Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

PKP PLK podsumowuje prace modernizacyjne na Podlasiu

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
14-01-2024
Ostatnia modyfikacja:
12-01-2024
Źródło:
inf. pras PKP PLK

Podziel się ze znajomymi:

– Inwestycje kolejowe ze środków budżetowych i współfinasowanych z funduszy unijnych przyniosły pozytywne zmiany na kolei na terenie województwa podlaskiego – czytamy w komunikacie prasowy PKP PLK. Spółka podsumowała swoje działania w północno-wschodnim województwie.

Jak podają PKP PLK, mieszkańcy i podróżni korzystają z efektów inwestycji współfinansowanej ze środków unijnych z instrumentu CEF” Łącząc Europę”. Od grudnia 2023 r., dzięki postępowi prac modernizacyjnych między stacjami Łapy i Białystok, pociągi kursują już po dwóch nowych torach na całym podlaskim odcinku trasy Rail Baltica, z wyłączeniem stacji Łapy i Białystok, gdzie prace są kontynuowane. Na 4 stacjach i 12 przystankach podróżni wsiadają do pociągów z nowych, wygodniejszych peronów. W Uhowie nad Narwią bezpieczny ruch pociągów zapewniają dwa nowe mosty kolejowe.

Zmiany zaszły także w Białymstoku. Od września na stacji do dyspozycji podróżnych oddano częściowo 3 nowe perony, a nowa hala peronowa chroni przed opadami i zapewnia lepszy komfort podróży. Dyżurni nadzorują ruch pociągów na stacji z nowoczesnej nastawni, wyposażonej w urządzenia komputerowe, co zapewnia większą kontrolę i bezpieczeństwo. Etapami oddawano do użytku perony nowego przystanku Białystok Zielone Wzgórza, który zapewnił dodatkowy dostęp do kolei w mieście.

Prace w stolicy Podlasia będą kontynuowane – do tej pory na stacji Białystok zbudowano ok 35 km nowych torów oraz zabudowano 104 rozjazdy. W roku 2024 planowane jest zakończenie robót przy budowie peronów oraz tunelu pod torami oraz uzyskanie pełnej funkcjonalności stacji. Na ten rok zaplanowano także zakończenie przebudowy stacji Łapy, gdzie powstają nowe perony i trzy przejścia podziemne.

Wiadukty zwiększają bezpieczeństwo

Ważną częścią modernizacji podlaskiego odcinka linii Rail Baltica jest budowa skrzyżowań dwupoziomowych. Na odcinku Czyżew – Białystok zaplanowano budowę 25 bezkolizyjnych skrzyżowań. Kierowcy korzystają już między innymi z otwartych w ostatnim czasie obiektów w Czyżewie, Łapach i Niewodnicy. W budowie pozostaje 16 obiektów, które sukcesywnie będą oddawane do użytku. Na podlaskim odcinku Rail Balitca powstanie też 14 przejść podziemnych. Z bezpiecznych przepraw pod torami korzystają już podróżni na przystanku Białystok Zielone Wzgórza oraz na stacjach w Szepietowie i Czyżewie. Prace trwają w ośmiu lokalizacjach, a w miejscowościach Jabłoń Kościelna, Zdrody Nowe i Trypucie rozpoczną się w tym roku.

Inwestycja prowadzona jest w ramach projektu „Prace na linii E75 na odcinku Czyżew – Białystok”. Wartość całej inwestycji to prawie 3,4 mld zł, projekt współfinansowany jest ze środków instrumentu CEF „Łącząc Europę” – (Connecting Europe Facility – CEF). Więcej informacji o inwestycji na www.rail-baltica.pl.

Program Przystankowy ułatwia dojazdy

Jak czytamy w komunikacie prasowym, na terenie województwa podlaskiego w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 - 2025” przewidziano łącznie budowę lub modernizację 15 przystanków. Od 2023 r. na linii Sokółka – Suwałki mieszkańcy wygodniej mogą wyruszyć w podróż w lokalizacjach: Gliniszcze, Sidra, Różanystok, Balinka, Augustów, Augustów Port, Szczepki i Płociczno k. Suwałk. Na tej linii w budowie jest peron w Dąbrowie Białostockiej, a na modernizację peronu na przystanku Kamienna Nowa trwa postepowanie przetargowe.

Na linii Białystok – Czeremcha do gotowych peronów w Kleszczelach i Suchowolcach dołączył nowy przystanek Gregorowce Południowe. Trwają przetargi na modernizację przystanku Podbiele oraz budowę nowego – Repczyce Zalew, w pobliżu popularnego miejsca wypoczynku nad rzeką Nurzec.

Łączny koszt prac prowadzonych dotychczas w ramach Programu Przystankowego w województwie podlaskim to ponad 21 mln zł.

Co w ramach prac utrzymaniowych?

W ramach tzw. prac utrzymaniowych w roku 2023 na terenie województwa wykonano między innymi naprawy i regulację prawie 100 km torów i 62 rozjazdów. Wykorzystano 7,7 tys. podkładów i 40 tys. ton tłucznia. Bezpieczeństwo na skrzyżowaniach torów z drogami zapewniły naprawy jezdni na 18 przejazdach kolejowo-drogowych. Dla wygody podróżnych na peronach regularnie prowadzone są naprawy i wymiany elementów wyposażenia oraz oznakowania.

W ostatnim czasie podpisano umowę z wykonawcą prac w Hajnówce. Na stacji kolejowej powstanie nowy peron oraz zainstalowane zostaną dodatkowe urządzenia sterowania ruchem, zwiększające przepustowość stacji. Lepsze możliwości podróży zyskają mieszkańcy korzystający z połączeń dalekobieżnych.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Łódź – Koluszki: Wiadukt w Bedoniu jeszcze nieco później

Infrastruktura

Łódź – Koluszki: Wiadukt w Bedoniu jeszcze nieco później

Kasper Fiszer 27 grudnia 2023

Kutno – Toruń: Koniec modernizacji jednak w 2024 r.

Infrastruktura

Linie kolejowe: Czy pieniądze na modernizację wydajemy sensownie?

Infrastruktura

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Łódź – Koluszki: Wiadukt w Bedoniu jeszcze nieco później

Infrastruktura

Łódź – Koluszki: Wiadukt w Bedoniu jeszcze nieco później

Kasper Fiszer 27 grudnia 2023

Kutno – Toruń: Koniec modernizacji jednak w 2024 r.

Infrastruktura

Linie kolejowe: Czy pieniądze na modernizację wydajemy sensownie?

Infrastruktura

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5