| Łukasz Kuś, Rynek Kolejowy ⚫ 20.01.2016 ⚫
531
W środę 13 stycznia otwarto nowe stanowisko dydaktyczne w laboratorium sterowania ruchem kolejowym na Wydziale Transportu PW. Urządzenia i modele dostarczyła Olsztyńska firma Kolster, która jest kolejnym przedsiębiorstwem z którym warszawska uczelnia podejmie współpracę. Zapytaliśmy przedstawiciela Politechniki Warszawskiej, jakie znaczenie ma ta współpraca dla uczelni.
Rynek Kolejowy: Co zyskuje uczelnia dzięki współpracy z przemysłem?
Wiesław Zabłocki, profesor Politechniki Warszawskiej: - Te nowe labolatoria są punktem wyjścia i pewną formą integracji obecnie studiujących z nowymi technologiami w technice sterowania ruchem kolejowym. Jest to bezcenne doświadczenie i znaczenie dla kształcenia studentów na poziomie inżynierskim i magisterskim. Ponad to jest to również doskonałe zaplecze badawcze dla prac dyplomowych i magisterskich, a nawet prac doktorskich.
Jak duże jest zainteresowanie studentów wydziału transportu zagadnieniami kolejowymi? Czy przemysł nie ma problemu z brakiem odpowiednich specjalistów?
- Sama specjalność sterowania ruchem kolejowym w znaczeniu techniki jest w zasadzie taką specjalnością nieco oryginalną i nie jest to specjalność powszechna natomiast zainteresowanie studentów wzrasta, chociażby z tego względu, że poszukuję teraz asystenta i nie mogę znaleźć chętnego do pracy na Politechnice Warszawskiej, bo są rozchwytywani przez firmy. Nie ma teraz tygodnia bym nie odbierał telefonu od firm, którzy są zainteresowania naszymi absolwentami. Każdy absolwent po specjalności sterowania ruchem kolejowym, który chce podjąć pracę w branży znajduje ją bez dłuższego oczekiwania. Zainteresowaniem cieszy się logistyka transportu kolejowego i tu absolwenci też nie mają problemów z znalezieniem pracy.
Politechnika Warszawska rozpoczyna współpracę z firmą Kolster. Czy dostrzega Pan zainteresowanie przemysłu współpracą z nauką? Czy przemysł jest innowacyjny?
- Taką współpracę prowadzimy już z kilkoma firmami, ale dotychczas nowe technologie do nas napływały z zagranicy poprzez transfer technologii. Chcielibyśmy mieć udział w rozwijaniu technologii. Zależy nam na pozyskiwaniu technologii w sensie handlowym. Przemysł chce sprzedawać nowoczesne produkty, ale chcemy też mieć otwarcie rynku na nasze innowacje, które sami wprowadzimy i wdrożymy do tych technologii importowanych. To jest nasz główny problem, że nowoczesne technologie i produkty są importowane ale nie rozwijamy się. Rozwijamy się tylko w sensie dostępu do technologii ale sami nie możemy ich wytwarzać. Myślę że to się powoli zmienia, ale nadal np. jeśli potrzebujemy oprogramowanie żeby wykonać projekt sterowania na stacji to oprogramowanie jest wykonywane np przez specjalistów ze Szwecji.
Więcej z regionu:
Warszawa (5373)Czytali Maciej i Tomasz Knapikowie
2,1k
Pasażer Dobra wiadomość dla pasażerów przywiązanych do głosu Tomasza Knapika w autobusach i tramwajach. W nowych zapowiedziach przystankowych usłyszymy go razem z synem Maciejem, na co dzień dziennikarzem telewizyjnym.
Modlin: Lipiec najlepszym miesiącem w historii lotniska
476
Infrastruktura W lipcu z usług lotniska skorzystało 329 527 pasażerów i obsłużono na nim 2 180 operacji lotniczych. Stanowiło to odpowiednio 110,9% wolumenu pasażerów i 115,3% operacji startów i lądowań w stosunku do analogicznego okresu roku 2019. To również najlepszy przewozowo miesiąc w historii lotniska.
Czy Poznań podniesie ceny biletów komunikacji miejskiej?
662
Pasażer Coraz więcej mówi się o rosnących kosztach funkcjonowania komunikacji miejskiej. Ten problem dotyka również stolicę Wielkopolski, dlatego prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak sugeruje, że miasto mogą czekać podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej. Konkretów jak na razie jednak nie ma, choć alternatywą może być cięcie połączeń lub ograniczanie innych wydatków miasta.
Trwa budowa tunelu pod torami w Legionowie [zdjęcia]
936
Infrastruktura W Legionowie powstaje nowe bezkolizyjne skrzyżowanie. Gotowa betonowa konstrukcja tunelu jest już pod czterema torami z pięciu. Budowane są drogi dojazdowe.
Modernizacja torowiska w Katowicach Załęże
356
Infrastruktura Trwa przebudowa torowiska w ciągu jednej z głównych linii tramwajowych aglomeracji śląskiej. Katowickie Załęże zyska zmodernizowane torowisko od przystanku Wiśniowa Załęże do skrzyżowania z ulicą Bracką. Prace realizowane przez KZN Rail poprawią mobilność komunikacji miejskiej i wygodę podróżnych.
Rzeszów: Historyczny rekord w Jasionce. Pasażerów więcej niż przed pandemią
1,1k
Biznes Prawie 97 tysięcy pasażerów skorzystało w lipcu z usług portu lotniczego Rzeszów-Jasionka. To o 14 proc. więcej niż w najlepszym dotąd miesiącu w dziejach podrzeszowskiego lotniska, jakim był sierpień 2019 roku.
Oficjalnie: Wizz Air Abu Dhabi wznowi loty do Rosji
1,4k
Prawo i polityka Wizz Air Abu Dhabi wznowi loty do Rosji jeszcze w październiku tego roku. Ultraniskokosztowy przewoźnik pierwotnie rozpoczął oferowanie trasy w grudniu 2021 roku, ale został zmuszony do zaprzestania obsługi lotów z powodu wojny między Rosją a Ukrainą pod koniec lutego tego roku. Kilka miesięcy później Wizz Air ogłosił zawieszenie wszystkich lotów do Rosji do 30 października włącznie.
Gdańsk wybrał projektanta ulicy i tramwaju wzdłuż tzw. Drogi Zielonej
1,1k
Zintegrowany transport Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska rozstrzygnęła przetarg na projekt budowy tzw. Drogi Zielonej. Inwestycja zakłada budowę ok. 2,6 km torowiska tramwajowego między al. Hallera i Chłopską w ciągu Obrońców Wybrzeża i Czarnego Dworu.
Dworzec w Tczewie nie będzie taki pusty
2,1k
Pasażer Podróżni już od roku mogą korzystać z przebudowanego dworca w Tczewie. Niestety, wyremontowany obiekt trapią problemy znane z innych przebudowywanych czy nowych dworców: puste lokale usługowe czy niedziałająca właściwie informacja pasażerska. PKP SA zapewniają, że sytuacja ulegnie poprawie.
Kraków: Zlecone projekty dla Starowiślnej i Bagateli
525
Zintegrowany transport Zarząd Dróg Miasta Krakowa (ZDMK) podpisał w lipcu dwie umowy projektowe. Jedna z nich dotyczy przebudowy ulicy Starowiślnej z torowiskiem, a druga – węzła rozjazdowego Bagatela oraz odcinka ul. Karmelickiej.
Łukasz Kuś, Rynek Kolejowy - Redaktor naczelny portalu Rynek Kolejowy
Wiecej z regionu:
Warszawa (5373)
Oferty pracy w branżach infrastrukturalnych >