Partnerzy serwisu:
Warte uwagi

W Belwederze wręczono nagrody laureatom konkursu REGIObohater

Dalej Wstecz
Data publikacji:
22-11-2018
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Przewozy Regionalne

Podziel się ze znajomymi:

WARTE UWAGI
W Belwederze wręczono nagrody laureatom konkursu REGIObohater
Fot. Przewozy Regionalne
W Belwederze odbyło się uroczyste zakończenie projektu Regiobohater. W spotkaniu, w którym udział wzięli m.in. przedstawiciele administracji publicznej oraz członkowie zarządu spółki Przewozy Regionalne, właściciela marki Polregio, wręczono nagrody kilkunastu zwycięzcom konkursu. Finał akcji połączono z wernisażem wystawy prezentującej dokonania 16 polskich regionalnych patriotów oraz zwiedzaniem Belwederu.

Wizyta w Belwederze – budynku, który jest jednym z symboli polskiej walki o niepodległość, była jedną z nagród w konkursie, w którym wzięło udział prawie 5 tys. osób. Zwycięzcy odebrali także czytniki książek oraz jako pierwsi mogli obejrzeć wystawę poświęconą REGIObohaterom. Zakończona właśnie kampania REGIObohater miała na celu wybór 16 – po jednym w każdym województwie – bohaterów walki o niepodległość Polski. W toku ogólnopolskiego plebiscytu, w którym wzięło udział kilka tysięcy osób, wybrano bohaterów, którzy przez najbliższe dwa lata będą patronami pociągów Polregio.

– Ocenialiśmy ponad 100 życiorysów, ale warto sobie uświadomić to, że tak naprawdę Polska odzyskała niepodległość po 123 latach i to były setki tysięcy ludzi, indywidualnych życiorysów, które przyczyniły się do tego, żeby ta niepodległość w 1918 roku nadeszła – powiedział Dariusz Gwizdała, Zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Członek Rady Programowej projektu REGIObohater.

– REGIObohater to unikatowe połączenie trzech obszarów, czyli 100-lecia niepodległości Polski, naszej regionalności i przywiązania do małych ojczyzn oraz kolei, która jest czymś więcej niż instytucją. Kolej to pewna ciągłość nie tylko gospodarcza, ale pewnego zaangażowania pozagospodarczego i patriotycznego – powiedział Andrzej Kensbok, Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu.

– Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy wygranej oraz dziękujemy za zaangażowanie w popularyzowanie wiedzy na temat bohaterów, którzy choć często doskonale znani są w lokalnych społecznościach, to jednak nie zawsze wiedza o ich bohaterskich czynach znana jest szerzej. Jesteśmy największym przewoźnikiem pasażerskim w Polsce, działamy blisko ludzi i ich codziennych potrzeb. Z tego względu cieszymy się, że akcja REGIObohater, ukierunkowana m.in. na lokalne społeczności, spotkała się z tak dużym zainteresowaniem – powiedział Krzysztof Zgorzelski, Prezes Zarządu Spółki Przewozy Regionalne.

– Przed rozpoczęciem programu „Niepodległa” przeprowadziliśmy badania społeczne, z których wniknęło, że Polacy chcą świętować w swoich małych ojczyznach, dlatego bardzo dziękujemy za organizację tego konkursu, ponieważ z ramienia instytucji kultury nie bylibyśmy w stanie zorganizować tak ważnej inicjatywy jak REGIObohater – powiedział Jan Kowalski, Dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.

Organizując kampanię poświęconą regionalnym bohaterom, POLREGIO chciało włączyć się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz podkreślić znaczenie lokalnych bohaterów w historii Polski. W czasie kampanii na dedykowanej stronie internetowej www.regiobohater.pl, która nadal funkcjonuje, można się było zapoznać z biogramami 100 osób, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. oraz miały szczególny wkład w budowanie polskości pośród lokalnych społeczności. Wyboru tych postaci dokonała Rada Programowa, w skład której weszli: Artur Soboń – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju (przewodniczący Rady Programowej), Dariusz Gwizdała – Zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Michał Góras – Szef Gabinetu Politycznego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Andrzej Kensbok – Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu.

Kampania REGIObohater jest objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Partnerem akcji jest Agencja Rozwoju Przemysłu – największy udziałowiec Spółki Przewozy Regionalne i Program „Niepodległa”, a partnerem medialnym Grupa Wydawnicza Polska Press.

Lista 16 REGIObohaterów:
  • Dolnośląskie – prof. Julian Czyżewski
  • Kujawsko-pomorskie – gen. Elżbieta Zawacka ps. "Zo"
  • Lubelskie - gen. Franciszek Kleeberg
  • Lubuskie - kpt. Edmund Lesisz
  • Łódzkie – rtm. Aleksander Napiórkowski
  • Małopolskie - ppłk Ludwik Iwaszko
  • Mazowieckie - Janusz Kusociński
  • Opolskie – ppłk Bohdan Stanisław Sołtys
  • Podkarpackie – płk Leopold Lis-Kula
  • Podlaskie - mjr Władysław Raginis
  • Pomorskie - ppor. Konrad Guderski ps. "Konrad"
  • Śląskie - Maria Kujawska
  • Świętokrzyskie – mjr Jan Piwnik ps. "Ponury"
  • Warmińsko-mazurskie - Michał Kajka ps. "Prawdziński"
  • Wielkopolskie – gen. Roman Abraham
  • Zachodniopomorskie - Ewelina Nowak
Szczegółowy opis każdego REGIObohatera znajdziecie tutaj.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5