Partnerzy serwisu:
Prawo i polityka

UTK wprowadza uproszczenie procedury. Chodzi o maszynistów

Dalej Wstecz
Partner działu

Hanton

Data publikacji:
05-03-2024
Ostatnia modyfikacja:
05-03-2024
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
UTK wprowadza uproszczenie procedury. Chodzi o maszynistów
Fot. archiwum
Urząd Transportu Kolejowego wprowadził ułatwienie dla przewoźników w systemie maszynista.gov.pl. Ma ono umożliwić łatwiejsze zarządzanie kompetencjami dotyczącymi znajomości taboru kolejowego przez maszynistów. 

Wśród danych przekazywanych do systemu maszynista.gov.pl znajdują się informacje o kompetencjach związanych ze znajomością obsługi taboru kolejowego. Niektóre formularze, jak np. informacja o przeprowadzonym sprawdzianie wiedzy i umiejętności lub wniosek o egzamin na świadectwo maszynisty, wymagają wskazania typów pojazdów kolejowych, których znajomość potwierdza dany egzamin. System nie pozwala na wprowadzanie dowolnych nazw – należy je wybrać  z pozycji z dostępnych w słowniku.

Wiele podmiotów rynku kolejowego w ramach swoich wewnętrznych regulacji wprowadziło łączenie podobnych do siebie typów pojazdów kolejowych w większe grupy m.in. w celu usprawnienia procesu nadzoru nad zarządzaniem kompetencjami swojego personelu. Aby umożliwić korzystanie z takiego rozwiązania w systemie maszynista.gov.pl przewidziano słownik rodzajów pojazdów kolejowych. Teraz każdy podmiot wydający świadectwo maszynisty może samodzielnie stworzyć i na bieżąco aktualizować pozycje w tym słowniku.

Grupowanie pojazdów w systemie maszynista.gov.pl było tematów rozmówi pomiędzy wiceministrem infrastruktury Piotrem Malepszakiem a prezesem Urzędu Transportu Kolejowego Ignacym Górą. - Ważnym zagadnieniem jest upraszczenie procedur dla przewoźników, tam gdzie rynek jest przeregulowany - deklaruje Malepszak, dodając, że współpraca z UTK układa się bardzo dobrze.  

Stworzenie nowego rodzaju pojazdu kolejowego polega na zgrupowaniu pod jedną nazwą kilku podobnych do siebie typów pojazdów kolejowych użytkowanych przez dany podmiot. Każdy przewoźnik i autoryzowany zarządca może stworzyć na własny użytek takie grupy i nadać im dowolnie wybrane przez siebie nazwy. Np. rodzaj „EU07” u jednego przewoźnika może obejmować typy: 4E oraz 303E a u drugiego 303Eb i 303Ec. Co ważne, zarządzanie słownikiem rodzajów pojazdów kolejowych będzie całkowicie w gestii przewoźników i zarządców infrastruktury a nie UTK. 
Partner działu

Hanton

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5