Partnerzy serwisu:
Biznes

UTK: Prognozy cen energii nie nastrajają optymistycznie

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Data publikacji:
23-05-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
rynek kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES
UTK: Prognozy cen energii nie nastrajają optymistycznie
Fot. ms (zdjęcie ilustracyjne)
Prezes Urzędu Transportu Kolejowego zorganizował spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Infrastruktury, przewoźników kolejowych i PKP Energetyki w sprawie wzrostu cen energii elektrycznej. Uczestnicy spotkania wyrazili duże zaniepokojenie związane z rosnącymi kosztami zakupu energii elektrycznej. Przewoźnicy wskazywali na trudności w zbilansowaniu swojej działalności, zwracali również uwagę na problemy z planowaniem wydatków na najbliższe lata. Z uwagi na spodziewane dalsze wzrosty cen, debatowano na temat możliwości systemowego rozwiązania tego problemu.

Spotkanie zostało zorganizowane w związku z docierającymi do prezesa UTK informacjami, dotyczącymi trudności w zbilansowaniu działalności przewoźników kolejowych w wyniku wzrostu kosztów zużycia energii elektrycznej. Przedstawiciele przewoźników wyrazili swoje zaniepokojenie sytuacją panującą obecnie na rynku energii. Znaczny wzrost cen, przewyższający możliwości finansowe przedsiębiorstw działających na rynku kolejowym, a także niestabilność cen energii na rynku hurtowym, to największe problemy zgłoszone przez uczestników spotkania.

W trakcie spotkania stwierdzono, że sytuacja na rynku energii stanowi narastający problem, którego efektem mogą być m.in. podwyżki cen biletów oraz ryzyko innych radykalnych działań, takich jak np. ograniczenie oferty przewozowej. Sytuacja jest szczególnie dotkliwa w przypadku tych przewoźników, którzy w okresie pandemii i wprowadzonych ograniczeń w podróżowaniu utrzymywali istniejące połączenia. Spadek liczby podróżnych przełożył się na spadek przychodów uzyskiwanych ze sprzedaży biletów, natomiast koszty zakupu energii systematycznie rosły. Koszty zakupu energii wzrosły także dla przewoźników towarowych, których sytuacja może zmusić do poniesienia cen za świadczenie usług przewozowych, a w niektórych przypadkach może stanowić zagrożenie dla dalszego istnienia przedsiębiorstw.

Zgodnie z prezentowanymi informacjami, prognozy na rok 2022 również nie nastrajają optymistycznie – przewidywane są dalsze wzrosty cen energii. Dla branży kolejowej prognozy mówią nawet o dwukrotnych podwyżkach cen w stosunku do lat ubiegłych, wg. niektórych przewoźników koszty te mogą wzrosnąć nawet o 120%.

Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że konieczne są zmiany systemowe w postaci dotacji celowych czy zmian w naliczaniu opłat za energię elektryczną. Przedstawiciele PKP Energetyka wskazywali również na działania zmierzające do zmniejszenia zużycia wolumenu energii przez przewoźników poprzez wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań technicznych, pozwalających na efektywniejsze zarządzenie energią. Stwierdzono również, że rola kolei jest kluczowa dla osiągnięcia celów Europejskiego Zielonego Ładu, w tym ograniczenia emisji z transportu. Problem będzie omawiany przez UTK z Ministerstwem Infrastruktury.
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5