Partnerzy serwisu:
Prawo i polityka

UTK przyznał otwarty dostęp Polregio, RegioJet, KD i KM

Dalej Wstecz
Partner działu

Hanton

Data publikacji:
29-12-2020
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
UTK przyznał otwarty dostęp Polregio, RegioJet, KD i KM
Fot. Mariusz Kozłowski, SM42.pl
Na przełomie listopada i grudnia 2020 r. Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wydał 11 decyzji administracyjnych przyznających czterem przewoźnikom kolejowym prawo otwartego dostępu do infrastruktury kolejowej.

Jak czytamy w komunikacie, prezes UTK wydał pozytywne decyzje czterem przewoźnikom kolejowym:
  • Polregio sp. z o.o. – 8 decyzji,
  • Koleje Mazowieckie – KM sp. z o.o. – 1 decyzja,
  • Koleje Dolnośląskie S.A. – 1 decyzja.
  • RegioJet a.s. – 1 decyzja.
Jawne wersje decyzji zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym prezesa UTK. Można je znaleźć tutaj. Najwięcej tras otrzymało Polregio, które na razie z powodu pandemii zawiesiło połączenia komercyjne uruchomione w oparciu o już uzyskane decyzje. O szczegółach wniosku RegioJet złożonego na początku stycznia pisaliśmy tutaj. Warto z kolei zauważyć, że decyzja dla Kolei Mazowieckich dotyczy trasy pociągu Słonecznego z Warszawy jedynie do Trójmiasta.

- Cieszę się, że mogłem wydać kolejne decyzje w sprawie otwartego dostępu. Jestem przekonany, że wydanie tych rozstrzygnięć przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności na torach. Pasażerom zostaną zapewnione dodatkowe połączenia, całoroczne i sezonowe, stanowiące uzupełnienie podstawowej oferty przewozowej w ramach kontraktów służby publicznej – stwierdza dr inż. Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego cytowany w komunikacie.

Jeszcze trudniej o otwarty dostęp


Jak podaje urząd, dla 10 decyzji administracyjnych podstawę prawną rozpatrzenia sprawy stanowiły regulacje rozporządzenia 869/2014. Akt ten utracił moc od 12 grudnia 2020 r. Oznacza to, że podstawę prawną dla niezakończonych oraz przyszłych postępowań dotyczących otwartego dostępu będzie stanowiło rozporządzenie 2018/1795. Jedną z najważniejszych modyfikacji przewidzianych w rozporządzeniu 2018/1795 jest przekazanie przez aplikanta właściwemu zarządcy infrastruktury oraz Prezesowi UTK powiadomienia o planowanym wykonywaniu nowej usługi z odpowiednim wyprzedzeniem - na co najmniej 18 miesięcy przed wejściem w życie rocznego rozkładu jazdy pociągów, w którym ma być realizowana usługa w ramach otwartego dostępu. W przypadku wydania pozytywnej decyzji przez organ regulacyjny zachowanie tego terminu ma stanowić gwarancję uruchomienia przewozów w terminie określonym przez aplikanta - podaje urząd.

Obawy przed wprowadzeniem w życie nowych przepisów wyrażali już wcześniej niektórzy przewoźnicy. Jak już pisaliśmy, wydawanie decyzji o otwartym dostępie już wcześniej trwało w Polsce bardzo długo-nawet kilkanaście miesięcy. Składanie wniosków na półtora roku przed uruchomieniem połączeń może bardzo utrudnić uruchamianie przewozów bardziej elastycznym przewoźnikom w zmiennych warunkach gospodarczych. Więcej na ten temat pisaliśmy w Raporcie w nr 8-9/2020 Miesięcznika Rynek Kolejowy.
Partner działu

Hanton

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Otwarty dostęp w praktyce Prezesa UTK

Komentarze

Otwarty dostęp w praktyce Prezesa UTK

Ignacy Góra 13 lipca 2023

Allrail: Gratulujemy UTK szybkiej decyzji o otwartym dostępie dla SKPL

Prawo i polityka

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Otwarty dostęp w praktyce Prezesa UTK

Komentarze

Otwarty dostęp w praktyce Prezesa UTK

Ignacy Góra 13 lipca 2023

Allrail: Gratulujemy UTK szybkiej decyzji o otwartym dostępie dla SKPL

Prawo i polityka

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5