Partnerzy serwisu:
Pasażer

Śląski marszałek wyjaśnia, dlaczego pociągi do Cieszyna i Wisły jeszcze nie pojadą

Dalej Wstecz
Data publikacji:
07-06-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
rynek kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Śląski marszałek wyjaśnia, dlaczego pociągi do Cieszyna i Wisły jeszcze nie pojadą
Fot. ms (zdjęcie ilustracyjne)
Brak reaktywacji pociągów ze Skoczowa do Cieszyna z 1 lipca budzi spore zdziwienie, bowiem infrastruktura kolejowa po modernizacji jest już niemal gotowa. Marszałek województwa śląskiego wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje, choć są to wyjaśnienia mało przekonujące. Przy okazji poznaliśmy też projektowaną od grudnia liczbę par pociągów do Cieszyna i Wisły.

Kolejowy aktywista i redaktor portalu Koleje Śląskie Cieszyńskiego Błażej Forjasz postanowił dokładnie wypytać marszałka województwa śląskiego, Jakuba Chełstowskiego, o przyczyny opóźnienia reaktywacji pociągów do Cieszyna i Wisły od strony Skoczowa.

W sieci płynie prąd i czeka na pociągi

Forjasz zaznacza, że na linii nr 190 między Skoczowem a Cieszynem płynie już prąd elektryczny, a tory są gotowe, natomiast na szlaku Goleszów – Cieszyn trwają obecnie prace końcowe związane z zawieszeniem sieci trakcyjnej, budową elementów małej architektury na przystankach Cieszyn Uniwersytet, Bażanowice oraz Goleszów Górny. PKP Polskie Linie Kolejowe informują, że termin oddania do użytku linii do Cieszyna, a co za tym idzie możliwość przejazdu odcinkiem Skoczów – Cieszyn, jest wyznaczony na 1 lipca 2022 roku. Jednak pociągi Kolei Śląskich, ani żadnego innego pasażerskiego operatora, tego dnia nie pojadą. Dlaczego?

W piśmie urzędnicy marszałka informują, że w Regulaminie Sieci 2021/2022 brak było linii 190 na odcinku od Skoczowa do Cieszyna, a to „wiązało się z brakiem możliwości złożenia zamówienia oraz wytrasowania pociągu w rocznym rozkładzie jazdy 2021/2022”. To zaskakujące wyjaśnienie. Np. Koleje Dolnośląskie nie mają bowiem problemu z uzyskaniem od PKP PLK możliwości wjazdu np. na zrewitalizowaną właśnie linię do Sobótki i Świdnicy, choć taka możliwość pojawiła się w połowie obowiązywania rocznego rozkładu jazdy. Takie przykłady można mnożyć, także jeśli chodzi o reaktywację linii, gdzie wjeżdżało np. Polregio.

Jakiego jeszcze argumentu używa urząd, aby pociągi z Cieszyna do Goleszowa i Skoczowa nie pojechały? Tego dotyczącego czterodniowych (!) robót na infrastrukturze pomiędzy Kobiórem a Pszczyną w dniach 8-12 sierpnia. Te prace, realizowane poza zrewitalizowaną linią, zdaniem urzędu „mogą uniemożliwić odpowiednie skorygowanie rozkładu jazdy pod uruchomienie nowych pociągów, zaś to z kolei przyczyni się do zmian w kursowaniu pociągów Skoczów – Cieszyn już w pierwszych dniach kursowania”. Zdaniem urzędu lepiej więc tego pociągu nie uruchamiać…

Podobnej argumentacji używa urząd w wypadku linii 191 na odcinku Ustroń – Wisła Głebce. Tutaj jednak PLK udostępni linię od 4 września.

Realny powód? Niskie prędkości w pierwszych tygodniach od uruchomienia

Z Systemu Konstrukcji Rozkładów Jazdy (SKRJ) spółki PKP Polskie Linie Kolejowe wynika, że linia kolejowa nr 190 na odcinku Skoczów – Cieszyn przejdzie odbiory techniczne do 30 czerwca, a następnie przez dwa tygodnie będzie miała miejsce „wstępna eksploatacja w okresie z prędkością obniżoną do 40 km/h z ograniczeniami do 20 km/h na przejazdach, od 15 lipca 2022 możliwe będzie zaś uruchomienie linii z pełnymi parametrami technicznymi (prędkość maksymalna 80 km/h z ograniczeniami prędkości do 60-70 km/h na części łuków). Te pierwsze ograniczenia lepiej przemawiają za wstrzymaniem się z „rozruchem” linii niż wspomniane argumenty marszałka. Podróż z takimi prędkościami nie jest bowiem zachęcająca dla potencjalnych, nowych pasażerów.

Z kolei, jak informuje Błażej Forjasz na podstawie danych z SKRJ, na linii kolejowej 191 z Goleszowa do Wisły odbiory techniczne będą trwać do 30 września. Wstępna eksploatacja będzie mieć miejsce przez następne dwa tygodnie na podobnych zasadach jak na linii 190, a dopiero od 15 października 2022 możliwe będą kursy z maksymalnymi dla linii prędkościami (80 km/h między Ustroniem a Wisłą Obłaziec z ograniczeniami prędkości do 60-70 km/h na pozostałej części linii).

Pociągi łączone w pary w Goleszowie

Wygląda na to, że pociągi Kolei Śląskich ruszą z Cieszyna do Goleszowa 4 września, a z Wisły do Goleszowa i dalej w kierunku Katowic dopiero w grudniu. Ile ich będzie?

Od 11 grudnia KŚ uruchamiać będą 8 par pociągów na odcinku Chybie Mnich – Wisła Głębce (pociągi relacji Katowice – Wisła Głębce). W dni wolne od pracy będzie 10 par pociągów (7 par z Wisły do Katowic, 1 para z Wisły do Częstochowy, 2 pary z Wisły do Gliwic (jedna para przez Knurów i Rybnik). Na odcinku Goleszów – Cieszyn będzie kursować 7 par pociągów i 6 w dni wolne od pracy. W Goleszowie pociągi z Cieszyna będą łączone z pociągami z Wisły i dalej będą zmierzać w kierunku Katowic i wspomnianych wyżej miast dla relacji z Wisły.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Mazowieckie EN57 ponownie jadą na Śląsk

Tabor i technika

Mazowieckie EN57 ponownie jadą na Śląsk

Michał Szymajda 07 lipca 2023

Ilu podróżnych jeździ między Skoczowem i Cieszynem?

Biznes

Jedna oferta na nowe zespoły trakcyjne dla Kolei Śląskich

Tabor i technika

Koleje Śląskie znów chcą wynająć cztery ezety

Tabor i technika

Koleje Śląskie znów chcą wynająć cztery ezety

Michał Szymajda 02 czerwca 2023

Zobacz również:

Mazowieckie EN57 ponownie jadą na Śląsk

Tabor i technika

Mazowieckie EN57 ponownie jadą na Śląsk

Michał Szymajda 07 lipca 2023

Ilu podróżnych jeździ między Skoczowem i Cieszynem?

Biznes

Jedna oferta na nowe zespoły trakcyjne dla Kolei Śląskich

Tabor i technika

Koleje Śląskie znów chcą wynająć cztery ezety

Tabor i technika

Koleje Śląskie znów chcą wynająć cztery ezety

Michał Szymajda 02 czerwca 2023

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5