Partnerzy serwisu:
Pasażer

Szybciej z Bielska-Białej do Krakowa od czerwca

Dalej Wstecz
Data publikacji:
18-05-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RK

Podziel się ze znajomymi:

Od czerwcowej korekty rozkładu jazdy pociągi z Bielska-Białej do Krakowa Głównego pojadą dużo krócej. Pociągi przestaną jeździć przez stację Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona. Przejazd przez Lanckoronę wymuszał obrót składu. Dzięki łącznicy kolejowej czas przejazdu skróci się nawet o pół godziny.

Zgodnie z danymi, które są w Portalu Pasażera, pociągi z Bielska-Białej do Krakowa Głównego zaczną jeździć odbudowaną łącznicą Kalwaria Zebrzydowska Północ-Kalwaria Zebrzydowska Zachód. Wybudowana pierwotnie w 1938 roku łącznica została rozebrana po wojnie w 1947 roku. Teraz,  po siedemdziesięciu pięciu latach, łącznica powróciła, a wraz z nią krótszy czas przejazdu pociągów.

Obecnie najdłuższy czas przejazdu pociągu z Bielska-Białej do Krakowa Głównego to trzy godziny i dwanaście minut, od czerwca będą to dwie godziny i czterdzieści pięć minut. Średni czas przejazdu z Bielska-Białej do Krakowa w obecnym rozkładzie jazdy to dwie godziny pięćdziesiąt trzy minuty, a od czerwca dwie godziny trzydzieści osiem minut, a więc podróżni pojadą średnio kwadrans krócej. W drodze powrotnej skrócenie czasu przejazdu jest podobne, ale rekordowe skrócenie czasu jazdy wynosi w dwóch przypadkach odpowiednio dwadzieścia siedem i dwadzieścia dwie minuty.

Mogłoby być jeszcze krócej, być może o kolejnych 20 minut, gdyby linia 117 od Bielska do Kalwarii przeszła całkowity, a nie jedynie częściowy remont. Piszemy o tym tutaj.

Zawieszenie kursów autobusowych

Jak wskazują aktywiści strony na Facebooku Linia Kolejowa 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorna - Bielsko-Biała Główna prywatny przewoźnik, który realizował kursy z Bielska-Białej do Krakowa zaprzestał działalności przewozowej na tej trasie od 24 kwietnia 2023 r. Według osób, które promują połączenia kolejowe, przyczyniły się do tego liczne kontrole prowadzone przez Inspekcję Transportu Drogowego i nieprawidłowości, które stwierdzili. Drugą stroną medalu były duże braki kadrowe, przez co kursy często wypadały, a ludzie przesiedli się do wygodniejszych pociągów, w których jest po prostu taniej.

Petycja o nowe połączenia i rozszerzenie taryfy aglomeracyjnej

Jednocześnie z tym samym czasie w intrenecie pojawiła się także petycja o zwiększenie ilości połączeń na trasie, która zostanie przedstawiona marszałkom województw małopolskiego i śląskiego. Obecnie petycję, którą można znaleźć pod tym linkiem, podpisało już prawie dwa tysiące osób.

Polregio, które realizuje połączenia, zapowiedziało także, rozszerzenie strefy II "Taryfy Aglomeracyjnej Kraków" do stacji Kalwaria Zebrzydowska. Przed oddaniem łącznicy oferta była ważna tylko do stacji Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Czyżew: Zakończenie modernizacji stacji jeszcze w tym roku

Infrastruktura

Czyżew: Zakończenie modernizacji stacji jeszcze w tym roku

Kasper Fiszer 25 października 2022

Noc parówek w Warszawie, czyli święto tramwajów 13N

Tabor i technika

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Czyżew: Zakończenie modernizacji stacji jeszcze w tym roku

Infrastruktura

Czyżew: Zakończenie modernizacji stacji jeszcze w tym roku

Kasper Fiszer 25 października 2022

Noc parówek w Warszawie, czyli święto tramwajów 13N

Tabor i technika

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5