Partnerzy serwisu:
Pasażer

UTK: W 2018 więcej pasażerów i więcej towarów na torach

Dalej Wstecz
Data publikacji:
31-01-2019
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
UTK: W 2018 więcej pasażerów i więcej towarów na torach
Fot. ms, Rynek-Kolejowy.plzdjęcie ilustracyjne
W 2018 r. liczba przewiezionych pasażerów przekroczyła 310 milionów. Oznacza to wzrost o 6,7 mln pasażerów w porównaniu z 2017 r. Przewóz towarów był również rekordowy. W 2018 r. koleją przewieziono 250 mln ton towarów. To o 10 mln ton więcej niż w rok wcześniej.

W 2018 r. codziennie do pociągów wsiadało średnio 850 tys. osób - o ponad 18,4 tys. więcej niż rok wcześniej. Praca eksploatacyjna przewoźników pasażerskich osiągnęła poziom 165 mln pociągokilometrów, co oznacza wzrost o 2% w stosunku do 2017 r. Pociągi codziennie pokonywały drogę prawie 500 tys. km. Wykonano pracę przewozową na poziomie 21 mld pasażerokilometrów.

– Wzrost liczby pasażerów jest m.in. wynikiem powrotu podróżnych na linie uruchomione po modernizacji oraz lepszej oferty, trafiającej w ich potrzeby  – podsumowuje Ignacy Góra, prezes UTK. – Dzięki modernizacjom skraca się czas przejazdu. Przewoźnicy inwestują w zakup i modernizację taboru – to również jest ważny czynnik wpływający na wybór kolei jako środka transportu – dodaje.

Wzrosty w przewozach towarowych. Ze względu na budowę dróg i kolei

Przewoźnicy przewieźli ponad 250 mln ton towarów. Daje to wzrost o 4,3% w porównaniu z 2017 r. W przewozach towarowych rok 2018 upłynął przede wszystkim pod znakiem transportu materiałów budowlanych przeznaczonych do realizacji największych inwestycji infrastrukturalnych. Odnotowano również dalszy rozwój połączeń intermodalnych. Przewoźnicy poinformowali o wzroście zarówno w masie towarów, w pracy przewozowej oraz eksploatacyjnej. Jednym z parametrów, który istotnie wzrósł w stosunku do roku ubiegłego była średnia odległość przewozu jednej tony ładunku, z 229 km do 238 km.

– Poprawiający się stan infrastruktury kolejowej powinien wpłynąć na możliwość zapewnienia lepszej oferty przez przewoźników towarowych - mówi Ignacy Góra, Prezes UTK. - To z kolei powinno przyczynić się do wyrównania szans przewoźników drogowych i kolejowych oraz sprzyjać równoważeniu transportu.

Dane publikowane przez UTK w końcu stycznia 2019 r. obejmują podstawowe parametry rynku. Szczegółowe statystyki będą sukcesywnie publikowane w pierwszym kwartale 2019 r., natomiast pełne dane zostaną przedstawione w "Sprawozdaniu z funkcjonowania rynku transportu kolejowego w 2018 r.", które ukaże się do końca lipca.

Jak rozkładają się przewozy pasażerskie w Polsce?

W Polsce wciąż najwięcej pasażerów wożą Przewozy Regionalne, będące operatorem regionalnym w większości województw. Ich udział w rynku przewozowym zmalał jednak nieznacznie z 26,31% w 2017 roku do 26,17%. Także drugiemu z największych operatorów regionalnych: Kolejom Mazowieckim, udział w rynku spadł z 20,44% w 2017 do 19,24% w 2018 roku. Bez wątpienia jest to efekt prowadzenia do jesieni 2018 roku dwóch ważnych inwestycji PKP PLK w Warszawie: modernizacji linii obwodowej i linii 447. Widać to też w spadku liczby podróżnych w pociągach warszawskiej SKM – z 7,60% do 6,10%. Pomimo tego, jeśli weźmiemy pod uwagę wyniki WKD (obecnie 2,77% rynku przewozów) to okaże się, że pociągami aglomeracyjnymi i regionalnymi, z wyłączeniem krótkich przejazdów pociągami PKP Intercity w tym regionie, podróżuje na Mazowszu 28,1% pasażerów, którzy w ogóle poruszają się koleją po Polsce.

Koleje Śląskie, ŁKA, Koleje Dolnośląskie, Koleje Małopolskie i Koleje Wielkopolskie zwiększyły swój udział w procencie przewożonych po kraju pasażerów. Jeśli doliczymy do tego WKD i SKM Warszawa okaże się, że przewoźnicy samorządowi mają już w Polsce 44,5% ogółu pasażerów kolei.

Wrósł też udział PKP Intercity w wolumenie przewozów. W 2017 roku wszyscy klienci dalekobieżnych pociągów stanowili 14,11%, w 2018 – 14,87%. Niezmiennie PKP Intercity wykonuje największą pracę przewozową, równą 52,72% całości przewozów. Jest to związane z charakterem przejazdów międzymiastowych na duże odległości.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Z których stacji korzysta najwięcej pasażerów? [dane]

Infrastruktura

Z których stacji korzysta najwięcej pasażerów? [dane]

inf. pras oprac. JM 19 lipca 2023

AllRail: Otwarcie rynku pomoże chronić klimat

Świat

AllRail: Otwarcie rynku pomoże chronić klimat

Roman Czubiński 18 lipca 2023

Rosną kolejowe przewozy materiałów niebezpiecznych

Biznes

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Z których stacji korzysta najwięcej pasażerów? [dane]

Infrastruktura

Z których stacji korzysta najwięcej pasażerów? [dane]

inf. pras oprac. JM 19 lipca 2023

AllRail: Otwarcie rynku pomoże chronić klimat

Świat

AllRail: Otwarcie rynku pomoże chronić klimat

Roman Czubiński 18 lipca 2023

Rosną kolejowe przewozy materiałów niebezpiecznych

Biznes

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5