obecnie obowiązującej TSI Sterowanie krajowe plany wdrażania powinny obejmować, m.in. informację dotyczące wycofania systemów klasy B. - Obecnie obowiązujący KPW TSI Sterowanie z 2017 r. nie zawierał takich informacji. W związku z tym, wszystkie plany dotyczące wyłączenia systemów klasy B w Polsce będą możliwe do określenia dopiero po opublikowaniu nowego Krajowego Planu Wdrażania - wyjaśnia UTK.

- W Ministerstwie Infrastruktury trwają prace nad nowym Krajowym Planem Wdrażania TSI Sterowanie, który będzie skorelowany z Krajowym Programem Kolejowym do 2030 roku (z perspektywą do roku 2032), w celu zapewnienia dalszego finansowania projektów budowy systemu ERTMS w Polsce - potwierdza "RK" rzeczniczka MI Anna Szumańska. Unijny termin na opracowanie tych planów to 15 czerwca 2024 roku.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
 • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
 • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5