Partnerzy serwisu:
Prawo i polityka

UTK: Koleją bezpiecznie na wakacje

Dalej Wstecz
Partner działu

Hanton

Data publikacji:
15-07-2020
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
UTK: Koleją bezpiecznie na wakacje
fot. Łukasz Piotrowski, sm42.pl
Krótki czas przejazdu z pominięciem korków, wygodne i bezpieczne warunki podróżowania sprawiły, że kolej od lat jest ulubionym wakacyjnym środkiem transportu. Aktualnie, w dobie pandemii COVID-19, podróż pociągiem nadal pozostaje doskonałą i bezpieczną alternatywą wobec przejazdu samochodem – zapewnia Urząd Transportu Kolejowego.

Przewoźnicy sukcesywnie wznawiają kursowanie kolejnych pociągów, w tym również funkcjonowanie połączeń międzynarodowych i usług gastronomicznych oraz sypialnych, które zostały zawieszone z powodu pandemii COVID-19. Dzięki temu koleją ponownie można dojechać do wielu miejscowości turystycznych. Część spółek kolejowych ma w swoich taryfach wiele atrakcyjnych ofert umożliwiających zakup biletów w niższych cenach, dzięki którym na upragniony urlop możemy pojechać nie tylko wygodnie, ale i tanio.

– W tym roku większość osób z pewnością wybierze urlop w kraju. Mam nadzieję, że wszystkie działania podjęte przez przewoźników przekonają pasażerów do ponownego wyboru kolei jako bezpiecznego środka transportu na upragniony wyjazd wakacyjny. Wysokie zasady bezpieczeństwa, nowoczesne rozwiązania umożliwiające planowanie podróży bez wychodzenia z domu oraz komfortowe warunki podróży to najlepszy początek wakacyjnej przygody, dlatego jestem przekonany, że w te wakacje statystyki przewozowe będą równie wysokie jak w minionych latach – mówi dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Czystość i higiena

Przewoźnicy dokładają wszelkich starań, aby pasażerowie podczas podróży mogli czuć się bezpiecznie. W związku z tym została zwiększona częstotliwość mycia oraz dezynfekcji taboru. Cyklicznie dezynfekowane są kluczowe miejsca i elementy wyposażenia wagonów, z którymi mamy bezpośredni kontakt, m.in. klamki, poręcze, przyciski otwierania drzwi czy toalety. Na pokładach wielu pociągów czy na dworcach kolejowych znajdziemy również ogólnodostępne środki do dezynfekcji rąk.

Ponadto pracownicy drużyn konduktorskich zostali wyposażeni w maseczki i rękawiczki ochronne, żele do dezynfekcji rąk oraz środki do odkażania terminali mobilnych.

Zachowanie zasad bezpieczeństwa

Na stacjach kolejowych i w pociągach możemy usłyszeć i przeczytać komunikaty przypominające o obowiązujących rygorach sanitarnych. Na drzwiach pociągów znajdziemy plakaty informujące o limicie przewożonych osób.

Pamiętajmy, że w transporcie publicznym pasażerowie nadal zobowiązani są do zakrywania nosa i ust maseczką, przyłbicą, kawałkiem materiału lub w inny sposób podczas całej podróży[1]. Ponadto przewoźnicy muszą stosować limity dotyczące liczby przewożonych osób[2]. Zgodnie z aktualnymi przepisami obowiązującymi od 1 czerwca 2020 r., przewoźnicy mają do wyboru zastosowanie jednego z dwóch limitów. Mogą przewozić w tym samym czasie maksymalnie tylu pasażerów, ile wynosi:

– 100% liczby miejsc siedzących albo

– 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej środka transportu.

W pociągach dalekobieżnych PKP Intercity wprowadzona została blokada sprzedaży biletów, gdy wszystkie miejsca do siedzenia zostały wyprzedane. Z tego względu z zakupem biletu nie należy zwlekać do ostatniej chwili przed wyjazdem.

Troska o innych i wygoda planowania podróży

Swoją podróż możemy zaplanować bez wychodzenia z domu, korzystając z internetowych wyszukiwarek rozkładów jazdy lub kontaktując się z przewoźnikiem za pośrednictwem infolinii. Warto także kupić bilet przez internet lub aplikację mobilną, unikając w ten sposób niepotrzebnych wizyt na dworcu. Kupowanie biletów z wyprzedzeniem pozwala przewoźnikom na efektywne dostosowywanie zestawień pociągów do zapotrzebowania.
Partner działu

Hanton

Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5