Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Rozpoczynają się prace przy budowie linii Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Autor:

PKP PLK

Data publikacji:
16-09-2015
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
PKP PLK

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Rozpoczynają się prace przy budowie linii Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki
Nowa linia kolejowa za ponad ćwierć miliarda zł skróci podróż z Krakowa do Zakopanego i usprawni ruch pociągów w aglomeracji krakowskiej. Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę z wykonawcą na budowę linii na odcinku Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki. 

– Inwestycja rusza już 16 września, dzięki wczorajszemu uchwaleniu Krajowego Programu Kolejowego. Jeszcze we wrześniu zarządca infrastruktury planuje ogłoszenie kolejnych przetargów o wartości ponad 2 mld zł, w tym na linię Kraków – Katowice – powiedział Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK.

Estakada o dlugości 2,5 kilometra

Łącznica Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki to kluczowa inwestycja na terenie Krakowa. Projekt zakłada budowę dwóch torów na estakadach o długości ponad 2,5 km pomiędzy liniami kolejowymi Kraków Główny – Medyka i Kraków Płaszów – Oświęcim. Estakady kolejowe połączą przystanki osobowe Kraków Zabłocie i Kraków Krzemionki, które zostaną przebudowane i przystosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Wybudowanie nowoczesnej łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki umożliwi bezpośrednią jazdę pociągów na trasie Kraków Główny – Skawina i dalej do Oświęcimia i Zakopanego. Nie będą już konieczne długie postoje pociągów na stacji Kraków Płaszów, potrzebne do zmiany kierunku jazdy. Skróci to o kwadrans podróż z Krakowa do Zakopanego  i usprawni ruch pociągów aglomeracyjnych kursujących w kierunku Zakopanego oraz Skawiny i Oświęcimia.

– Wczoraj rząd przyjął Krajowy Program Kolejowy, a już dzisiaj PLK podpisała umowę na budowę ważnej dla Krakowa linii. PLK jest przygotowana do realizacji historycznie największego programu inwestycyjnego o wartości 67 mld zł. W najbliższych dniach będziemy podpisywać umowy na kolejne projekty, do końca tego roku ogłosimy przetargi o wartości 11 mld zł – mówi Andrzej Filip Wojciechowski, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Inwestycja skróci podróż z Krakowa do Zakopanego

Budowa łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki to jedna z wielu kluczowych inwestycji narodowego zarządcy infrastruktury, możliwa do realizacji dzięki środkom finansowym dostępnym w Krajowym Programie Kolejowym  – największym w historii programie inwestycyjnym na kolei. Jego realizacja zapewni zdecydowaną poprawę jakości w przewozach pasażerskich i towarowych, zwiększenie przepustowości w obrębie aglomeracji i w dojazdach do nich, spektakularną poprawę warunków dla transportu towarowego.

– Łącznica Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki to pierwsze od lat, tak ważne przedsięwzięcie w centrum miasta. Pozwoli na znaczącą poprawę ruchu aglomeracyjnego i dalekobieżnego w Krakowie oraz skrócenie czasu przejazdów, a także poprawę obsługi podróżnych. Podobne inwestycje ułatwiające komunikację planujemy w ramach KPK w Poznaniu, Trójmieście i na Śląsku. – mówi Marcin Mochocki, członek Zarządu PKP PLK.

Prace wykona Budimex i Ferrovial Agroman SA

Sprawną realizację programu umożliwia szereg zmian usprawniających prowadzenie inwestycji wdrożonych w PLK w ramach Wielkiej Ofensywy Inwestycji Kolejowych. Nowe dokumenty
i zasady przetargów, usprawnienie współpracy z wykonawcami, profesjonalizacja działań i kadry PLK oraz dbałość o jakość inwestycji i sprawne rozpatrywanie roszczeń, zaowocują rewolucyjną poprawą jakości transportu towarowego – kluczowego partnera biznesowego zarządcy infrastruktury.

- Wybudowaliśmy Pomorską Kolej Metropolitalną, LCS Iława, zmodernizowaliśmy kilka dworców. Mamy fachowców i doświadczenie. Chcemy rozwijać działalność w tym segmencie budownictwa i weźmiemy udział w kolejnych przetargach PLK – powiedział Artur Popko, dyrektor Budownictwa Infrastrukturalnego w Budimeksie.

Prace w Krakowie za 258 mln zł wykona konsorcjum firm Budimex SA i Ferrovial Agroman SA. Zakończenie inwestycji planowane jest w II półroczu 2017 r.

Umowa będzie współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności  w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - POIiŚ 7.1-55 "Budowa łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie - Kraków Krzemionki".

Więcej na temat inwestycji przeczytasz na portalu MONITOR


Zapraszamy na V Kongres Kolejowy, który odbędzie się 28 października 2015 roku w Katowicach. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi analiza polskiego rynku kolejowego oraz kwestia przygotowania inwestycji w infrastrukturze kolejowej.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz TUTAJ.

Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5